REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Autentické místo pro degustaci vína v srdci Prahy

Autoři se starobylého prostoru v domě na Starém Městě zhostili s filozofií, sobě vlastní. Původní materiály, dobová patina, klenby, přiznané konstrukce, členitá zákoutí, nepřímé světlo, a hlavně maximální míra autenticity. To vše je skvělým rámcem pro degustace a posezení s příjemnou atmosférou.
Foto: BoysPlayNice
Zapomenutí deštníku v baru vyvolá tzv. fenomén x, který způsobuje, že pršet začne přesně na místě, které se nachází přesně uprostřed mezi vaším domovem a řečeným pohostinským zařízením.
Murphyho zákon

Studio Formafatal se stává mezinárodně uznávaným etalonem

Tím pohostinským zařízením, zmíněným v citátu, může být pochopitelně i Autentista Wine Bar, tedy degustační prostor naturálních vín.

Formafatal není u nás žádným nováčkem. Skvělá architektura na pobřeží Kostariky, krásná divoká pralesní scenérie a studio Formafatal. Osvědčené spojení, které je zárukou zajímavých, hravých a unikátních staveb. Toto spojení jsme mohli obdivovat v několika povídáních na stránkách serveru TZB-info. Na svažitém terénu s pralesní vegetací nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, nalezneme resort Art Villas, jenž tvoří tři unikátní vily a multifunkční otevřený pavilon. Jsou rozeseté po pozemku o celkové výměře 2,5 ha. Konkrétněji je to betonová Art Villa, tropická minimalistická Atelier Villa, soubor Coco Villa a tropický multifunkční pavilon Wing.

Nejinak je tomu v případě Achioté dvou minimalistických vil pro krátkodobý rekreační pronájem. Ty nejsou součástí resortu, i když pocházejí ze stejné dílny. Atraktivitu Achioté dodává osazení na hraně strmého kopce, kdy objekt ční z džungle s výhledem na nádherný Pacifik. Obvodové zdi vznikly vrácením vykopaného a zhutněného materiálu do konstrukcí, čímž je místo a stavba propojena udržitelným způsobem ad absurdum. Co stavba, to unikát s vlastním návrhem a vlastním architektem. Není to ovšem pokus o unikátní solitéry bez souvislostí. Vše se sbíhá pod gesci hlavního architekta celého resortu a tím je zmíněné studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou. Setkáváme se zde s netradiční a esteticky velice zdařilou architekturou, respektující zdejší přírodu, kterou vkusně prorůstá. Je to architektura vzdušná, čistá, jednoduchá, moderní a zcela nevšední.

Stejné studio se chopilo řešení prostoru pro degustaci naturálních vín. Kde? V Praze. Majitelé požadovali místo, které souzní s předmětem posezení, tedy vínem. Autoři se klenutého prostoru v domě na Starém Městě zhostili s filozofií, které se drží stále. Původní materiály i s dobovou patinou, přiznané konstrukce a nejvyšší možná míra autenticity. Už rozumíte tomu názvu? Ta autenticita se týká jak přírodních vín, tak samotného prostoru pro degustaci. Interiér zároveň volně navazuje na tradici dřívější Literární kavárny. Starobylé klenby, zajímavá zákoutí členitého půdorysu, patinovaná výmalba, nepřímé světlo, přiznané konstrukce bez příkras a kvalitní zpracování interiéru jsou skvělým rámcem pro zmíněné degustace a posezení s příjemnou atmosférou. Studio Formafatal pracuje na řadě komerčních a rezidenčních projektů nejen v České republice, ale napříč světem a se smyslem pro detail vytváří zajímavou a esteticky zdařilou architekturu.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

V klenutém prostoru domu ve Starém Městě měl dle zadání vzniknout příjemný a útulný prostor vhodný k degustaci skvostných naturálních vín.  Na ta se totiž vinný bar Autentista specializuje. Pro majitele baru pány Bogdana Trojáka a Antonína Suchánka (mimo jiné organizátory úspěšného festivalu Praha pije víno) bylo zásadní, aby vytvořený prostor svou atmosférou s víny souzněl. Měl působit dostatečně přepychově, nakolik jsou i autentická vína přepychovým produktem, ale zároveň prostě a přirozeně, jak i tato vína ve skutečnosti vznikají.

Stejně jako má naturální víno vznikat bez nadbytečných přísad a s respektem k přírodě, zůstává navržený interiér věrný principům, se kterými architektonické studio Formafatal dlouhodobě pracuje. Materiály jsou zde prezentovány ve své původní a čisté formě. Prefabrikované ocelové profily nejsou skryty pod dokonalou pigmentovou povrchovou úpravou, vyniká jejich přirozená barevnost – patina. Přebroušené konstrukční spoje ocelových prvků jsou přiznané, nezakryté. Proto i takto vytvořené prvky zůstávají autentické. 

Použité patinované výmalby podtrhují starobylost domu a navozují příjemnou potemnělou atmosféru. Té napomáhá i četné nepřímé osvětlení LED pásy, které svým teplým světlem dokreslují kontury kleneb a celého prostoru. Atypická světla na stěnách svým tvarem připomínají víno právě nalité do poháru. Všechna světla jsou stmívatelná a atmosféru je tedy možno programovat pro různé příležitosti. I další atypické světlo nad barovým stolem zůstalo věrné poetice vína. Je vyrobeno z opáleného akátového kůlu. Kůly z akátového dřeva se dříve často používaly jako kůly viničních tratí, opalováním se zvyšovala jejich trvanlivost ve styku s půdou. Odkaz na víno a přírodu lze číst i z gradientů na potisku stolů, stěrkových podlahách a výmalbě dvorku. Centrální lustry Moooi Meshmatic poutají pozornost vcházejících návštěvníků, přímočarostí a jednoduchostí formy dokonale zapadají do koncepce prostoru. Jsou zároveň highlightem i příjemným společníkem.

Vinný bar Autentista je pokračováním snahy investorů o popularizaci naturálních vín. I navržené prostory baru chtějí volně navázat na dřívější Literární kavárnu, která v prostorech dříve fungovala. Odkazem na tuto historickou okolnost je grafické potištění baru znázorňující mapu hvězdné oblohy. Je dílem grafika Janka Dočekala. Zadáním investorů totiž bylo spojeno s využitím ASCII grafiky. Na baru je tedy vyobrazení hvězdné oblohy vyskládané ze znaků ASCII. Vinaři jsou hvězdy, z hroznů vytvářejí víno. Stejně tak se z jednotlivých znaků dá vytvořit obraz nebo literatura.

Detaily řešení Foto: BoysPlayNice

Doplňující informace

Studio Formafatal
Autor Katarína Varsová, interiérový designér, Jan Roučka, interiérový designér
Spoluautor Dagmar Štěpánová, interiérový designér
Umístění projektu Řetězová 10, 110 00 Praha
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2018-2019
Rok dokončení 2019
Užitná plocha 111 m²
Klient Antonín Suchánek, Bogdan Troják

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: BoysPlayNice

Bistro je sice Proti Proudu, ale Křižík by měl z jeho interiéru radost

Jak spojit dům ze 30. let 20. století s bistrem, jež bude mít svoje kouzlo? Zcela prostě. Svěříte realizaci zapálenému týmu architektů, kteří přijdou s myšlenkou i jejím řešením. To vše v esteticky zdařilé reminiscenci na téma karlínské osobnosti z oboru elektrotechniky, Františka Křižíka.

REKLAMA