REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Koberec jako podlahová krytina více o tématu

Koberec jako podlahová krytina: Typy koberců a vhodnosti použití

Koberec je klasickou podlahovou krytinou do domácností, hotelů i komerčních prostor jako jsou obchody či kanceláře. Není však koberec jako koberec. Ten, který se hodí do vaší ložnice, na který šlápnete asi třikrát denně, není vhodné použít do silně zatěžovaného prostoru obchodu.

Jestliže se rozhodneme pro koberec, jako finální krytinu, čeká nás několik podstatných otázek.

 1. Kam budeme daný koberec instalovat? Domácí nebo komerční výstavba?
 2. Jaké je využití místnosti, kde se bude koberec instalovat?
 3. Jaká je předpokládaná zátěž místnosti?
 4. Jakou máme představu o vzhledu koberce? Smyčka nebo střiž?

V první řadě budeme tedy volit podle určené zátěže místnosti a následně spíše podle toho, který koberec se nám v dané zátěži nejvíce líbí.  V bytové výstavbě máme kategorie zátěže 22, 22+, 23. V komerční výstavbě máme kategorie 31, 32, 33. (mírná, střední, vysoká). Navíc v bytové výstavbě si můžeme vybrat koberec i z nabídky komerčních (hotelových) koberců, které jsou velmi kvalitní, příjemné na dotek a s odolností na zátěž, kterou v bytové výstavbě jen tak nevyvineme. Zátěž koberce by tedy měla být minimálně taková, která je pro daný prostor určená. Jestliže se nám bude ale líbit více určitý typ koberce ve vyšší zátěži, není to omezením, spíše výhodou.

TwistTwist

Devět typů koberců

Smyčkové koberce jsou vyrobeny z nesestříhaných vláken. Tento typ koberců je vhodný především pro místnosti s vysokou zátěží, jelikož má smyčka vyšší odolnost proti sešlapání. Klasické smyčkové koberce převažují spíše v kancelářích, kde se používá nízká, hustě tkaná smyčka. V bytové výstavbě se smyčkové koberce těší stále oblibě i pro barevnou rozmanitost různých smyček, které jsou utkané z různě barevných vláken a možností vytvářet vzory smyček tkaných v různých směrech. Smyčkové koberce se však nedoporučuje volit, jestliže máme doma domácí mazlíčky, jelikož jejich chlupy se ve smyčce mohou hromadit a je obtížnější je odstranit.

Scrolly jsou vyrobeny kombinací vysokých a nízkých smyček, což vytváří plastický vzor a v kombinaci s nepřeberným množstvím barev vytváří pěkné koberce, které jsou zastoupeny jak v komerční, tak bytové výstavbě.

Berber koberce byly původně ručně tkané koberce kmeny v Severní Africe, vyráběné pouze z vlny. V dnešní době se tyto koberce již vyrábějí strojově a z různých materiálů. Jde o koberec z různě silných a širokých smyček, které se vyznačují vysokou odolností a jsou tak hojně zastoupené v kancelářích a chodbách. V bytové výstavbě jsou rozšířenější vlněné Berber koberce, které se vyznačují tmavšími flíčky na jinak světlé smyčce.

BerberBerber

Cut & Loop koberce, jsou tvořeny kombinací smyčkového a střiženého vlasu a poskytuje tak variaci povrchů a plastického efektu. Tyto koberce mají vyšší tvarovou paměť, ale o něco nižší trvanlivost než smyčkové koberce.

Saxony koberec, je oblíbený typ koberců, který má rovnoměrně silný vlas, hustě postavený vedle sebe, který tak vytváří hebký a soudržný povrch koberce. Původně smyčkový koberec, který je zastřižený na požadovanou výšku. Velmi příjemný typ koberce, jak na dotek, tak na chůzi.

Twist koberce jsou velmi používaným typem mezi hotelovými koberci. Jde o vlas s větším množstvím vláken zakroucených do sebe což vytváří mírně strukturovaný povrch. Tyto koberce se následně barví dle požadavků na barvu a vzor.

