Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Inspekce nemovitostí více o tématu

Na koho se obrátit při koupi nemovitosti

Ještě před několika lety jste byli, coby kupující bytu nebo domu, v defenzivě vydáni napospas realitním kancelářím. To se ale radikálně změnilo, nyní je k dispozici hned několik pomocníků, kteří tuto nerovnováhu napravují a jsou na vaší straně
Na koho se obrátit při koupi nemovitosti

Hlavní věc, kterou si před nákupem musíte uvědomit je, že vůbec někoho, kdo vám s výběrem nového bydlení pomůže, potřebujete. Řeknete si: “Vyhozené peníze za něco co stejně vím sám nejlépe.” Není to úplně pravda, nové bydlení je většinou největší investice ve vašem životě, stojí vás všechny peníze které máte a často se ještě na desítky let zadlužíte. Pak se vyplatí investovat zlomek ceny nemovitosti do odborníků, kteří jsou na vaší straně. Jsou to právník, technik a realitní makléř.

Právník

Právnickou pomoc považuji za služebně nejstarší. Právníci se využívají hlavně, když se kupují nemovitosti bez realitní kanceláře. Pak právník sepíše smlouvy, zkontroluje vlastnická práva k nemovitosti, zajistí vklad do katastru a zastupuje prodávajícího nebo kupujícího v řízení o koupi bytu nebo domu.

Využít právnické služby se bohatě vyplatí i při jednání s realitní kanceláří. Realitní kancelář sice má smlouvy sepsané od právníků, ale její hlavní zájem je napsat je tak, aby chránily prodávajícího a samotnou kancelář. Právníci mluví a hlavně píší řečí, která je často pro běžného člověka nesrozumitelná. Váš vlastní právník ji dokáže přeložit, vysvětlit vám co vlastně říká smlouva, kterou jste se rozhodli podepsat a také přiměřeně odpovědět.

Technik

Inspekce nebo technické posouzení nemovitosti je služba, která s v Česku začala stávat oblíbenou teprve před několika málo lety. Znamená to, že s sebou na prohlídku domu vezmete stavebního specialistu, který nemovitost proklepne z techniké stránky a odhadne případné náklady spojené s její rekonstrukcí. Stavař ví, na které konstrukce se zaměřit, ví kde mohou nastat komplikace a dokáže i prostým okem odhalit závady, kterých si nevšimnete.

A tak se stane, že se od technika dozvíte o svém vysněném domě i řadu nelichotivých informací. Dům je vlhký, rozvody elektřiny je třeba nahradit a okna vyměnit. To znamená, že až dům koupíte, budete do něj muset investovat dalších několik set tisíc korun a bydlet v pronájmu o půl roku déle. A to jste si původně mysleli, že jen zaplatíte realitní kanceláři a budete se moci stěhovat.

Realitní makléř na vaší straně

Při hledání na internetu se setkáte spíše s označením “Zástupce kupujícího nemovitosti” je to realitní makléř na vaší straně. Vyzná se na trhu s nemovitostmi, dokáže za vás vyhledat byt nebo dům podle zadaných parametrů a díky síti kontaktů se dostane i k nemovitostem, které nejsou veřejně v nabídkách. Domluví prohlídky a bude vám asistovat coby protistrana makléře realitní kanceláře. Základním předpokladem je aby byl nezávislý, jinak se vám bude snažit nabídnout nemovitosti své vlastní realitní kanceláře, za které má provizi a pak bude hledět spíš aby měl provizi než aby splnil vaše přání.

Tato služba není ještě v Česku příliš využívaná a zástupců kupujících je ještě docela málo, můžete si je plést s Osobním realitním makléřem, který je často součástí realitní kanceláře a znamená to, že budete jednat stále se stejným člověkem.

V zahraničí je zástupce kupujícího daleko běžnější. Službu využívají hlavně lidé, kteří mají méně času a nebo se snaží získat nemovitost v lokalitě, kde je velká poptávka. Zároveň vám může díky znalosti realitního trhu vyjednat slevu na vybrané nemovitosti.

Na závěr

Vytvoření protiváhy odborníkům realitních kanceláří je na našem trhu novinka, která se tu docela rychle zdomácňuje. Právní pomoc se využívá už docela dlouho, stavební odborníci pomáhají kupujícím teprve několik let a realitní makléři se teprve učí, jaké to je stát na opačné straně barikády než stáli dosud.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Inspekce nemovitostí

  1. Kupujete dům? Nechte si ho posoudit
  2. Na koho se obrátit při koupi nemovitosti
  3. Nejčastější místa výskytu technických vad nemovitostí
  4. 10 věcí, které vám na stavbě pohlídá kvalitní technický dozor
  5. Návrh řešení vad na příkladu rodinného domu
  6. Měření termokamerou není jen pořízení barevné fotografie

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak nahlížet do katastru nemovitostí a co z něho můžeme zjistit?

Jak nahlížet do katastru nemovitostí a co z něho můžeme zjistit?

Díky webové aplikaci na stránkách katastru nemovitostí si může každý ověřit vybrané údaje týkající se vlastnictví parcel, staveb a jednotek (bytů nebo nebytových prostorů), evidovaných v katastru nemovitostí. Tato služba je zdarma a bez registrace.

Vzdělání pro realitní makléře se stane nezbytností

Vzdělání pro realitní makléře se stane nezbytností

O pětimiliardový trh s nemovitostmi se v ČR stará téměř dvacet tisíc realitních makléřů. V přepočtu na počet obyvatel tak patříme mezi evropskou špičku a v důsledku toho většina realitních makléřů vynakládá veškerou svou energii především na soupeření o klienty.

Jak vylepšit byt před prodejem? Stačí uklidit a vybílit

Jak vylepšit byt před prodejem? Stačí uklidit a vybílit

Jak úspěšně a co nejrychleji prodat byt? Věčně živé téma, které je tak aktuální, jak často se byty prodávají. Tedy stále. Se stejnou intenzitou se prodeji nemovitostí věnujeme i na Portálu o bydlení (ovšem i koupi a pronájmům), ale váš zájem napovídá, že informací není nikdy dost. Co radí realitní makléř? Zásadní…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA