REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Diskrétní přitom odvážná. Přestavba měšťanského domu má dvě tváře

Prodělal velkou změnu, ale lidé jdoucí po ulici z ní uvidí jen střípky. Takové, které docení. Třeba lavičku před domem, vybízející k posezení u výlohy malého domáckého ateliéru. Fasáda tu příkladně zachovává to, co se od domu ve městě sluší. Málokdo tuší, jak působivě a neusazeně tento dům vypadá z jiné strany.
foto: Michiel Vergauwe

V belgickém Ghentu přistupují ke změnám s jistým rezervovaným odstupem, konzervativně a pomalu. I proto je takovým překvapením „radikální“ přestavba jednoho ze zdejších rodinných domů. Obydlí přidala nejen na rozloze, ale taky na odvážném výrazu.

Jak vlastně vypadá tradiční měšťanský dům vlámského střihu? V představách Belgičanů se nejspíš objeví dvoupodlažní stavba řadově začleněná do uliční sítě, navazující na chodník odděleným vchodem do domu a garáží v přízemí. Pravda, nemusí to být vždycky garáž. V přízemí může být místo garáže třeba dílna nebo obchůdek.

Foto: Michiel Vergauwe

Tradiční, ale rozhodně ne příjemný

Přesně takhle by vypadal i dům z Ghentu, kdyby se do něj na popud nových majitelů nemovitosti nepustili lidé z týmu Bakermat, místního atelier voor architectuur. Ve stávajícím uspořádání jim totiž taková podoba bydlení nevyhovovala.

V principu nebyl špatně ani tak ten bývalý krámek v přízemí (kdysi pradávno přestavěný z průjezdu do dvora a pozdější garáže), ten se hodil jako mile koncipované napojení objektu na ulici, něco provazující obyvatele domu s městem. Šlo spíš o celkovou stísněnost, neúměrnou nahloučenost, šero.

Foto: Michiel Vergauwe

V původních dispozicích totiž na krámek navazovala nehezká přístavba s kuchyní, k níž byla dodatečně přilepena ještě koupelna a toaleta. Domyslete si trubky z PVC, umakart ohmatané kuchyňské linky, luxfery s pavučinami slepě koukající do zahrady, a pochopíte, proč se to novým majitelům nelíbilo.

Své výhrady měl k tomuto uspořádání i statik, který byl přizván ke zhodnocení stavby, a tak se těch argumentů pro demolici v přízemí nastřádalo dost. Ani v Belgii ale domy nestojí ve vzduchu, a tak bylo zapotřebí vyřešit, jakým způsobem bude vedena nová konstrukce přízemí.

Foto: Michiel Vergauwe

Konvenční k ulici, odvážný ze dvora

Architekti z Bakermat přišli se zajímavou a odvážnou vizí. Světlo by v jejich návrhu proudilo do přízemí domu ze zahrady, dvora. A bylo by to umožněné tím, že by profil „týlu“ domu byl vlastně otevřený. V rámci přestavby – přístavby by bylo možné dole vytvořit i vzhlednou a vzdušnou kuchyni, navázanou přímo na jídelnu. 

Nová přístavba by byla vedená přes celou šířku hlavního objemu. Umožnila by přitom zachovat původní čelo domu, onu typickou fasádu. Tam, kde byl krámek, by – k radosti majitele – mohla vzniknout malá pracovna, ateliér. Tím by se zakonzervovaly ty graficky výrazné původní rysy, a směrem do dvora by se mohly rozvíjet kreativnější prvky.

Foto: Michiel Vergauwe

Jak podotýkají, přístavba by mohla být odrazem osobností majitelů - být barevná, dynamická a odvážná. Tenhle návrh bez větších úprav prošel. Z někdejšího průjezdu/garáže/dílny byl uvnitř uchován jen půlkruhový motiv původního nosného profilu. A za ním se začalo s budováním nové podoby JC House.

Ne přílepek, ale suverénní objekt

Konstrukce je vytvořena z oceli a dřeva, jež v sobě nesou celý objem přístavby. Ta byla založena s dvojnásobnou výškou na jedné straně, snižující se až na úroveň malé zahradní zídky na straně druhé. Výškový rozdíl vedl ke vzniku mezipatro, které je přístupné z haly, ale je také velmi dobře propojeno s kuchyní a jídelnou v přízemí.

Foto: Michiel Vergauwe

Trojúhelníkovitý průřez pak vychází z tohoto netradičního kontextu, užitého řešení. Nová přístavba je propojena novým otvorem v zadní fasádě hlavní budovy. Z ateliéru se stalo posezení v otevřeném prostoru s novou kuchyní a jídelnou. Dispozice na chodbě byla optimalizována přidáním toalety a kompaktního skladu, který je zároveň přístupem do suterénu.

Velká okna přitahují denní světlo a propojují zahradu s domem. Zajímavý je i design tvarů a barev v interiéru: kombinací zlaté metalické povrchové úpravy oken s nepravidelným vzorem panelů ve smetanové a vínově červené barvě. A samozřejmě tu nechybí spousta světla.

Foto: Michiel Vergauwe

Střecha přístavby má dva velké světlíky, které zásobují dům přirozeným světlem. Prodloužením střechy - jako malého přístřešku - se zahrada stává přístupnější a propojenější s domem a zároveň poskytuje stín a úkryt.

Z týlu zkrátka vypadá JC House dočista jinak, má dvě tváře. Tou do ulice vítá a zdraví sousedy, vybízí je k posezení a návštěvě. A tou druhou? Tou dělá radost svým obyvatelům.

Údaje o projektu

Název projektu: Huis JC / JC House
Typ projektu: rekonstrukce a přístavba rodinného domu
Architektonické studio: Bakermat atelier voor architectuur
Lokalizace: Ghent, Belgie
Vedoucí architekti: Renée Steyaert, Matthias Hemelsoet
Obklad fasády: Meteon Trespa
Podlahy: Winckelmans
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2019

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Ypsilon Business Photography

Zjistili, že dvě auta nepotřebují. Garáž přestavěli na zahradní pokoj

Požadavky jaké máme na bydlení, se mění a vyvíjí. A je na architektech, aby na tyto změny dokázali reagovat. Příkladem může být zajímavá rekonstrukce, kombinace přestavby a rozšíření rodinného domu v belgickém Lebbeku. Dům tu přišel o kus garáže, ale namísto toho získal více místa pro život, zelenou střechu a přístup…