Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevostavba jen na první pohled. Dům umožňuje práci i bydlení pod jednou střechou v členitém prostoru

Spojení vlastního bydlení a práce v jednom objektu, to bylo ještě před pár lety považováno za spíše nežádanou odchylku od zažitých norem. Nenapomohla tomu jen pandemie a lákavě nižší náklady na pronájem kancelářských prostor, ale i neklesající výkonnost zaměstnanců, kteří si vybrali home-office jako svůj nový životní styl. Práce z domova prosadila a je v trendu.
Foto: Jesús Granada

Projekt z Madridu dává veličinu práce a bydlení na jednu stranu rovnice, jíž pak vyvažuje moderním designem a celkovou pohodou. Velký háček tu spočíval v omezeném prostoru pro růst, který byl předznamenán již existujícími stavbami. Moderní provedení je tu silně podmíněno kontextem přilehlých budov, místním klimatem, okolím a samozřejmě celkovou účelností.

Omezení na všech stranách

Realizace Studio&Home zkrátka musela růst jen tam, kde to bylo možné, a musela se přizpůsobovat situaci, do níž vplula. Návrh sám je názorným příkladem „optimalizací a vynalézavosti“, s jakou se architekti ze studia SUMA Arquitectura pustili do prostorově nelehké a obtížně uchopitelné kompozice.

Foto: Jesús Granada

V krátkosti, k již existující rezidenční stavbě, kterou výrazně proměnili, přidali dalších 115 metrů čtverečních novostavby, pro kterou čerpali místo z dosud zbývající zastavitelné plochy. A celé to, skrze pozici venkovního dvora – jeho pergoly a zahrady - sestavili do podoby samostatného bydlení, co navazuje na kancelář/ateliér.

Program byl už od počátku formován do dvou objemů, uspořádaných a připojených ke stávajícím stranovým stěnám. Tím se podařilo odrušit jednu velkou nevýhodu místa, blízkost hlučné a prašné silnice. Vlastní terasa se nachází vyvýšena 150 centimetrů nad terén, a tak na ruch v okolí shlíží z výšky. Je to dobré, protože se obytné i pracovní části otevírají výhledu, a přitom se nepřipravují o soukromí. Z ulice dovnitř vidět není. Lekcí z otevřené uzavřenosti jsou pak i části ve sníženém přízemí, osvětlené skrze polozapuštěné podlaží.

Foto: Jesús Granada

Oba objemy disponují šikmými fasádami a střechami, takže trochu klamou svým objemem. Skosené stěny nejsou libůstkou architektů, ale věcí praktického rozhodnutí. Lépe na sebe (vizuálně) navazují, a současně reagují na urbanistické požadavky. Těm je přizpůsoben i náročný vnitřní program. Dobře je to vidět na řezech každou budovou. Opravdu se snaží maximálně využít omezený prostor, který je k dispozici. A znovu – oba objemy reagují na situaci v místě, a snaží se prorazit ke světlu všude tam, kde je to možné a smysluplné.

Velké v malém

Sousední budova má tři podlaží, ale i když se Studio&Home může pochlubit čtyřmi podlažími (a ještě větším počtem mezipodlaží), větší vlastně není. Ono rozšíření vnitřního prostoru a odstupňované úkroky ve výšce jedné místnosti se tak stává čelem, stěnou nebo pohovkou a opěrnými plochami v jiných místnostech. Je to jako pohled zevnitř papírového origami, v němž zdánlivé překážky a bariéry ve finále vytváří trojrozměrný obraz.

Foto: Jesús Granada

Snaha zužitkovat každý dostupný prostor je tu parná v částech pro bydlení i pro práci.  Schodiště slouží jako distribuční prostory, aby se zabránilo používání chodeb a předsíní. Vestavěné police lemují prostor a táhnou se do výšek. Slouží k uskladnění knih, květin i hezkých věcí, jinde se hodí jako archivy plné pořadačů. Společné jim je to, že neubírají místo životu a vlastně ani nezahlcují prostor, protože se nezřídka nachází nad úrovní pohledu. A profil v místech, kam se upírají lidské zraky, si pak pro sebe osobují široká okna. Směřují do dvora se zahradou, odstupňovanou terasami podél podlaží domu.

Je to dřevostavba nebo není?

Pokud jde o konstrukci, je tvořena železobetonovými základy. Na povrch pak vystupují stěny s deskami z vrstveného smrkového dřeva, se dvěma dělícími přepážkami (do nichž je vsazená izolace a také vedení instalací). V obytné části Studio&Home jsou schodiště a okna v rohu řešena zavěšením na mezipatra na horní podlahovou desku. Některé kovové podpěry jsou příležitostně spojeny se skleněnými skříněmi. Schodiště nad úrovní terénu jsou vyrobena z pětivrstvých lepených překližkových dílců, vzájemně spojených a zapuštěných do stranových stěn.

Foto: Jesús Granada

Vnější obvodový plášť budí rozruch, protože připomíná dřevostavbu  - což by bylo pro metropoli poněkud netradiční. Jde ovšem jen o lehké cementové panely, opatřené obkladem z upraveného smrkového dřeva. Tím je dosaženo vizuálně přitažlivého „přírodního“ vzhledu, architektury inspirované severskými zeměmi. Studio&Home má poměrně komplikovaný vnitřní plán a vypořádat se s orientací uvnitř není nic snadného, pokud nejste jeho obyvatelem. Na druhé straně, majitel domu, který tu bydlí i pracuje, to nevnímá jako zápor.

Žije ve velmi pragmatické, moderní a denním světlem zaplavené domácnosti. A čas, který ušetří tím, že do práce nemusí zajíždět, mu bohatě kompenzuje pobyt v prostředí, které je tak přitažlivé a pestré, jak si vždycky přál.

Foto: Jesús Granada

Údaje o projektu

Název projektu: Studio&Home
Typ projektu: rezidenční
Architektonické studio: SUMA Arquitectura
Lokalizace: Madrid, Španělsko
Vedoucí architekti: Elena Orte, Guillermo Sevillano
Projektový tým: Marta Romero, Jesús Lopez, Luis Sierra, Ana Patricia Minguito, Pablo Corroto, María Abellán, Sara Contreras, Rita Álvarez Tabío, Miguel Ángel Maure
Dodavatel stavby: Fatecsa OBRAS SA
Strukturální inženýring: Miguel Nevado
Klient: Cooperativa Our-Shelves-Houses
Rok dokončení (finalizace): 2021

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Přístavba k historickému domu snížila účet za energie. Zateplili ovčí vlnou

Přístavba k historickému domu snížila účet za energie. Zateplili ovčí vlnou

Když se rodina rozroste o dva členy, dostane se často na křižovatku rozhodnutí o svém budoucím bydlení. Pokud ale bydlíte v malebné londýnské čtvrti a jste konzervativní Britové, stěhovat se nechcete. Nezbývá tak než přistoupit k rekonstrukci. Tato byla složitější o fakt, že dům leží v památkově chráněné zóně…

REKLAMA