REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Aukce energií: Způsob jak ušetřit? Exkluzivní komentář nezávislého analytika

Aukce energií je založená na jednoduché myšlence. Pokud se dá dohromady velká skupina odběratelů, mohou získat u obchodníků s energiemi lepší cenu než jako samostatné domácnosti.
Aukce energií: Způsob jak ušetřit? Exkluzivní komentář nezávislého analytika

Někteří analytici z řad dodavatelů tyto aukce kritizují. ESTAV.cz požádal o vyjádření nezávislého analytika cen kalkulátoru TZB-info. Ten považuje aukce za jednoduchou a bezpečnou možnost jak na energiích ušetřit.

V nedávné době proběhla médii následující zpráva složená z komentářů analytiků firem dodávajících energie (kráceno):

Analytici oslovení ČTK upozorňují na možné nevýhody, které jsou s dražbami energií spojeny. Například analytik společnosti ENA Jiří Gavor ČTK řekl, že v minulosti tyto projekty odběratelům mnoho užitku nepřinesly, protože v situaci klesajících cen elektřiny a plynu by byla úspora větší bez závazku odběru za fixovanou cenu z aukce.

"Hlavním lákadlem ze strany organizátorů pro malého nezkušeného odběratele je nabídka ´my vám zařídíme nejlevnější energii´. Organizátoři pomlčují, že nejlepší nabídku určují nikoliv z celého trhu, ale pouze z nabídek obchodníků, kteří s nimi uzavřou smlouvu a jsou ochotni jim zaplatit provizi za zprostředkování," řekl ČTK Gavor.

Jednatel společnosti A-Tender Radek Drmota ČTK řekl, že lidé nemají důvod se přihlášení do takzvané e-aukce obávat. "Garantujeme jim devítiprocentní úsporu ze soutěžených položek proti poslednímu vyúčtování a případě, že nebude garance dosažena, nemusí smlouvu s vítězným dodavatelem podepisovat. E-aukcí se účastní pouze prověření dodavatelé," uvedl Drmota.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz doplnil, že aukce budou zřejmě doménou hlavně alternativních dodavatelů energií. "V této souvislosti se občas diskutuje o znění smluv, o závazcích v těchto smlouvách a o spolehlivosti dodávek, které nemusí být vždy stoprocentní, což se velkým dodavatelům nestává," dodal analytik.

ESTAV.cz požádal o nestrannou reakci analytika nezávislého kalkulátoru cen energií TZB-info Jana Schindlera:

Pohled na aukce se v závislosti na čase mění, jiná situace byla v roce 2013, kdy hromadné aukce pro domácnosti a malé podnikatele začaly a jiná situace je dnes. Dnes je již energetický trh značně pozměněn.

V roce 2013 ještě dodavatelé podle poklesu cen energií na velkoobchodním trhu upravovali ceny i domácnostem a podnikatelům bez toho, aby si o zlevnění museli zákazníci říkat, ceny byly snižovány automaticky. V této době se mohlo stát, zvláště u elektřiny, že vydražená cena, kterou zájemci v aukcích získali a která byla zafixovaná na dva roky, nebyla zanedlouho tak výhodná, jako některé nabídky dodavatelů na trhu.

Trh se ale bohužel vyvinul v neprospěch zákazníků. I přes nebývalý pokles cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích, většina zákazníků z tohoto vývoje nemá žádný nebo má jen nepatrný prospěch. Dodavatelé poznali, že není nutné se podbízet cenou, že je třeba vyzdvihovat přednosti nabídek. Nechce se jim zlevňovat, dokonce pro některé dodavatele je zlevnění strašákem. A tak se začaly objevovat neoficiální nabídky velmi levných energií nebo nabídky šité na míru zákazníka podle dodavatele, kterého zákazník má. Jisté je však jedno, pokud zákazník je aktivní, může nyní získat skvělou cenu i bez aukce, vyžaduje to však, aby se svým účtům pravidelně věnoval. Pro ty ostatní platí: Když si zákazník o levnější cenu neřekne, tak je zřejmě s cenou spokojen.

© Gunter Menzl - Fotolia.com

Aukce jsou reálnou možností snížení ceny energií

Právě v této době jsou nabídky aukčních společností jednou z možností, jak dosáhnout vždy aktuálně nízké ceny. Díky vysokým cenám na trhu má zákazník možnost ušetřit tisíce, hlavně za dodávky plynu. To, že aukce se zúčastňují pouze někteří dodavatelé, ještě nedokazuje, že tito dodavatelé nejsou schopni nabídnout podobné ceny, jaké by byly nabídnuty v případě účasti všech dodavatelů. Navíc nabídky solidních aukčních společností nekončí první aukcí, zákazníci mají možnost se zúčastnit následných aukcí a tak držet ceny na trvale nízké úrovni.

