Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Údržba a čištění podlahy více o tématu

Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění

Koberec má doma snad každý. Jeho čištění a údržba už ale všem příliš jasná není. Ano, asi každý, kdo má doma koberec jej občas vysaje. Co ale dělat se skvrnami, jak koberec ošetřit, jak často se věnovat intenzivnějšímu čištění? Víte, že koberce lze impregnovat? Údržba koberce vyžaduje přizpůsobení technologie typu a materiálu této textilní podlahové krytiny. Přečtěte si rady odborníka na údržbu podlah.

Textilní podlahovina – koberec – má dlouhodobě svoje absolutně nezastupitelné místo v určitých prostorách, ať již v domácnostech nebo v komerčních objektech. V základním členění koberce dělíme na bytové a objektové. Materiály, ze kterých se koberce vyrábějí, jsou velmi různorodé – syntetické vlákno (polypropylen a polyamid), ovčí vlna, kozí srst, hedvábí, sisal, kokos, juta, rýžová sláma, mořská tráva. Aby byl koberec po celou dobu své životnosti neustále krásný a příjemný, je nutné se o něj správnými postupy a správnými přípravky starat. V tomto článku se pokusíme údržbu koberců shrnout do několika stručných odstavců.

Preventivní opatření – čistící zóna

Montáž dostatečně velké čistící zóny ve vstupních částech každého objektu zabezpečí minimální vnos nečistot dovnitř a významně ulehčí a zjednoduší čištění nejenom u koberců, ale také u všech ostatních podlahových povrchů. Čím větší objekt, tím lépe musí být systém čistících zón proveden. Dost často se v praxi setkáváme s tím, že jsou čistící zóny koncipovány nedostatečně, jsou příliš malé nebo nevhodně umístěné. Nedávno jsem se opět setkal s tím, že ve vstupní části objektu o celkové ploše podlahovin 2 200 m2 byla naprojektována čistící zóna 80x120 cm, která byla situována doprostřed široké chodby a vůbec neplnila svůj účel. Z deseti lidí na ni šlápl pouze jeden člověk, a to jen jednou nohou.

Doporučení: Správně dimenzovaná a konstruovaná čistící zóna v každém vstupu do objektových prostor by měla mít 3 stupně – venkovní část, vnitřní čistící část a vnitřní dosoušecí část. Každá část by měla mít na délku minimálně 2-3 kroky. Samozřejmostí musí být také pravidelné čištění čistících zón. Špinavá a zanešená zóna nečistí!

Tipy od profesionála

 • Ke koberci vždy vyžadujte návod na ošetřování a čištění vašeho konkrétního typu.
 • Při pořízení koberce se ihned ptejte po vhodném odstraňovači skvrn a kupte si jej zároveň s kobercem. Úklidový personál vybavte odstraňovači skvrn a nuťte jej, aby ho používal.
 • Zainvestujte do kvalitního vysavače s elektrickým rotačním kartáčem – odměnou vám bude stále krásné a nadýchané vlákno koberce.
 • Celoplošné intenzivní čištění koberce provádějte zavčas. Nenechejte znečistit koberec do extrému. Pak nelze čekat, že bude opět vypadat jako nový.

Běžné denní čištění koberců

Tato činnost je rozhodující pro stálý a dlouhodobě pěkný vzhled koberce. Vysávání musí být prováděno důkladně a také vhodným typem vysavače. Stačí-li pro některý typ koberců výkonný stroj s plochou sací hubicí, nemusí totéž vyhovovat např. vpichovaným kobercům nebo kobercům s hustě střiženým vlasem nebo nízkou smyčkou. Tady volíme kvalitní vysavače s elektrickým rotačním kartáčem, které dokáží silně namáhané vlákno regenerovat a samozřejmě díky rotujícímu spodnímu kartáči v sací hlavě odstranit nečistoty z hloubky vlákna. Vždy je ovšem nutné si u výrobce koberce prověřit, jaký způsob vysávání je pro konkrétní kobercovou konstrukci vhodný. Například časté vysávání vlněných koberců rotačním kartáčem může vést k jejich zplstnatění.

Koberce jsou vyráběny z různých materiálů a různou technologií. Údržbu je potřeba dle toho přizpůsobit. © Fotolia.com - luckeyman

Odstraňování skvrn

Je jednou z věcí, které se velmi často, především v objektech, dost podceňují. Skvrny je nutné odstraňovat z textilního vlákna, pokud možno okamžitě nebo co možná nejdříve.  Nenechat je ve vlákně zestárnout. Určité typy znečištění nebo pigmentu mohou migrovat do kobercového vlákna a jejich úplné odstranění je poté nemožné. Nejčastější chyby, které se dělají při odstraňování skvrn jsou tyto:

 • Domácnost: Uživatel koberce mnohdy začne řešit problém čím skvrnu odstranit až tehdy, když již skvrna vznikne. Pak se pídí po všem možném, co najde kolem sebe a pokouší se skvrnu odstranit např. ředidlem, mýdlem, práškem na praní, kyselým zelím apod. Výsledkem bývá většinou to, že se skvrna pouze několikanásobně zvětší nebo dojde k migraci nečistoty do vlákna a následné zásahy už nebývají stoprocentně úspěšné. Odstraňování skvrn z koberců je nutné vždy provádět k tomu účelu stanovenými profesionálními odstraňovači. Neexperimentovat a nezkoušet některé zaručeně „výborné metody“.
 • Veřejná budova, kanceláře: Odstraňování skvrn se neřeší. Ten, kdo skvrnu způsobí, ji nevyčistí. Úklidový personál si toho nevšimne anebo to nemá v popisu práce. Navíc, za půl roku se přece budou zase koberce celoplošně čistit, tak oni to pak udělají. Výsledek = skvrna migruje do vlákna a uživatel se pak diví, že ji firma při čištění nedokázala úplně odstranit.

Doporučuji mít vždy po ruce správný a účinný odstraňovač skvrn a také ho používat. Nespoléhat se na to, že to pak někdy někdo vyčistí. Při celoplošném intenzivním čištění už může být pozdě.

Intenzivní hloubkové celoplošné čištění

Celoplošné čištění koberců je nutné provádět v pravidelných časových intervalech. Z hygienických důvodů by toto čištění mělo být prováděno v mírně zatěžovaných prostorách minimálně 1x za rok. Čím je prostor zatěžovanější, tím častěji by se mělo čištění provádět. Existuje několik metod, kterými lze koberce čistit – mokré extrakční čištění, suché čištění přírodním granulátem, šamponování, čištění padem z mikrovlákna. Všemi těmito metodami se sleduje jediné – hygienické a hloubkové komplexní vyčištění vlákna. Než si zvolíme metodu, kterou použijeme, tak si musíme ověřit, jestli je pro náš typ koberce vhodná a nezpůsobí například jeho trvalé poškození. My si níže představíme dvě nejčastěji používané metody.

 • Mokré extrakční čištění – tato metoda je hloubkově účinná. Může být ale použita pouze na celoplošně přilepené koberce. Nedoporučuje se používat na koberce, které jsou volně položené, napínané nebo fixované, kladené na zdvojené podlahy, mají nosnou tkaninu z juty, jsou přilepeny lepidlem, které není odolné vůči vodě a také v tom případě, kdy není čas nechat vyčištěný koberec důkladně proschnout. Důležité při extrakčním čištění je také tzv. „vypláchnutí“ chemických zbytků z koberce čistou vodou. Pokud zůstanou chemické zbytky ve vlákně, tak se plocha chová jako „mucholapka“ a dojde k rychlému opětnému znečištění třeba již po několika dnech. Pokud můžeme u koberce volit mokré extrakční čištění, tak je ideální ho provádět výkonným extraktorem se silným odsáváním tak, aby byla zbytková vlhkost v koberci co nejmenší.
 • Suché čištění přírodním granulátem – Největší výhodou a předností suchého čištění je použitelnost na téměř všechny typy kobercového vlákna a všechny typy podlahových konstrukcí. Tento způsob je velmi účinný za předpokladu, že se používá výkonný stroj s válcovými kartáči na zapracování granulátu do vlákna a také na jeho účinný sběr. V systému suchého čištění existují také prostředky pro vlhké předčištění silně znečištěných míst, sprejové zesilovače čistícího účinku a samozřejmě různé typy suchých prášků. Chceme-li tedy, aby bylo suché čištění provedeno dobře a kvalitně, musíme k tomu mít kvalitní produkty a dobrou techniku. Úspěch suchého čištění závisí na mechanickém zapracování čistícího extraktu do vlákna. Toto musí být provedeno kartáčovým strojem se dvěma proti sobě rotujícími kartáči. Zapracování musí proběhnout v několika směrech. Po krátké době působení je nutno suchý granulát z koberce opět dokonale odstranit. Na závěrečné vysávání plochy musí být použit výkonný vysavač s elektrickým rotačním kartáčem v sací hlavici.

