REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rehabilitační centrum v Arnhemu se vznáší nad zemí

Rehabilitačních center je v Holandsku celkem devět. Groot Klimmendaal, stojící od roku 2011 ve východo-nizozemském Arnhemu, je ale originál. A není to jen proto, že je zde současně poskytována kombinovaná péče dětským i dospělým pacientům, s dočasně narušeným či trvale poškozeným zdravím.

Díky inovativnímu návrhu architekta Koen van Velsena se jedná o rehabilitační centrum s minimální ekologickou stopou. Jak je to možné? Třeba tím, že se budova o užitné ploše 14 000 metrů čtverečních doslova vznáší ve vzduchu.

Koen van Velsen projektoval objekt „zvláštního určení“ s ohledem na jeho osobitý charakter, a s důrazem na maximální zachování rázu okolní lesnaté krajiny.

Nápad hodný ocenění

Prvního cíle, tedy nezaměnitelnosti, dosáhl s pomocí vygradování budovy s pomocí konzolového systému nad svažitý terén, a zapracováním hnědavě nazlátlé fasády z eloxovaného hliníku. Za výsledky druhého bodu plánu hovoří dostatečně nejrůznější ocenění, počínaje Cenou holandského sdružení architektů (DAA) za Budovu roku 2010, držitelem ocenění za excelentní architekturu zdravotní budovy (Hedy d´Ancona, 2010), vítězstvím v soutěži Dutch Design Award (2010), návrhem ocenění Mies van der Rohe Award (2011) nebo Arnhem Heuvelink Award 2010 v kategorii návrh veřejného a komerčního interiéru.

Celo-fasádní prosklení po obvodu „jádra“ objektu vytváří dojem celistvosti (bez ohledu na místnosti nejrůznějšího účelu v jednotlivých patrech, od bazénů po tělocvičny), a kontinuity mezi vnějším a vnitřním prostorem. Právě zasazení  Groot Klimmendaal do „lesa“ je jedním z hlavních rysů celé stavby. Nejsilněji na vás tento dojem působí při posezení v restauraci v přízemí, odkud se vám doprava i doleva nabízí výhled na vzrostlé stromy venku. Tento vizuální dojem se stává až hmatatelným i během procházek po chodbách na obvodu budovy.

Kontakt se světlem za sklem

Prostorové aranžmá třípatrové (respektive 2+1 patrové) budovy je jednoduché. Níže je situováno administrativní zázemí a kanceláře, nad nimi se nachází část vyhrazená klinické péči o pacienty. Zvýšené patro na úrovni přízemí ve vstupní části je určeno pro pohybově-sportovní aktivity (posilovna, plavecký bazén) a také malou restauraci a divadlo). Tyto části nejsou využívány jen pacienty, ale i lidmi z města. Je to vlastně součást promyšlené strategie na zapojování léčených zpět do normálního života, a uvádět je do kontaktu se zdravými lidmi.

V Groot Klimmendaal se lékaři a terapeuti soustředí na rehabilitační léčbu, především pohybového ústrojí (u dětí se specializují na rozštěp páteře, zranění mozku vedoucí k omezení hybnosti těla, vrozené nebo získané poruchy pohybového aparátu). Součástí programu je i program pohybové péče o pacienty s trvale narušenou schopností dýchat (tj. napojených na respirátory), a dále pak nejrůznější prvky fyzioterapie, logopedie a ergoterapie. Ve spolupráci s arnhemskou nemocnicí Rijnstate a Ede- Slingeland zde dochází i k ambulantní léčbě.

Ročně je zde ošetřeno na 3400 pacientů (2700 ambulantně, 700 klinicky). O ty se stará 550 kvalifikovaných zaměstnanců. Zařízení má kapacitu 112 lůžek.