Frisé koberce jsou podobné Shaggy kobercům, mají však o něco slabší a kratší vlas a větší zákrut vláken což poskytuje Frizé kobercům o něco větší životnost, než mají Shaggy koberce. Povrch je strukturovaný a stopy po chůzi či vysávání jsou velmi minimální.

FriséFrisé

Velvet/Plush koberce mají střižené vlákno s velice malým zákrutem a rovným a hladkým povrchem, který vyzařuje velmi formální vzhled.

Shaggy jsou převážně zastoupeny v bytové výstavbě. Jedná se o koberce s extra vysokým vlasem, který působí extra chlupatým a komfortním dojmem. Avšak díky výšce vlasu je poměrně těžší z něj odstranit veškeré usazené nečistoty.

Jiná zátěž, jiný koberec a jeho podložka

Není zcela univerzální návod, který koberec, do jaké místnosti instalovat. Jelikož jsme individualisté, každý preferuje něco jiného. Obecně je dobré se držet minimální třídy zátěže koberce pro danou místnost a z té poté vybírat koberec, který splňuje naše představy, co se týče barvy, vzhledu, povrchu, atp.

V neposlední řadě je dobré vybírat koberec s kvalitní rubovou stranou, kde nejkvalitnější jsou tkané koberce, poté koberce s mřížkovaným podkladem (Jutová mřížka, AB, syntetická mřížka, Duotex) a poté silný modrý filc a poslední slabý bílý filc.

Stejně tak je dobré volit vhodnou a kvalitní podložku pod koberec, která poskytne extra pochozí komfort, zvukovou a tepelnou izolaci, včetně prodloužení životnosti koberce.

Jaroslav Sedláček

Jednatel firmy ProFlooring s. r. o., kterou založil v roce 2011 po několikaletém působení v Irské republice, kde působil v oboru podlah.  Ve své firmě se zaměřuje převážně na velkoobchodní prodej podlahového příslušenství, nářadí a doplňků včetně strojů a produktů pro suché čištění koberců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Koberec jako podlahová krytina

 1. Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody
 2. Koberec jako podlahová krytina: Typy koberců a vhodnosti použití
 3. Jak nalepit koberec a jak připravit podklad koberce pomocí lití nivelační stěrky?
 4. Pokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?
 5. Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení
 6. Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt
 7. Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Přečtěte si více k tématu Koberec jako podlahová krytina

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Koberec je podlahová krytina sice teplá, tichá, levná, nicméně ne každý si ví rady s její údržbou. Jistě není dobré podceňovat pravidelné běžné čištění vysavači nebo prevenci v podobě impregnace. Jednou za čas je nutné zvláště v kancelářích či komerčních interiérech povolat profesionální firmu na vyčištění koberce.

Zdroj: Fotolia.com - Andrey Popov

Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Každý ho známe, mnozí jej máme doma. Koberec – tichá, teplá a příjemná podlahová krytina oblíbená hlavně v dětských pokojích, školkách, obývacích pokojích ale i ložnicích. Zachytává poletující prach a tím filtruje vzduch. Jak ale zachycené nečistoty dostat z koberce. A co když se na koberec něco vylije nebo rozsype?…

Foto: Ing. arch. Jana Vodičková, AVarchitekti

Moderní bydlení v panelovém bytě: Výsledek rekonstrukce a detaily realizace (2. díl)

Byt oslovil nové majitele především svým umístěním v blízkosti lesa s krásným výhledem. Samotný byt již sice prošel v minulosti dílčí rekonstrukcí, ta ale neodpovídala představám jeho budoucích uživatelů, došlo tak k nové rozsáhlé modernizaci. V  předchozím článku jsme se zaměřili převážně na stavební úpravy, nyní…

Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt

Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt

Položit koberec na podložku je pro něj šetrnější metoda než pokládka na tvrdý podklad, navíc kobercová podlaha s podložkou je měkká příjemná na došlap a perfektně tlumí hluk. Nepotřebuje ani tak dokonale rovný podklad jako při pokládce koberce bez podložky. Jaký je správný postup pokládky na podložku? Máme dvě…

REKLAMA