V době dosavadního jednosměrného trendu v cenách energie je zatím málo pravděpodobné, že by vítězný dodavatel nebyl schopen zajistit požadované množství energie. Dokonce i dodavatel, který v roce 2013 vzbudil rozruch jako vítězný dodavatel bez historie, bez webových stránek dodnes existuje, má své zákazníky i webové stránky. Nemyslím si, že aukční společnosti by si chtěly zničit pověst a chtěly by spolupracovat s dodavatelem, který nebude schopen dostát svému závazku. Obchodní podmínky jsou dohodnuty předem tak, aby vyhovovaly zvláštnostem aukcí. Naopak si myslím, že aukce jsou vítanou příležitostí pro dodavatele k získání dalších zákazníků.

I aukce má své limity

Existují však určité limity, hlavním z nich je situace kolem možnosti zákazníků změnit dodavatele. To je asi největší problém, se kterým se aukční společnosti od začátku aukcí pro domácností potýkaly. Mnoho zákazníků je vůči dodavatelům zavázáno, často na dlouhou dobu, rovněž změna dodavatele je záležitost na delší dobu, v některých případech dělají původní dodavatelé vše pro to, aby se nepodařilo dodavatele změnit. Proto nelze úspěšnost aukce hodnotit z hlediska počtu přihlášených.

Aukce pro domácnosti sleduji od jejich začátku, problémy, které zmiňuje pan Hlinomaz, mi připadají jako z jiného světa, nikdy s něčím podobným, mimo vyjádření některých analytiků, jsem se nesetkal. Naopak na výstavách se mám možnost setkávat s velmi kladnými hodnoceními z řad účastníků aukcí, jsou hrdí na to, že nakupují energie levně. Nikdy jsem se nesetkal se zápornou zkušeností. Záporné zkušenosti mi lidé sdělují, ale ty se týkají stávajících dodavatelů a jsou dosti otřesné.

Zákazník má nyní možnost využít několik nabídek aukcí pořádaných v různých částech republiky bez toho, aby byl občanem konkrétního města, lze se do aukce přihlásit odkudkoliv. V současné době začíná být aktuální aukce pořádaná pod záštitou DTestu. Zákazník, skauti mohou využít výhodné aukční nabídky dodávek pod názvem Skautská energie. Ostatní se mohou zajímat nabídku Aukčního centra, energií se závazkem na dva roky, dvě poslední jmenované nabídky jsou i našem kalkulátoru cen energií TZB-info.

Na aukcích oceňuji, že aukce se opakují, což znamená, pro zúčastněné bezstarostný dlouhodobý nákup energií za nejlevnější ceny.

Co se týče relace mezi počtem změn dodavatelů a aukcemi, tak zde dominuje stále ještě podomní prodej a pak výměna zákazníků dominantních dodavatelů. Aukce zatím nehrají ve statistikách dominantní roli.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Změna dodavatele energií – jak se nespálit

Změna dodavatele energií – jak se nespálit

Změnou dodavatele energií můžete domácímu rozpočtu ulehčit až několik tisíc ročně. Abyste skutečně ušetřili a nedostali se v budoucnu do problémů s nevýhodnými smlouvami, je třeba mít se na pozoru. Důležité je nedat na reklamní prezentace prodejců, ale rozhodovat se objektivně podle skutečných ceníků a podmínek.

Jak se orientovat ve vyúčtování za energie

Jak se orientovat ve vyúčtování za energie

Právě probíhá období, ve kterém domácnosti dostávají roční vyúčtování za dodávku energií. Platba za dodávku energií je ve většině domácností jednou z největších pravidelných výdajů, které zákazníci musí platit. Je příjemné, když ve vyúčtování je přeplatek. Tedy dodavatel vám vrátí peníze, než když po otevření obálky…

Fixace cen elektřiny a plynu, výhoda nebo past?

Fixace cen elektřiny a plynu, výhoda nebo past?

Ještě nedávno, kdy se zvyšovaly daně a ceny v obchodech letěly strmě nahoru, se zdála fixace cen energií jako jedna z mála možností, jak přibrzdit zvyšující se výdaje domácností. Výdaje za energie jsou v mnoha domácnostech, největší výdajovou položkou rodinného rozpočtu.

Ochraňte seniory před exekucí

Ochraňte seniory před exekucí

Senioři jsou velmi často objetí nejrůznějších podvodníků. Ti hřeší na jejich přirozenou důvěřivost a jsou schopni jim prodat levné zboží za předraženou cenu. Podobně to platí i pro podomní prodejce energií. Energie je všude stejná, dodavatel od dodavatele se tak neliší kvalitou zboží - tedy energie, ale pouze cenou,…

Jak ušetřit? Změňte dodavatele energií! Právě teď je ideální čas

Jak ušetřit? Změňte dodavatele energií! Právě teď je ideální čas

Výdaje za energie zaujímají jeden z největších podílů v hospodaření domácností. Právě období mezi topnými sezonami je příhodným obdobím ke změně dodavatelů. Tento rok a rok příští mnoha zákazníkům vyprší smlouvy na dobu určitou, které uzavřeli před dvěma či třemi lety, v době největšího boomu podomního prodeje. Letos…