Zdroj: Rob ´t Hart

Celá koncepce péče, spočívající v předpokladu, že blahobyt pacientů má příznivý vliv na jejich revalidační proces, je podtržena architektonickým návrhem. Jak zmiňuje Koen van Velsen: „Ambicí bylo vytvořit takový prostor, který nebude zdravé a nemocné oddělovat od sebe, ale umožní jejich splynutí se společností. Je to o znovu-získání sebevědomí.“ Sebevědomí však vyžaduje pocit bezpečí a jistoty. Ty v Groot Klimmendaal ztělesňují například dvouúrovňová dřevěná zábradlí, která umožňují malým i velkým znovu chodit „s jistotou“, a také řada odpočívadel na chodbách, jež motivují pacienty k procházkám uvnitř „bezpečí“ budovy.

K otevřenosti napomáhá i dynamická skleněná fasáda, která díky nejrůznějším průhledům umožňuje prostup přirozeného venkovního světla až do třiceti metrů uvnitř budovy. Souhra světla a teplých hřejivých barev vytváří harmonické prostředí.

Podstatným rysem arnhemského rehabilitačního centra je i „udržitelnost a soběstačnost“, demonstrovaná důmyslným provedením všech mechanických a elektrických instalací. Kompaktní design budovy napomáhá solidní energetické bilanci, kterou podporují tepelné výměníky a systém řízené klimatizace.

Je to kombinace složitých a jednoduchých principů, je to o fyzických, praktických i sociálních detailech,“ říká Koen van Velsen. „Transparentnost, kontinuita, vrstvení, rozmanitost, hra světla a stínu, přenesení kontaktu z vnější přírody. To všechno jsou složky motivujícího prostředí Groot Klimmendaal.“

Parametrizace

Název projektu: Centre Groot Klimmendaal
Lokalizace: Arnhem, Holandsko
Architektonické studio: Architectenbureau Koen van Velsen BV
Rok dokončení: 2011
Rozloha: 14 000 m2
Vedoucí architekt: Koen van Velsen
Typ projektu: Rehabilitační zařízení

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

"Nehmotná" budova na nožičkách má fasádu z děrovaného plechu

"Nehmotná" budova na nožičkách má fasádu z děrovaného plechu

Je to jako nedokončená síť propojených prostorů přesně nedefinovaného využití, připojená na vlákno městského tkaniva. Díky lidem se může stát vším, bez nich pak je ničím. Takové je Vzdělávací centrum a připojený park z návrhu architektů El Equipo de Mazzanti v kolumbijském městě Marinilla.

Kam s lidmi? Architekti vyřešili problém s návalem turistů

Kam s lidmi? Architekti vyřešili problém s návalem turistů

Lidé z YAA sem byli přizváni k návrhu jednoho dílčího projektu, ale právě jejich přístup poukázal zbytku města na možné řešení vytvořené „nárazové“ návštěvnické situace. Jejich projekt minimalisticky vyvedené pekárny a baru Sawamura se stal jakýmsi návodem pro případ přívalu turistů.

Maják ve světě tmy - architektura pro nevidomé

Maják ve světě tmy - architektura pro nevidomé

Dnešní stavbu si můžeme dovolit zahájit malým kvízem: která evropská země disponuje jedním z nejvíce propracovaných systémů péče o zrakově postižené a nevidomé? Správnou a pro někoho možná trochu nečekanou odpovědí je Maďarsko.

Domov důchodců a dětské jesle v působivé budově

Domov důchodců a dětské jesle v působivé budově

Integrace stárnoucí populace? „Je to problém, se kterým se musí vypořádat všechna lidská sídla,“ soudí architekti z francouzského studia AZC (Atelier Zündel Cristea). Pokud má totiž moderní architektura skutečně sloužit lidem, nemůže být zaměřena jen na jednu demografickou skupinu.

Nemocnice El Carmen de Maipu  - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu, stojící v srdci pětimilionové aglomerace Santiaga de Chile by se pravděpodobně nelišila od jiných podobných mamutích hospitalizačních komplexů po celém světě. Se zastavěnou využitelnou plochou přesahující 70 000 metrů čtverečních, jedenácti operačními sály, 125 ordinacemi a personálem…

REKLAMA