Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak ušetřit? Změňte dodavatele energií! Právě teď je ideální čas

Výdaje za energie zaujímají jeden z největších podílů v hospodaření domácností. Právě období mezi topnými sezonami je příhodným obdobím ke změně dodavatelů. Tento rok a rok příští mnoha zákazníkům vyprší smlouvy na dobu určitou, které uzavřeli před dvěma či třemi lety, v době největšího boomu podomního prodeje. Letos tedy mají zákazníci možnost projevit svojí spokojenost se změnou dodavatelů, kterou učinili na základě náboru podomních prodejců.
Jak ušetřit? Změňte dodavatele energií! Právě teď je ideální čas

Jak ušetřit? Změňte dodavatele energií! Právě teď je ideální čas

Výdaje za energie zaujímají jeden z největších podílů v hospodaření domácností. Právě období mezi topnými sezonami je příhodným obdobím ke změně dodavatelů. Tento rok a rok příští mnoha zákazníkům vyprší smlouvy na dobu určitou, které uzavřeli před dvěma či třemi lety, v době největšího boomu podomního prodeje. Letos tedy mají zákazníci možnost projevit svou spokojenost se změnou dodavatelů, kterou učinili na základě náboru podomních prodejců.

Změna dodavatele je nejlevnější a nejrychlejší způsob

Změna dodavatele je nejlevnější a mnohdy i nejrychlejší způsob jak ušetřit na energiích. Všechny ostatní způsoby šetření vyžadují určité počáteční investice a i čas, než se začnou investované prostředky vracet. Změnou dodavatelů se bohužel dá ušetřit pouze na obchodní složce ceny energie, státem regulované poplatky tímto způsobem ušetřit nelze. U elektřiny tvoří obchodní složka ceny od 35 do 45 % celkové ceny, u plynu tvoří 80 %. Změnou dodavatele lze ušetřit první peníze. V druhém kroku je možné za ušetřené peníze koupit úspornější spotřebiče a dále investovat do energetických úspor v domácnostech.

Právě období mezi topnými sezónami je vhodná doba na změnu dodavatele

Důvodem je časové zpoždění mezi výpovědí a skutečným ukončením smlouvy s ohledem na to, aby se stihl počátek topné sezóny. Zejména u plynu to znamená, že menší ceny se projeví ve fakturách, kdežto mimo sezónu v létě převládá význam paušálních složek ceny a také to, že platbou záloh si vlastně zákazník ukládá finanční prostředky u dodavatele, místo aby je použil k jinému účelu. Vždy je lepší dodavateli peníze dlužit, než aby měl přeplatek.  

Netvrdím, že by zákazník měl každý den sledovat změny na trhu s energiemi, úplně stačí jednou za rok, většinou v době vyúčtování si porovnat náklady na vytápění na našem Kalkulátoru cen energií TZB-info. Samozřejmě, že úspora řekněme do tisíce korun za rok asi nikoho nepřiměje ke změně. Když ale zákazník zjistí, že by změnou mohl dosáhnout úsporu třeba 5 000 Kč za rok, tak by rozhodně neměl váhat. Tato úspora se za trochu námahy vyplatí.

Pokud hovořím o troše námahy, mám na mysli hlavně čas, který zákazník stráví nad vyplněním většinou elektronické smlouvy na stránkách vybraného dodavatele, protože v dnešní době, na rozdíl od doby před několika měsíci, jsou všichni dodavatelé schopni vyřídit převod zákazníka. Za převod zákazníka, aktivaci a deaktivaci smlouvy se nic neplatí.

Není vše ale růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Prakticky jedinou komplikací, ale za to pořádnou, je ukončení smluv se závazkem. Je to neuvěřitelné, ale u nás na rozdíl od telekomunikací, dodavatel nemusí adresně informovat zákazníka o blížícím se konci závazku. Někteří dodavatelé si vyhrazují právo automaticky prodloužit smlouvu o další období, které je většinou shodné s délkou původního závazku. Doba, kdy je možno vyjádřit nesouhlas s prodloužením smlouvy se liší podle dodavatelů a pohybuje se od 20 dnů do třech měsíců před koncem smlouvy. Je třeba si tento termín prověřit, protože jeho zmeškáním by se převod na nového dodavatele v nejbližší době neuskutečnil.       

Pro porovnání u nás nemusíte vyplňovat žádné osobní ani kontaktní údaje

Kvalita a informační hodnota porovnávačů cen elektřiny a plynu na internetu je různá. Řada z nich slouží jako nástroj pro získání zákazníků pro toho dodavatele, který provoz porovnávače financuje. Kalkulátor cen energií TZB-info je nezávislý, je denně aktulizován a nabízí zajímavé funkce a poradnu.

Pokud se Vám vybraná nabídka zalíbí, je jen na Vás, zda využijete tlačítko pro kontakt dodavatele a Váš dotaz jde bez prostředníků přímo k němu.

Kromě ceny zhodnoťte i další služby

Když už jsme se rozhodli změnit dodavatele, je třeba se podívat, co nám dodavatelé nabízí. Bohužel u nás vůbec neplatí úměra, čím dražší nabídka, tím kvalitnější produkt. Chce se mi napsat, že zde to je přímo naopak. V tomto případě mohou pomoci diskuze se zkušenostmi zákazníků. Zákazníci si mohou vybrat z řady doplňkových služeb, nejvíce jsou nabízeny asistenční služby, které mohou částečně financovat opravu domácího spotřebiče, dopravu zákazníka z nemocnice nebo právní služby. Někde je to součástí ceny a zákazník nemusí platit nic navíc. Někteří dodavatelé nabízí pojištění schopnosti splácet nebo slevy pro důchodce či zdravotně postižené.

Podrobné informace o všech dostupných nabídkách jsou k dispozici v Kalkulátoru cen energií TZB-info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Změna dodavatele energií – jak se nespálit

Změna dodavatele energií – jak se nespálit

Změnou dodavatele energií můžete domácímu rozpočtu ulehčit až několik tisíc ročně. Abyste skutečně ušetřili a nedostali se v budoucnu do problémů s nevýhodnými smlouvami, je třeba mít se na pozoru. Důležité je nedat na reklamní prezentace prodejců, ale rozhodovat se objektivně podle skutečných ceníků a podmínek.

Jak koupit bydlení: Vytápění a energetická náročnost

Jak koupit bydlení: Vytápění a energetická náročnost

Zdroj tepla (a stáří technologie) v souvislosti s druhem objektu může mít zásadní vliv na vaši peněženku. Stejně tak důležitý je výběr dodavatele energií. Životnost zařízení na vytápění je s výjimkou velmi starých zařízení (klasické dřívější kotle Dakon na uhlí apod.) uváděna max. 20 roků. Zjistěte si stáří (podle…

Jak postupovat při přihlášení k novému dodavateli energií

Jak postupovat při přihlášení k novému dodavateli energií

Je spousta lidí, kteří nechtějí měnit dodavatele elektřiny nebo plynu, jsou spokojeni s tím, jak to mají nastaveno. I oni ale mohou narazit na problém, který se týká tohoto oboru. V úvahu přichází stěhování se, koupě bytu, domu, připojení nové přípojky, úmrtí a celá řada jiných událostí.