REKLAMA
S námi stavíte na informacích

Kupujete starší rodinný dům s garáží? Vejde se do ní vaše auto?

V inzerátu se píše: “Rodinný dům ze 70. tel 20, století, v suterénu garáž.” A tady je třeba zbystřit, možná jste si toho ani nevšimli, ale osobní automobily se za posledních 30 let docela zvětšily.
Kupujete starší rodinný dům s garáží? Vejde se do ní vaše auto?

Stále se do nich musí vejít 5 lidí, ale jsou opancéřované bezpečnostními prvky. Uvnitř chcete mít víc místa pro nohy ale také větší kufr. Oblíbená jsou i velká auta SUV. Ale garáž ve starém domě je pořád navržena jen pro starou škodovku.

Podívejme se nejprve, jak se auta zvětšila na příkladu Škody 120 a Octavie kombi:

Škoda 120 (1986) Škoda Octavia kombi (2016)
Délka 4200 mm 4659 mm
Šířka 1610 mm 1814 mm (se zrcátky 2017 mm)
Výška 1400 mm 1465 mm (s otevřeným kufrem cca 2100 mm)

Obr 1. O kolik se zvětšila auta za 30 let.

A jak to vypadá ve skutečnosti? Na obrázku vidíte půdorys garáže v suterénu domu ze 60. let minulého století. Octavie se do garáže o půl metru nevejde a i kdyby dovnitř zajela, spolujezdec vůbec neotevře dveře. Na délku by se vešla jedině miniaturní škoda Citigo, ale i u té by musel do garáže zajíždět řidič sám. V domu na obrázku se proto majitel rozhodl, že garáž vůbec nevyužije. V budoucnu pravděpodobně postaví přístřešek vedle domu.

Obr 2. Octavie se do garáže nevešla

Pro Octavii combi doporučuji garáž širokou alespoň 3,1 m, dlouhou 5,5 m a vysokou 2,3 m. Pak bez problémů otevřete všechny dveře i ty zadní, od kufru. Vrata by měla být široká alespoň 2,25 m a vysoká 1,9 m. Ale pozor! Pokud chcete mít sekční vrata, která se vysouvají nahoru, musíte mít garáž ještě o něco vyšší. 

Obr. 3. Šířka garáže pro Octavii

Obr.4. výška garáže pro Octavii

Kromě rozměrů garáže je důležitý i sklon nájezdu, protože když auto sjíždí  ze svahu do garáže, tak se mezi šikmým svahem a rovinou o něco zvedne a potřebuje ještě o něco vyšší vrata, než kdyby do garáže vjíždělo po rovině. Proto, čím prudší nájezd, tím vyšší potřebujete vrata.

Obr. 5. Sklon nájezdu auto přizvedne

Před prohlídkou domu

Když půjdete na prohlídku domu, který má garáž, změřte si nejprve své auto i s otevřenými dveřmi a otevřeným kufrem, případně i boxem na střeše. K délce připočtěte dalších 60 cm vzadu a  20 cm vpředu. K výšce s otevřeným kufrem přidejte 10 cm na výšku a pokud plánujete osadit sekční vrata, tak alespoň dalších 30 cm. Teď máte minimální rozměry garáže, do které se vaše auto vejde.

Vrata musí být širší než auto i se zrcátky alespoň o 10 cm a vyšší než auto i s boxem na střeše nebo anténou, na rovině alespoň o 10 cm. 

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Kupujete dům nebo byt? Víte na co se zeptat? Co si zkontrolovat před koupí?
Využijte rádce Jak koupit bydlení na ESTAV.cz ke stažení zdarma.

Garáž je malá, co s tím?

