REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Koberec jako podlahová krytina více o tématu

Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Každý ho známe, mnozí jej máme doma. Koberec – tichá, teplá a příjemná podlahová krytina oblíbená hlavně v dětských pokojích, školkách, obývacích pokojích ale i ložnicích. Zachytává poletující prach a tím filtruje vzduch. Jak ale zachycené nečistoty dostat z koberce. A co když se na koberec něco vylije nebo rozsype? Jak koberec účinně vyčistit?
Zdroj: Fotolia.com - Andrey Popov

Dnes se podíváme na základní pojmy, které se k čištění koberců vážou, vysvětlíme si, co je reálné a co zdánlivé znečištění a řekneme si jaké máme v čištění koberce možnosti.

Co je znečištění koberce?

Odborníci rozlišují několik typů znečištění koberců:

 • Reálné znečištění: aktuální a reálné znečištění v koberci
 • Viditelné znečištění: znečištění, které můžete ve skutečnosti na koberci vidět a tvoří jej špinavým
 • Zdánlivé znečištění: abraze, textura, stíny a jiné charakteristiky, které snižují vzhled koberce, ale nejsou znečištění

Reálné znečištění: je aktuální stupeň znečištění koberce. Lze jej zvážit a změřit. Toto zahrnuje znečištění na vláknech koberce, zachycených ve svazečku vláken a ve spodku koberce. Největší znečištění je ve spodku koberce

Viditelné znečištění: je znečištění, které mění barvu a lesk viditelné části koberce. Pro většinu částí koberce je to vrchní 1/3 kobercového vlákna.

Zdánlivé znečištění: ve skutečnosti nejde o znečištění, ale o snížení vzhledu koberce zapříčiněné obroušením a poškrábáním povrchu kobercových vláken. Snížení vzhledu koberců může být také zapříčiněno ztrátou barvy koberce.

Zdroj: Fotolia.com - luckybusiness

Rozdělení znečištění koberce

85% znečištění koberce je tzv. suché znečištění a lze jej odstraňovat pravidelným a kvalitním vysáváním. Jelikož se jedná o suché znečištění, toto znečištění neulpívá na vláknech a padá ke dnu koberce. 15% znečištění koberce je tzv. mastné znečištění, které přilne na kobercové vlákno a jeho odstranění vyžaduje odborný zásah.

Údržba koberce

Každý vstup do koberce by měl být vybaven kvalitní čistící zónou. Tyto zóny zabezpečují prvotní odstranění nečistot z podrážek. Zachycují prvotní suché znečištění a zároveň i mastné nečistoty, jako jsou olejové a asfaltová residua přinášené zvenčí budovy.

Koberec by měl být dále pravidelně vysáván, aby se zamezilo plnění kobercového vlákna nečistotami a nezačaly se dále uvolňovat částice prachu do ovzduší.

Každý koberec potřebuje pravidelnou hloubkovou údržbu-čištění, aby dále plnil funkci filtru prachových částic a vypadal delší dobu jako nový. Tato perioda je různá od místa použití a stupně zátěže. V bytové výstavbě může být postačující hloubkové čištění 1x za rok, v komerční výstavbě je toto čištění provádět minimálně každých 6 měsíců, ideálně každé 3 měsíce. Opět záleží na stupni zátěže a frekvenci pohybu osob.

Čištění koberce, jaké jsou možnosti?

V současné době je na trhu několik způsobů, jakým lze koberce hloubkově čistit, které mají za cíl odstranit znečištění a zvýšit a obnovit vzhled koberce.

 • Mokré extrakční čištění
 • Čištění tzv. suchou pěnou
 • Mokré rotační čištění za pomoci namočeného padu na jedno či více kotoučovém stroji
 • Mokré čištění za pomoci horké páry
 • Suché extrakční čištění za pomoci granulátu

Podrobně se na mokré a suché čištění podíváme v dalších článcích. Nenechte si ujít nic z obsahu portálu ESTAV.cz! Aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma!

Jaroslav Sedláček

Jednatel firmy ProFlooring s. r. o., kterou založil v roce 2011 po několikaletém působení v Irské republice, kde působil v oboru podlah.  Ve své firmě se zaměřuje převážně na velkoobchodní prodej podlahového příslušenství, nářadí a doplňků včetně strojů a produktů pro suché čištění koberců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Koberec jako podlahová krytina

 1. Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody
 2. Koberec jako podlahová krytina: Typy koberců a vhodnosti použití
 3. Jak nalepit koberec a jak připravit podklad koberce pomocí lití nivelační stěrky?
 4. Pokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?
 5. Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení
 6. Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt
 7. Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Přečtěte si více k tématu Koberec jako podlahová krytina

Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení

Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení

Pokládka koberce na podložku je pro koberec šetrnější metoda než pokládka na tvrdý podklad, navíc kobercová podlaha s podložkou je měkká příjemná na došlap a perfektně tlumí hluk. Nepotřebuje ani tak ...

REKLAMA
REKLAMA