REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům z devadesátek změnili k nepoznání. Moderní střih mu sluší

Umět jednou radikálně říznout znamená, že si ušetříte spoustu pomalého odkrajování později. A belgičtí architekti se s tím při rekonstrukci rodinného domu skutečně nepižlali.
Foto: Ypsilon Business Photography

Příjemné umístění v rámci okolní zástavby, dobrá dopravní dostupnost i obslužnost v místě. K tomu menší udržovaná zahrada a uvnitř hezky zařízeného domu relativně dost místa. Zkrátka bydlení, které dělá radost. Pokud tedy trvale žijete v devadesátých letech. Pro standard současných nároků na bydlení už dům z belgického Lebbeke zase takovou výhrou nebyl.

Ne že by se rodině, která si tento dům pořídila, nelíbilo to dobré umístění, dostupnost, obslužnost a zahrada. Ale ten styl domu, připomínající devadesátky, jim prostě příjemný nebyl. Dnes už zkrátka nevyrazíte do ulic města v šusťákovém kompletu, aby se na vás lidé nedívali jako na relikt minulosti. A s bydlením je to podobné.

Foto: Ypsilon Business Photography

Dům, kterému chybí styl

Konkrétněji se ta situace majitelů domu z Lebbeke dala postihnout ještě několika poznámkami. Předně, k rodině patřili i dva dospívající adolescenti. Kteří se už nedali zahrnout pod termín děti, s tím, že je v rámci domácnosti usadíte do dětského pokoje nebo herny. Tihle dva už měli jiné nároky na prostor i soukromí. A bylo na to třeba reagovat.

Žena měla dost odlišné představy o tom, jak by měla vypadat ideální kuchyň. Přála si prostornou a světlou místnost. Moderní, designovou. Kde by vaření bylo radost, a ne jen každodenní povinnost. A na tom, že v přízemí domu není moc světla a působí stísněně, se shodli vlastně všichni. Ostatně, nedostatky byly cítit i v koupelně.

Foto: Ypsilon Business Photography

Muž si pro změnu přál, aby dům měl „osobitější“ výraz. Aby nebyl generickou stavbou z předměstí, ale skutečně nezaměnitelným domem, který by si všichni členové domácnosti mohli pamatovat jako „jejich“.

Z této sestavy přání a požadavků – odbourat devadesátkový styl, více místa pro mladé, kuchyně a modernost – pak museli architekti z Objekt Architekten načrtnout možná řešení. A pustili se do toho skutečně ze široka. Když totiž řeknete A, musíte říct i B, nejspíš i C.

Tak se ostatně zrodil i název projektu: ABC House. Protože jednotlivé stavební zásahy a úkony tu na sebe navazovaly v téměř abecedním pořádku, až do cíle v podobě spokojenosti obyvatel.

Foto: Ypsilon Business Photography

Strategie radikálního zásahu

Tím hlavním a nejviditelnějším zásahem se stalo vybourání stávajícího objemu v zadní části domu. Místo toho byl přidán docela nový svazek, včetně zvláštní arkády střechy osazené střešním vikýřem. Pokud něco změnilo ustálený sloh rodinného domu a dodalo mu naprosto odlišný výraz, byl to právě tenhle počin.

Za tímhle „A“ pak následovalo „B“. Protože předchozí zásah zvýšil užitnou podlahovou plochu v přízemí, a vlastně i v prvním patře. Celá zadní fasáda je teď tvořena fasádou skleněných sekcí pro maximální propojení interiéru se zahradou. Přízemí už není tmavé. Široké otevření propouští dovnitř dostatek světla. Interiér je díky tomu mnohem vzdušnější. Své dělá i vizuální stránka věci, protože pocitově se přízemí rozšířilo na celou plochu zahrady.

Foto: Ypsilon Business Photography

Co s nově nabytým místem? Za „C“ by mohla platit celá série úprav v kuchyni. Její kuchyňský ostrůvek, v poněkud atypickém zakrouženém tvaru slzy, byl umístěn centrálně. A kolem něj je teď dostatek místa, kde se dá vařit. Klidně i tančit. Jídelní kout je stále v přímém kontaktu s kuchyní, a to „tajnými“ posuvnými dveřmi.

Zvolený zakroužený motiv pro kuchyňský ostrov by působil možná až rušivě, kdybychom se tu s křivkami nesetkávali častěji. A on se častěji připomíná. U sošného zakroužení schodiště, u provedení policového systému. Interiér tím skutečně získává na charakteru, originalitě. Kvůli schodišti bylo třeba přepracovat celý schodišťový prostor, ale výsledek je skutečně velmi ergonomický.

Foto: Ypsilon Business Photography

Jídelní kout se pak přibližuje dvoru svou otevřenou kompozicí. Stávající arkýř byl vybaven vestavěnou lavičkou, místem, kde se obyvatelé mohou schovat a užívat si okolní zeleně a stínu staré katalpy v zahradě.

Podlaha v této místnosti i v posezení na straně ulice byla pokryty krásnou parketovou podlahou ve vzoru rybí kosti. Ostatní místnosti v přízemí jsou vůči tomu kontrastní, dostaly jako podlahu hrubší dlažbu. To už nám pomalu dochází písmena v abecedě, protože těch dílčích zásahů a úprav je tolik.

V rekonstruovaném vikýři v prvním patře vznikla nová prostornější a mnohem důstojnější koupelna. Díky chytrému umístění oken má tento prostor obojí dostatek soukromí a denního světla. Počet ložnic zůstal nezměněn, ale úpravou plánu v patře se tu podařilo najít místo na malou studovnu, kancelářský kout. A také jednu toaletu navíc.

Foto: Ypsilon Business Photography

Aktualizace na současnost

Nezbytné „aktualizace“ na současné normy a standardy se dům dočkal i z hlediska své energetické bilance. Staré prvky techniky ustoupily novým, energeticky šetrným možnostem. Například bylo zvoleno tepelné čerpadlo v kombinaci s podlahovým vytápěním a klimatizací. Pro venkovní okna byly zvoleny nové kvalitní hliníkové rámy, která lépe korespondují s aktuálními předpisy EPB.

Dům si – vzhledem k ulici a okolní zástavbě – zachoval svůj původní vzhled, ale díky novému objemu na zadní straně dostal velmi současný a moderní charakter. Devadesátky teď rozhodně v interiéru nepřipomíná.

Práce architektů tu v mnoha ohledech připomínala práci plastických chirurgů. Kteří se nesmí bát umět udělat odvážně ostrý řez tam, kde je to zapotřebí. Protože v návaznosti na úspěšný řez už můžete dělat jen méně radikální, ale zato výrazně pozitivní kosmetické změny. Strategie „říznout hluboko“ hned ze startu uvedla v chod kaskádu takových menších úprav, a vedla k omlazení celého domu.

Foto: Ypsilon Business Photography

Údaje o projektu

Název projektu: ABC House
Typ projektu: rekonstrukce rodinného domu
Architektonické studio: Objekt Architecten
Lokalizace: Lebbeke, Belgie
Vedoucí architekt: Niels Van der Straeten
Projektový tým: Dries Van Nieuwenbergh, Mahir Yavas
Dodavatelé materiálu: Boss, Daikin, Sapa, Stone
Klient: soukromá osoba
Užitná plocha: 162 m2
Zahájení projektové fáze: 2020
Rok dokončení (finalizace): 2023

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

foto: Tomáš Dittrich

Na špatné parcele postavili skvělý rodinný dům. Nemají zahradu, ale krásný výhled

Přejete-li si ke svému bydlení dům, který nemusí nutně vynikat, ale nechcete, aby se vyloženě v okolní husté zástavbě ztrácel? Toužíte po domácnosti plné světla, obydlí, jež není slepé a opájí se bohatými výhledy, ale tísní vás střechy domů v sousedství? Rádi byste dům prostorný a přehledný, ovšem na stavební…

foto: Michiel Vergauwe

Diskrétní přitom odvážná. Přestavba měšťanského domu má dvě tváře

Prodělal velkou změnu, ale lidé jdoucí po ulici z ní uvidí jen střípky. Takové, které docení. Třeba lavičku před domem, vybízející k posezení u výlohy malého domáckého ateliéru. Fasáda tu příkladně zachovává to, co se od domu ve městě sluší. Málokdo tuší, jak působivě a neusazeně tento dům vypadá z jiné strany.

Foto: Stefan Ivković

Změna, které neuvěříte. Domek rozšířili a přestavěli na moderní bydlení

Ve střední Evropě, zrovna tak i jako na Balkáně. Problémy lidí, kteří se vydávají pro radu z architekty, jsou všude podobné. Ostatně, charakter zástavby v Srbsku se od Česka moc neliší. I tady se po dlouhá léta řešily stavební problémy nejrůznějšími nahodilými improvizacemi. A i tady už dospěli do bodu, kdy touží…