Garáž v suterénu domu půjde rozšířit jen velmi těžko. Je to vidět i v příkladu na obrázku 2., kde překážel komín, který nebylo možné zbourat. Pokud stojí garáž vedle domu, pak ji můžete zbourat a postavit novou, větší. Záleží také, jak je pro vás garáž při vybírání důležitá, dům může mít jiné přednosti, ale doporučuji nad ní při prohlídce alespoň přemýšlet.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Většina lidí si dnes nekupuje bydlení přímo od vlastníka, ale přes realitní kancelář, která vlastníka zastupuje. Má tento postup svá úskalí? Většina kupujících by odpověděla: „Ano, cena nemovitosti ...

Na koho se obrátit při koupi nemovitosti

Na koho se obrátit při koupi nemovitosti

Ještě před několika lety jste byli, coby kupující bytu nebo domu, v defenzivě vydáni napospas realitním kancelářím. To se ale radikálně změnilo, nyní je k dispozici hned několik pomocníků, kteří tuto ...

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

U starého domu se se závadami, poruchami a potřebou rekonstrukce počítá. Otázky k řešení jsou spíš koncepční. Jak rozsáhlá rekonstrukce bude potřeba? Jak rozsáhlé jsou poruchy domu a je možné je ...

Řekli o projektu

prof. Ing. Karel Kabele, CSc.
vedoucí katedry TZB na stavební fakultě ČVUT

Pečlivě zpracovaná příručka formou laikovi srozumitelnou zajisté přispěje k předcházení nespokojenosti s nemovitostí a umožní kontrolu technických zařízení nemovitosti.

Ing. Jakub Benda
Marketing and Communication, Saint-Gobain Czech republic and Slovakia

Váš projekt je velmi chvályhodný a i my se setkáváme s dotazy od investorů, které směřují právě k zjištění informací typu „na co nezapomenout.

Ing. Marcel Soural
generální ředitel společnosti Trigema

Nové bydlení je dlouhodobá investice a s tím by měl také zájemce k výběru bytu přistupovat.

Ing. Jiří Vacek, Ph.D. MIM
ředitel CEEC Research s. r. o.

Podrobná prohlídka bytu před jeho koupí je klíčová pro budoucí spokojené bydlení. Většina kupujících ale nemá dostatečné znalosti pro pečlivou technickou kontrolu dané nemovitosti.

Mgr. Jana Hrabětová
šéfredaktorka portálu Kde Chci Bydlet.cz, ředitelka soutěže Best of Realty – Nejlepší z realit

Kupující jsou dnes mnohem poučenější a náročnější. Na přejímku bytu přicházejí dobře připraveni, často v doprovodu inspektora nemovitostí, který včas odhalí případné chyby a nedostatky.

Ing. Radim Veselý
IKA BUILDOG s. r. o., Sales Director

Z pohledu inspektora nemovitostí takovouto pomůcku vnímáme pozitivně. Díky příručce investor lépe porozumí protokolu z naší inspekce a bude jej umět ve všech souvislostech využít pro svůj případ.

Martin František Přívětivý
ředitel obchodního týmu veletrhu For Arch

Bohužel výrazná většina koncových zákazníků pořád dává větší význam ceně, oproti kvalitnější či komfortnější, dražší alternativě.

Václav Soukup
ředitel divize FM3 ATALIAN

Myšlenka vytvořit a publikovat zdarma příručku, která pomůže méně technicky zkušeným klientům při nákupu nemovitosti, se mi zdá, jako vynikající a rozhodně přínosný nápad.

Články na TZB-info.cz

Je tu nová šance zkusit si montáž sádrokartonu na vlastní kůži

Společnost Rigips pořádá další ročník akademie Škola suché výstavby. Již podruhé je součástí doprovodného programu ...

Nízkoenergetické domy v Ostravě - Třebovicích jsou rok v provozu

Stavbu rodinných domů jsme sledovali v letech 2014 a 2015. Hrubou stavbu ze systému YTONG jsme vysílali on-line a ...

Proč se na střechy hodí kvalitní plech?

Střecha dodává celé stavbě korunu. Je tečkou potvrzující nejen definitivní vzhled, typ a funkci, ale i funkčnost ...

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist