Umístění domu na pozemku, jaké je dobré a jaké je nevýhodné?

Aby bylo v obýváku hodně slunce, abychom se z oken dívali do zeleně, aby měl dům zahrádku oddělenou od silnice, aby měl co nejlépe využitý pozemek. To jsou hlavní požadavky, které máte na rodinný dům, když ho vybíráte v nabídkách realitních kanceláři. Co musí být splněno, aby dům všem těmto požadavkům vyhověl? Není to jednoduché a u starého domu bude potřeba udělat i nějaké kompromisy.

Na schematu vidíte dva domy na jedné ulici, jeden je na její severní a druhý na jižní straně. Okna obytných místností jsou u obou domů směrem na jih. Podívejte se nejprve na horní dům.

Horší umístění domu

Zahrada je od ulice oddělena hmotou domu, okna jsou otočena na jih za sluncem. Ale tím také do ulice, která může být i docela hlučná a zeleně kolem ulice také nebude tolik. Zahrada je sice od hluku a zraků kolemjdoucích chráněna, ale zároveň dům velkou část zahrady stíní před slunečními paprsky, protože slunce postupuje po jižní straně. V létě to nevadí, slunce je vysoko a dům příliš nestíní, i když zrovna to je doba, kdy byste stín domu uvítali. Horší je to na jaře a na podzim, kdy je slunce nízko, a tak je zahrada za domem vlhká a chladná.

Lepší umístění domu

Daleko lepší orientaci má jižní dům. Silnice je na severní straně pozemku a okna obýváku a ložnic jsou otočena na jih do zahrady, ke které přiléhají zahrady ostatních domů, tedy do zeleně. Zahrada je od silnice oddělena domem stejně jako u severního domu, ale přístupu slunce nic nebrání. Toto je tedy daleko lepší umístění domu na pozemku než u předchozího příkladu. Dalo by se říci ideální. Téměř.

Těžko využitelný prostor

Je tu jedno ale, které nesplňuje ani jeden z domů na obrázku, a to využití pozemku. Dům, který je stojí skoro uprostřed zahrady má totiž po stranách dva těžko využitelné pruhy zahrady, které jsou široké 3-4 metry. Podobně je na tom i úzká předzahrádka.

To budete řešit hlavně v místě, kde jsou pozemky malé a drahé, jako třeba v okrajových čtvrtích velkých měst. U samostatně stojících domů tak platíte za prostor, který ani nedokážete využít. Daleko lépe dokáží pozemek využít domy, které stojí na hranici pozemku, ty mají ale jiné své slabiny, pojďme se na dva z nich podívat.

Pozor na zakrytí jižních stran domu

Oproti předchozím modelovým případům vidíte na letecké mapě skutečný dům na návsi u rybníka.

Podle předchozího odstavce byste si mohli říct, že to je úplně ideální dům. Na severozápadní straně pozemku je ulice, následuje miniaturní předzahrádka, dům a na jihovýchodě zahrada. Dům ještě k tomu stojí na hranici pozemku, tedy se vedle něj vejde i prostorný dvorek.

Ve skutečnosti umístění na pozemku tak ideální není. Na jihovýchodní straně domu se totiž nachází garáž, která znemožňuje vybourat do přízemní zdi na jihovýchodě okna. Na druhé nejlepší severovýchodní straně stojí dům na hranici se sousedním pozemkem a tam nemohou být okna vůbec.

Obytné místnosti se nacházejí na severozápadní straně domu směrem do ulice. Jediná slunečná stěna domu je v podkroví nad garáží. Jedinou možností, jak získat víc slunce do domu je zbourat garáž. Ta je ale bohužel ve velmi dobrém stavu a tak je bourání nepravděpodobné.

Jižní polovina dvojdomku je lepší

Daleko lepší situaci má tento dvojdomek, tedy jeho jižní polovina. Stojí na severní straně pozemku a severní strana přiléhá k sousedovi. Všechna okna hlavní části domu i přízemní obytné přístavby, která pokračuje do zahrady jsou otočena na jihozápad. Okna do ulice míří na jihozápad. Dům má stejně jako předchozí prostorný dvoreček a zahradu. Na jihu je vidět další dům, který také stojí na hranici pozemku, ale zahradě vybraného domu stíní jen velmi málo, jak je vidět podle jeho stínu na letecké mapě.

Podívejte se ale na druhou polovinu dvojdomku, tu severní. Jediná okna, kterými může jít do domu slunce jsou ta na jihovýchod, tedy do ulice. Většina oken je ale otočena na sever do zahrady. Vidíte na letecké mapě, že dům opravdu hodně stíní své zahradě. Majitelé si to velmi dobře uvědomují, protože bazén umístili co nejdál k severní straně pozemku. Toto je výrazně horší umístění domu na pozemku, proto pokud se budete rozhodovat, že koupíte polovinu dvojdomku, vybírejte jižní slunečnou polovinu.

Dvojdomy mají také jednu výhodu a zároveň nevýhodu a to je společná zeď. Když se v obou domech bydlí a topí, tak se o sebe hřejí a ušetří se teplo. Pokud se ale jeden majitel odstěhuje a dům zůstane dlouhodobě prázdný utíká tudy hodně tepla a je jen málo možností, jak zeď zateplit.

I když se v sousedním domě bydlí, způsobuje společná zeď problémy, jednak je to hluk, středové zdi nebývaly příliš silné, často to byla jen jedna společná zeď, v současnosti musí mít každý dům vlastní zeď, takže jsou dvě nosné stěny vedle sebe. Také se tu špatně řeší problémy s vlhkostí a na všechny stavební práce v domě se bude ostrým zrakem dívat soused, protože se ho budou dotýkat opravdu těsně.

