REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Údržba a čištění podlahy více o tématu

Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy

Lité bezesparé podlahy patří již dlouhou dobu k moderním trendům a vyskytují se nejenom v prostředí průmyslu, ale nacházejí své místo také v interiérech bytů, obchodů a kanceláří. Zpravidla se můžeme setkat se třemi typy materiálů, které se pro výrobu litých podlah používají – minerální cementové směsi, epoxidové nebo polyuretanové hmoty. Jak se tyto podlahy čistí a udržují v dokonalém stavu?
Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy

Uživatel litých podlah musí být realizátorem seznámen s celkovým konceptem údržby a v rámci dokončení a předání prací dostává od realizační firmy kompletní návod na ošetřování a čištění. Zjednodušeně můžeme tento návod rozdělit na dvě poloviny. O tu první polovinu – běžné denní čištění – se uživatel stará sám, o druhou polovinu – sanaci povrchu – by se měla postarat v pravidelných intervalech odborná prováděcí firma. Co obě poloviny obnáší?

Běžné denní čištění

Běžné denní čištění dělíme na tři jednotlivé kroky, které se provádějí anebo kombinují podle toho, jak silné zatížení na podlahu působí, jak velký je vnos nečistot do prostoru, jaké je celkové mechanické a chemické zatížení podlahy. Jinak se bude čistit byt obydlený třemi lidmi a jinak obchod v nákupním centru, kterým denně projde 1000 lidí.

 1. Odstraňování prachu: Odstraňování volně ležícího prachu a volných nečistot se provádí vysavačem na tvrdé povrchy nebo stíráním vlhkým mopem z mikrovlákna.
 2. Manuální nebo strojové mokré čištění: Pokud jsou nečistoty přilnuty k povrchu, používá se vhodný PU-čistič, který netvoří zbytkový mikrofilm na povrchu, a plocha se vytírá ručně vhodným mopem z mikrovlákna nebo se čištění provádí mycím automatem se středně tvrdým kartáčem nebo s červeným padem. Pokud chceme během denního strojového čištění zároveň jemně zalešťovat jemné škrábance, je ideální používat pod mycí automat jemný diamantový pad zrnitosti 3000.
 3. Pravidelné intenzivní čištění: Pokud je zatížení prostoru silné a postupem času již není možno ulpívající nečistoty odstranit běžným manuálním nebo strojovým čištěním, doporučuje se provést intenzivní čištění roztokem PU-čističe a vody v koncentraci, která odpovídá stupni znečištění plochy. Roztok se nanese na povrch a nechá se 5-10 minut působit. Poté se povrch mechanicky čistí jednokotoučovým strojem s červeným padem. Uvoněné nečistoty se vysají vysavačem na vodu a celá plocha se na závěr navlhko přemyje čistou vodou. Pro pravidelné intenzivní čištění je možné použít také sprejovou metodu čištění. Pro optimální udržení optické kvality povrchu se doporučuje intenzivně vyčištěný povrch přeleštit  jednokotoučovým rotačním strojem s bílým padem nebo leštícím kartáčem. Otáčky jednokotoučového stroje by se měly pohybovat v rozpětí 500 – 1 500 otáček za minutu. Čím vyšší otáčky, tím lesklejší povrch.

Sanace a renovace povrchu litých podlah

Sanace a renovace povrchu litých podlah je již činnost, kterou si zpravidla běžný uživatel není schopen provést sám. Zde se doporučuje kontaktovat odbornou realizační firmu a nechat si práce provést. K renovaci povrchu přistupujeme tehdy, dojde-li postupem času k mechanickému opotřebení povrchu. To se nejčastěji začne projevovat „vychozenými cestičkami“ na nejfrekventovanějších místech, ošoupaným povrchem pod kolečkovými židlemi apod.

Sanace a renovace povrchu se provádí v několika krocích. Všechny musí být provedeny odborně správně tak, aby výsledkem byl špičkově opravený povrch, který vypadá jako nový.

 1. krok - důkladné hloubkové základní čištění povrchu
   Na povrch se nanese lehce alkalický základní čistící přípravek (pH 10), nechá se 15-20 minut působit a na celém povrchu se provede dokonalé mechanické brusné čištění. To se provádí jednokotoučovým rotačním strojem (120-150 otáček za minutu), pod kterým je podložen buď speciální šedý PU-sanační pad, nebo může být použit také diamantový pad zrnitosti 400. Je nutné se také ručně pověnovat místům, která nejsou pro stroj přístupná – rohy, kraje, plocha pod radiátory apod. Také pro toto ruční dočišťování se musí používat brusné pady. Na závěr se vše důkladně vysaje vysavačem na vodu.
 2. krok - neutralizace povrchu
  Na povrch se nanese čistá voda a opět se celá plocha důkladně projede jednokotoučovým strojem s brusným padem tak, jak je popsáno o odstavec výše. Na závěr opět následuje odsátí vody vysavačem.
 3. krok – aplikace sanačních nátěrů
   Sanační a renovační nátěry musí být kompatibilní s litou podlahou. Používají se 2-komponentní polyuretanové nátěry (laky), které pevně přilnou k povrchu a stávají se jeho nedílnou součástí. Jsou chemicky neodstranitelné. Dobře provedená sanace 2-komponentní polyuretanovou ochrannou vrstvou má životnost kolem 5 let i při silném zatížení.

Aplikace běžných polymerních vosků, tzv. „polišů“ se u litých podlah nedoporučuje. Poliše mají na litých površích krátkou životnost, zpravidla 6-12 měsíců, nesnesou vysoké mechanické zatížení, nejsou chemicky odolné, neodolávají například posypové soli v zimních měsících.

Barevná renovace povrchu je další možností, kterou je možné na litých podlahách využít. Na trhu se nachází 2-komponentní polyuretanové barevné podlahové laky, kterými je možné zcela změnit barevnou kompozici povrchu, vytvářet různé grafiky, obrazce, orientační systémy a mnoho jiného. Tyto barevné laky se vyrábějí dle barevnic RAL, NCS 2 a Sikkens. Výběr barev je tudíž velmi široký a vybere si opravdu každý.

Dalším často řešeným problémem je sanace povrchu u elektrostaticky vodivých epoxidových litých podlah. Také pro tuto situaci se na trhu nacházejí 2-komponentní vodivé barevné laky, které dokáží obnovit nejenom optický vzhled povrchu podlahy, ale také vylepšit vodivé vlastnosti celého systému.

Technická poznámka na závěr: Veškerá doporučení v tomto článku počítají s tím, že povrch minerálních cementových litých podlah byl po pokládce uzavřen závěrečným krycím lakem. Pokud byla povrchová úprava u cementových podlah jiná, např. olej, tak se na ni tento článek nevztahuje.

Jiří Kudrna

Ačkoliv má ekonomické vzdělání, věnuje se podstatnou část svého profesního života chemii. Nejprve v zemědělství v oboru krmivářského průmyslu a posledních 20 let se specializuje na problematiku čištění, ošetřování, renovace a povrchové úpravy všech typů podlahovin a povrchů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Údržba a čištění podlahy

 1. Jak udržovat a ošetřovat elastické podlahy z PVC a dalších materiálů
 2. Údržba a renovace lité cementové, epoxidové a polyuretanové podlahy
 3. Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění
 4. Jak udržovat a čistit dřevěnou podlahu
 5. Jak udržovat a čistit keramické a kamenné povrchy
 6. ROZHOVOR: Profesionální čištění koberců a péče o koberce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Focus Pocus LTD

Jak udržovat a čistit dřevěnou podlahu

Dřevo patří k nejstarším stavebním materiálům a používá se jako podlahovina již mnoho století. Svoje pozice na trhu si pevně drží také v současné „době vinylové“, protože přináší do našich obydlí kousek přírody. Ke dřevěným podlahám se ale nevracíme pouze pro jejich krásný vzhled, ale předpokládáme také jeho dlouhou…

Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění

Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění

Koberec má doma snad každý. Jeho čištění a údržba už ale všem příliš jasná není. Ano, asi každý, kdo má doma koberec jej občas vysaje. Co ale dělat se skvrnami, jak koberec ošetřit, jak často se věnovat intenzivnějšímu čištění? Víte, že koberce lze impregnovat? Údržba koberce vyžaduje přizpůsobení technologie typu a…

Jak udržovat a ošetřovat elastické podlahy z PVC a dalších materiálů

Jak udržovat a ošetřovat elastické podlahy z PVC a dalších materiálů

Elastické podlahoviny patří dlouhodobě mezi nejprodávanější krytiny. Ročně je jen v České republice položeno několik milionů metrů čtverečních. Typickými představiteli jsou podlahoviny z PVC nebo linoleum. Výrobci elastických podlahovin nanášejí již ve výrobním procesu na povrch krytiny ochranné nátěry. Jak ale…

REKLAMA