REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Komíny pro novostavby více o tématu

Vícevrstvý komín s keramickou vložkou

Keramické komínové vložky mají většinou kruhový průřez, ale mohou mít i průřez čtvercový se zakulacenými rohy nebo oválný. Hlavní výhodou je jejich univerzálnost, protože při změně spotřebiče paliv není nutné rekonstruovat komín. Tvárnice komínového pláště se obvykle vyrábějí z lehčeného betonu nebo z cihelných bloků.
Vícevrstvý komín s keramickou vložkou

Trocha historie...

Vícevrstvé keramické komíny, kde je keramická komínová vložka tepelně a dilatačně oddělena od komínového pláště, jsou u nás montovány od roku 1978, kdy byla zakoupena na jejich výrobu licence od firmy Schiedel. Keramické komínové vložky kruhového průřezu výšky 330 mm byly spojovány na péro a drážku spojovací maltou, komínové tvárnice stejné výšky byly z lehčeného betonu. Tepelnou izolaci vytvářela vzduchová mezera přerušovaná po výšce azbestovým provazcem. Komíny byly určené pro odvod spalin spotřebičů na pevná, kapalná i plynná paliva. Vyráběl se omezený počet velikostí komínových průduchů. U velkých světlostí byl problém s přesností prvků.

Komínový plášť z cihelných, lehčených bloků pro jednu komínovou vložku s šachtou pro větrání nebo přívod vzduchu pro spalování (zdroj: HELUZ)

Současná generace keramických komínů

V současné době je u nás celá řada výrobců komínů vícevrstvých keramických, jejichž hlavní výhodou je jejich univerzálnost, protože při změně spotřebiče paliv není nutné rekonstruovat komín. Tvárnice komínového pláště se obvykle vyrábějí z lehčeného betonu nebo z cihelných bloků, které jsou obvykle systémem zdících prvků a stěn a stropů stavby a při jejich vyzdívce se jejich povrch neliší od ostatního zdiva. Plášťové tvárnice mají obvykle v rozích průduchu vybrání, vytvořené pro zadní větrání, které slouží pro odvětrání případné vlhkosti z tepelně izolační vrstvy. V plášťové tvárnici jsou v rozích ještě kruhové otvory pro vložení výztuže u komínů, s velkou volnou výškou nad střechou budovy, aby komíny nespadly účinkem větru. Výztuž musí mít bezpečné zakotvení, aby plnila svoji funkci.

přímá komínová vložka
připojovací tvarovka s napojením v sopouchu 90°
připojovací tvarovka s napojeném v sopouchu 45°

Tenkostěnné keramické komínové vložky s hrdly

Základní sestava třísložkového keramického
komína HELUZ MULTI. Komínový
plášť z cihelného bloku, tepelná
izolace z vláknité rohože, tenkostěnná
komínová vložka.

Keramické komínové vložky mají většinou kruhový průřez, ale mohou mít i průřez čtvercový se zakulacenými rohy nebo oválný. Jejich výška odpovídá převážně výšce plášťové tvárnice, ale může být vyšší. Vložky se silnější stěnou mají vytvořené ve spáře péro a drážku a spojují se tmelem. Vložky musí být vždy ukládána ve spojích „po vodě“, tedy tak, aby kondenzáty ve spalinách nepronikly na povrch vložky. V současné době se prosazují tenkostěnné keramické komínové vložky s hrdlem, které mají tloušťku stěny 8 až 10 mm. Jsou odolnější při vyšších teplotách spalin. Obdobně se vyrábějí tenkostěnné vložky z izostatického materiálu, ale mají ještě tenčí stěnu. Rychleji se ohřejí na provozní teplotu, mají hladší povrch a vyšší hrdla pro lepší utěsnění ve spojích. Speciální tmely zajišťují těsnost v tlakové třídě P1 a P2 i při vysokých teplotách spalin.

Prstenec imitující břidlici pro sestavení komína nad střechou
Komínové těleso nad střechou sestavené z prstenců. Nad ústím komínového průduchu je krycí komínová hlavice

HELUZ MULTI. Komínový plášť z cihelného bloku, tepelná izolace z vláknité rohože, tenkostěnná komínová vložka.

Vícevrstvé keramické komíny musí mít odpovídající otvory pro kontrolu a čištění komínů. Komínové těleso nad střechou budovy by mělo být opatřeno opláštěním, které může tvořit například tenkostěnné kompletované opláštění, nebo opláštění může být vytvořeno obkladovými deskami, obezděním popřípadě skladbou z vodorovných prstenců.

Zvláštní typ komína tvoří vícevrstvý komínový systém s keramickou komínovou vložkou a kovovým komínovým pláštěm Schiedel KERASTAR. Je určený pro všechny druhy paliv. Výhodou je, že oproti keramickým komínovým plášťům zabírá v prostoru menší plochu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Komíny pro novostavby

  1. Komín - rozumíte jeho názvosloví?
  2. Značení komínu napoví jeho vlastnosti a vhodné použití
  3. Zásady pro návrh komínů
  4. Kam umístit v domě komín a jaký zvolit typ?
  5. Vícevrstvý komín s keramickou vložkou
  6. Vícevrstvé kovové komíny

Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce komína vložkováním

Rekonstrukce komína vložkováním

Pokud se do jednovrstvých zděných komínů ve stávající bytové i občanské zástavbě namontuje odpovídající komínová vložka, vytvoří se vícevrstvý komín pro odvod spalin spotřebičů na plynná, kapalná nebo pevná paliva. Rekonstrukce komínu vyvložkováním je podmíněna dostatečnou velikostí stávajícího komínového průduchu,…

Značení komínu napoví jeho vlastnosti a vhodné použití

Značení komínu napoví jeho vlastnosti a vhodné použití

Pokud se stavěly jednovrstvé zděné komíny pro odvod spalin spotřebičů na pevná paliva, třídily se tyto komíny pouze podle velikosti komínových průduchů. Při odvodu spalin spotřebičů na plynná paliva se začaly tyto komíny vlivem kondenzátů spalin rozpadat a začaly se používat komíny vícevrstvé, kde odvod spalin byl…

Komínový systém HELUZ IZOSTAT DUO

Komínový systém HELUZ IZOSTAT DUO

Unikátní komínový systém s nejnovější tenkostěnnou izostatickou vložkou a novou cihelnou tvarovkou, díky které není potřeba vkládat mezi vložku a obvodový plášť komína tepelnou izolaci. systém je vhodný pro všechny typy paliv a spotřebičů. Cenově je srovnatelný s komínem se šamotovou vložkou. Termín dodání - do 24…

Osm nejčastějších závad komínu, které vás mohou připravit o život

Osm nejčastějších závad komínu, které vás mohou připravit o život

Zhruba 300 požárů vypukne ročně kvůli problémům s komíny. Ohně a otrav se lze lehce vyvarovat. Stačí pravidelně čistit komín a kotel, zvát si kominíka na kontroly a hlavně správně topit. Splnit tak v podstatě to, co nařizuje od ledna nový předpis. Které závady jsou nejčastější?