Impregnace vlákna

Kvalitní koberce mají většinou impregnaci vlákna přímo z výrobní linky. Tato impregnace se provozem, čištěním a postupem času opotřebovává. Toto opotřebení se projevuje silnějším a rychlejším špiněním koberce, začnou se tvořit tzv. „vychozené cestičky“. Impregnaci lze na koberci po celoplošném čištění obnovit nástřikem příslušného produktu sytě do kobercového vlákna. Životnost kvalitní kobercové impregnace je cca 3 roky. Mimo klasických protišpinivých impregnačních nástřiků najdeme na trhu také impregnace, které chrání textilní vlákno proti skvrnám vzniklým od tekutin nebo impregnace, které na určitou dobu eliminují vznik elektrostatického náboje.

Jiří Kudrna

Ačkoliv má ekonomické vzdělání, věnuje se podstatnou část svého profesního života chemii. Nejprve v zemědělství v oboru krmivářského průmyslu a posledních 20 let se specializuje na problematiku čištění, ošetřování, renovace a povrchové úpravy všech typů podlahovin a povrchů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Údržba a čištění podlahy

 1. Jak udržovat a ošetřovat elastické podlahy z PVC a dalších materiálů
 2. Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy
 3. Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění
 4. Jak udržovat a čistit dřevěnou podlahu
 5. Jak udržovat a čistit keramické a kamenné povrchy
 6. ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Focus Pocus LTD

Jak udržovat a čistit dřevěnou podlahu

Dřevo patří k nejstarším stavebním materiálům a používá se jako podlahovina již mnoho století. Svoje pozice na trhu si pevně drží také v současné „době vinylové“, protože přináší do našich obydlí kousek přírody. Ke dřevěným podlahám se ale nevracíme pouze pro jejich krásný vzhled, ale předpokládáme také jeho dlouhou…

Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody

Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody

V dnešní době je celkem módní volit jako podlahovou krytinu vinyl, PVC, laminát nebo dřevo. Často se volí tyto krytiny i jako vhodné pro snadný úklid. Ať jsou již výše uvedené podlahoviny upřednostňovány z designového hlediska, nebo z hlediska údržby, i koberce zůstávají stále ve hře.

Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy

Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy

Lité bezesparé podlahy patří již dlouhou dobu k moderním trendům a vyskytují se nejenom v prostředí průmyslu, ale nacházejí své místo také v interiérech bytů, obchodů a kanceláří. Zpravidla se můžeme setkat se třemi typy materiálů, které se pro výrobu litých podlah používají – minerální cementové směsi, epoxidové…

Jak udržovat a ošetřovat elastické podlahy z PVC a dalších materiálů

Jak udržovat a ošetřovat elastické podlahy z PVC a dalších materiálů

Elastické podlahoviny patří dlouhodobě mezi nejprodávanější krytiny. Ročně je jen v České republice položeno několik milionů metrů čtverečních. Typickými představiteli jsou podlahoviny z PVC nebo linoleum. Výrobci elastických podlahovin nanášejí již ve výrobním procesu na povrch krytiny ochranné nátěry. Jak ale…