REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nečekejte na dotace a začněte využívat srážkové vody už nyní

Zvýšený zájem o využívání srážkových vod je učebnicovým příkladem reakce na loňskou a letošní mediální kampaň o suchu. Paradoxní proto je, že slibný vývoj ze začátku roku narušili politici (s podporou novinářů), kteří vyhlásili, že tato řešení budou podporována dotacemi; logicky tak potencionální investoři začali vyčkávat, co bude.

Přesto část zájemců nečeká a začíná skladování a využití srážkových vod řešit. Proto firma ASIO, spol. s r.o. připravila konkurenčně schopnou nabídku také pro využití dešťových vod.

Teorie ohledně návrhu optimální velikosti nádrže na vodu je již všeobecně dostupná ve formě různých výpočtových prográmků.

Základem všech systémů je nádrž, obvykle umístěná pod terénem,  vyrobená  z nejrůznějších materiálů – každý materiál má své přednosti a omezení. Co se týče plastu, jednou z možností je využití nádrží vyrobených odstředivým litím, tedy homogenních nádrží.  Efekt klenby umožní to, že i při nízké hmotnosti je u těchto nádrží dosahováno vysoké stability, a tedy i příznivého poměru v parametrech hmotnost/stabilita/cena. Příkladem jsou nádrže na vodu AS-MONA.  Použitím litých nádrží na dešťovou vodu se snížilo riziko špatných svárů nebo podcenění statiky jako u svařovaných nádrží, protože boj o co nejnižší ceny a snaha o neúměrné odlehčení způsobuje časté statické problémy, které vyplývají navíc i z nedodržení stavebních opatření uvažovaných ve statických výpočtech.

Samotná vhodně zvolená nádrž je však často jen částí řešení zaměřeného na využití srážkových vod. Neméně důležitým prvkem je pak i filtrační zařízení (tzv. filtr na dešťovou vodu). Odfiltrování na obvyklých filtrech (průliny od desetin milimetrů) je dostatečné pro využití na závlahu (např. filtr hrubých nečistot  AS-PURAIN), zatímco ultrafiltrace pak na využití srážkové vody i v oblasti osobní hygieny (např. čistírna šedých vod AS-GW/AQUALOOP). Vždy stojí za zvážení, kam filtrační zařízení umístit. V některých případech je výhodná instalace už na svodu, v některých na vodorovném přívodu a někdy až v nádrži samotné. Na trhu je celá řada filtrů, jejichž hodnocení většinou vychází z toho, jaká je jejich účinnost z hlediska množství protečené vody. V tomto hodnocení patří mezi nejlepší filtry dešťové vody AS-PURAIN. Dalším kritériem je praktičnost při instalaci – tam je originálním řešením např. skládačka AS-PLURAFIT. Šachtička, kterou je možné variabilně a velmi jednoduše poskládat z jednotlivých částí, a to i s ohledem  na ztrátovou výšku, kterou si můžeme dovolit.

ASIO

logo
Kšírova 552/45
619 00 Brno

telefon: 548 428 111
e-mail: asio@asio.cz

web: www.asio.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Ušetřete s nádrží na dešťovou vodu

Ušetřete s nádrží na dešťovou vodu

Plastové jímky na dešťovou vodu AS-MONA s nepřekonatelným poměrem cena/výkon šetří peníze a přírodu. Nádrže na vodu AS-MONA jsou samonosné jímky vhodné pro sběr dešťové vody a její následné využití na zahradě nebo v domácnosti.

Chcete maximálně využívat dešťovou vodu? Máme efektivní řešení

Chcete maximálně využívat dešťovou vodu? Máme efektivní řešení

Díky loňskému nedostatku srážek, suchu a negativním předpovědím o vývoji počasí se stále více lidí zajímá o využití srážkových vod nejen k zálivce, ale i o její použití jako provozní vody na splachování toalet, praní nebo případně na sprchování.

Jak ušetřit za vodu? Zavlažujte recyklovanou vodou

Jak ušetřit za vodu? Zavlažujte recyklovanou vodou

Jednou z možností jak uspořit pitnou vodu a zároveň i náklady na čištění vody je závlaha recyklovanou vodou. Novinkou jsou závlahové systémy umožňující využití odpadních, biologicky nepředčištěných odpadních vod pro podzemní závlahu. Více používané jsou nadzemní kapkovací závlahy a nejvíce pak ještě závlaha postřikem.

REKLAMA