Při prohlídce poloviny dvojdomku se proto dívejte, v jakém stavu je středová zeď a jestli nebude způsobovat komplikace.

Shrnutí

S orientací domu ke světovým stranám a jeho umístěním na pozemku se zabývejte hlavně před výběrem domu, to snadno uděláte z pohodlí obývacího pokoje pomocí internetu a letecké mapy. Je to totiž problém, se kterým se po nákupu domu nezbývá než smířit.

 

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

U starého domu se se závadami, poruchami a potřebou rekonstrukce počítá. Otázky k řešení jsou spíš koncepční. Jak rozsáhlá rekonstrukce bude potřeba? Jak rozsáhlé jsou poruchy domu a je možné je ...

REKLAMA
REKLAMA

Řekli o projektu

prof. Ing. Karel Kabele, CSc.
vedoucí katedry TZB na stavební fakultě ČVUT

Pečlivě zpracovaná příručka formou laikovi srozumitelnou zajisté přispěje k předcházení nespokojenosti s nemovitostí a umožní kontrolu technických zařízení nemovitosti.

Ing. Jakub Benda
Marketing and Communication, Saint-Gobain Czech republic and Slovakia

Váš projekt je velmi chvályhodný a i my se setkáváme s dotazy od investorů, které směřují právě k zjištění informací typu „na co nezapomenout.

Ing. Igor Štverka, MBA
výkonný ředitel HDL Automation s.r.o.

„Moderní řešení automatizace domácnosti již není nedosažitelný luxus. Stává se standardem, který přináší kromě pohodlí a praktičnosti také zhodnocení investice do bydlení, a je vhodné je zvažovat při nákupu nemovitosti.“

Ing. Martin Chrt, MBA
REHAU, s.r.o.

Díky vývoji nových materiálů a technologií poskytujeme našim zákazníkům značný potenciál úspor a šetřeni zdrojů. Stavět energeticky efektivně jsou nejlépe uložené investice, které Vás zbaví starostí s neustálým kolísáním cen energií.

Slavomír Michalík
DAIKIN AIRCONDITIONING CENTRAL EUROPE - CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.

Moc oceňuji podrobnost a strukturu příručky. Věřím, že pomůže lidem při koupi.

Tomáš Pospíšil
manažer marketingu a PR, ANVI TRADE s.r.o., stavební chemie a podlahové krytiny

Příručka je vhodná zejména v případech koupě za účelem rekonstrukce, která s sebou vždy nese nutnost sanovat někde nějakou vlhkost, mnohdy také vyspravit podklady a zdivo, položit nové podlahy, keramické obklady atd. S tím vším by měl zájemce počítat v dostatečně reálné finanční hladině a požadovat kvalitní řešení. Nic podezřele levného zkrátka a jednoduše nefunguje.

Ing. Jiří Rak
ředitel prodeje společnosti ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Převážná většina stavebníků stále podceňuje zdravotní hledisko bydlení. Volba prostředí, ve kterém trávíme velkou část života a především vzduch, který dýcháme by měly být významným faktorem při stavbě, či nákupu nemovitosti. Jsem přesvědčen, že vydání příručky přispěje i v této oblasti a investoři budou zvažovat zodpovědně cenu zdraví, která je nepoměrně vysoká v porovnání s náklady na nucené větrání

David Procházka
Kermi s.r.o., Vedoucí prodeje - topná technika CZ/SK

Většina lidí se nevyzná v prostředí stavebnictví tak, aby odhalili všechny problematické aspekty stavby. Dále i samotné navazující technologie či zařízení ve výstavbě umístěné neustále prochází vývojem. Pomoci ukázat Vám správnou cestu k Vašemu domovu by měla tato komplexní a zcela nezávislá příručka.

Mgr. Jana Hrabětová
šéfredaktorka portálu Kde Chci Bydlet.cz, ředitelka soutěže Best of Realty – Nejlepší z realit

Kupující jsou dnes mnohem poučenější a náročnější. Na přejímku bytu přicházejí dobře připraveni, často v doprovodu inspektora nemovitostí, který včas odhalí případné chyby a nedostatky.

Ing. Radim Veselý
IKA BUILDOG s. r. o., Sales Director

Z pohledu inspektora nemovitostí takovouto pomůcku vnímáme pozitivně. Díky příručce investor lépe porozumí protokolu z naší inspekce a bude jej umět ve všech souvislostech využít pro svůj případ.

Martin František Přívětivý
ředitel obchodního týmu veletrhu For Arch

Bohužel výrazná většina koncových zákazníků pořád dává větší význam ceně, oproti kvalitnější či komfortnější, dražší alternativě.

Václav Soukup
ředitel divize FM3 ATALIAN

Myšlenka vytvořit a publikovat zdarma příručku, která pomůže méně technicky zkušeným klientům při nákupu nemovitosti, se mi zdá, jako vynikající a rozhodně přínosný nápad.

Články na TZB-info.cz

Absolutním vítězem E.ON Energy Globe je pražský úsporný dům s mokřadní střechou

V 9. ročníku soutěže E.ON Energy Globe zvítězil pasivní dům v pražském vnitrobloku, který si díky mokřadům ...

Brněnské nádraží má netradiční renovovanou čekárnu...

V rámci celorepublikového projektu šesti čekáren byla otevřena v Brně místnost nazvaná ČD Lounge věnovaná předloni ...

80 architektů a designérů je spoluautory nevšedního ubytování v Lublani, trendy hostelu Celica

Nejlepší slovinský hostel Celica Art v centru Lublaně, je právem na prvním místě žebříčku trendy hostelů průvodce ...

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist