Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Budovy odolné proti zemětřesení: Inspirace z kokosových ořechů

Kokosové ořechy jsou známé díky svým nedobytným skořápkám, které chrání plod. Jejich nepopiratelná tuhost a tvrdost, navzdory vláknité a celulózní povaze vlastního výstavbového materiálu inspirovala německou výzkumnou skupinu Univerzity ve Freiburgu k návrhu inovativní struktury vláken schopné ustát zemětřesení.
Budovy odolné proti zemětřesení: Inspirace z kokosových ořechů

Kokosových ořech je příkladem unikátního přírodního designu. Vzhledem k tomu, že průměrná kokosová palma dorůstá třiceti metrů výšky, musí ořech ustát dopad z této výšky na zem a neprasknout. I proto je tvořen třemi ochrannými vrstvami.  Vnější tuhý kožnatý hnědý exokarp, vláknitý mezokarp uprostřed a jemnější endokarp, který kryje vyvíjející se semeno. Skupina výzkumníků z Freiburgu, která se dosud soustředila na otázky biomechaniky rostlin, nyní objevila v kokosových ořeších netušený zdroj inspirace studia integrativních struktur, aplikovatelných i v architektuře.

Stefanie Schmier se soustředila na vznik drobných trhlin a celkovou odolnost skořápek vůči tlakům a ohybům. Vypomohla si s mikroskopií i tomografem, díky nimž objevila „mechanicky relevantní struktury absorbující vnější destruktivní energii“. „Zdá se, že jsou to právě části endokarpu, které dokáží působení sil rozkládat do celého povrchu struktury, a tím zabránit narušení,“ popisuje Schmierová. Ničivá síla pak nepůsobí přímo, ale je plošně rozložena do celé skořápky, která tlak ustojí.

A jak by mohl být tento poznatek využit v rámci moderního stavitelství? „Je to o práci s nosnými konstrukcemi, vhodným provedením a zakřivením některých vylehčených konstrukcí,“ říká Schmierová. „V konečném důsledku pak můžeme hovořit o strukturách pevnosti a složením blízkých geotextílii, které zvládají vnější tlak lépe než beton.“

Odlišné struktury vláken na povrchu kokosových ořechů napomáhají k rozptylu ničivých sil a tlaků. Foto: Plant Biomechanics Group Freiburg

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Rekonstrukce bytu v kontextu modernistické vily

Návrh nového interiéru do původní vily je současným řešením bez historizujícího přístupu, s ambicí vytvořit vztah k původnímu domu. Dialog mezi starým a novým, může probíhat na téma pravdivosti v architektuře a hledání formy stejně, jako tomu bylo kdysi u tvorby Jana Kotěry.

Zdroj: AdobeStock – Gabort

Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?

V průběhu svého života může stavba dospět do bodu, kdy bude nutné ji odstranit – třeba proto, že na pozemku překáží jinému záměru. Může ale dojít i k tomu, že stavba vznikla v rozporu s povolením nebo přímo bez něj. V takovém případě stavební úřad autoritativně zahajuje řízení…

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

REKLAMA