REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Aby Vás sníh na střeše nezaskočil

Sníh dokáže leckdy na střechách způsobit velkou škodu. Rady pro majitele nemovitostí, jak se problémů se sněhem vyvarovat. Problémy se sněhem je třeba včas předvídat. Pokud to neuděláte, mohou vás překvapit sněhem poškozené střechy vašeho domu či táním sněhu a ledu poškozené okapy.

Zima klepe na dveře – a sníh dokáže leckdy na střechách způsobit velkou škodu. Rady pro majitele nemovitostí, jak se problémů se sněhem vyvarovat, přináší Štěpán Lášek – produktový manažer společnosti Lindab, výrobce a prodejce lehkých střešních krytin z prvotřídní švédské oceli, bezpečnostních prvků střech a také okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu.

  1. Předvídejte! Prevence je vždy lepší než řešení nastalých problémů. Vyberte vhodnou střešní krytinu a její sklon podle klimatické oblasti, v níž váš dům stojí.
  2. Podle mapy sněhových oblastí si spočítejte pravděpodobnou zátěž střechy a podle ní vyberte systém bezpečnostních prvků.
  3. V horských oblastech se podle stavebních norem musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě např. tyčového zátarasu proti sesuvu sněhu.
  4. Pozor na necertifikované nebo laické zábrany! Jsou známé případy, kdy pojišťovna odmítla uhradit škodu, protože zábrany neměly potřebné certifikáty nebo byly neodborně namontovány.
  5. Výběr zachytávačů sněhu a dalších bezpečnostních prvků raději zkonzultujte s odborníky: s projektantem a výrobcem střešní krytiny a v případě staršího rodinného domu či problematických krovů též se statikem.
  6. Pokud máte novostavbu či vaše stavba prošla rekonstrukcí, pamatujte na to, aby bezpečnostní systém na vaši střechu byl kompatibilní s použitou krytinou. Při pořizování tohoto systému trvejte na atestu a zárukách.
  7. Zábrany není třeba instalovat po celém obvodu střechy. Samozřejmostí jsou nad vchody, balkony, chodníky, parkovišti, v okapové části i tam, kde potřebujeme chránit přilehlý majetek.
  8. V místech, kde nehrozí nebezpečí, můžete nechat sníh volně sjíždět. Ulehčíte tak krovům a vyhnete se potížím s jarním táním větší masy sněhu.
  9. Také okapy jsou důležitou součástí střechy. Proto na ně nezapomínejte! Pokud do nich sjíždí sníh a chcete zabránit poničení podokapních žlabů, můžete použít systém zpevňujících úchytů STAG, které celý okap zpevní. Toto efektivní řešení nabízí bezúdržbový okapový systém Lindab Rainline.
  10. Pro bezplatné poradenství můžete využít portálu Lindab www.stresniasistent.cz. Po vyplnění formuláře na tomto portálu navíc získáte zajímavou slevu ušitou přímo na míru přímo vašemu projektu.

Obecně platí, že problémy se sněhem je třeba včas předvídat. Pokud to neuděláte, mohly by vás překvapit sněhem poškozené střechy vašeho domu či táním sněhu a ledu poškozené okapy. Jaké nejčastější problémy vás mohou čekat a jak se jim účinně bránit? Podle Štěpána Láška vše začíná již samotným řešením střechy, jejím sklonem a výběrem vhodné střešní krytiny. S ohledem na klimatickou oblast, v níž váš dům stojí, byste měli myslet na použití bezpečnostních prvků. Od roku 2006 platí mapa klimatických oblastí České republiky, která řadí jednotlivé lokality do osmi kategorií podle nadmořské výšky a zatížení střechy sněhem (v kg/m²).

Zatímco 8. kategorie platí pro hory, většina naší země spadá do 1. – 4. kategorie, kde je sněhová zátěž střech během zimy max. 200 kg/m2. To ale neznamená, že majitelé střech v těchto oblastech by měli sníh podceňovat. Rozmary počasí v posledních letech bývají nevyzpytatelné, a tak je dobré se sněhem počítat i u domů v níže položených oblastech. Štěpán Lášek k tomu uvádí: „Do nadmořské výšky 400 m n. m. není protisněhová ochrana nutná. V oblastech do 900 m n. m. je však již třeba instalovat speciální zachytávače a ocelové rozrážeče sněhu po celé ploše střechy. Pokud jde o sklon střechy, sněhové zábrany se doporučují a často také při projektování domu předepisují pro sklon vyšší než 10º. Ve vyšších polohách je sněhové zábrany vhodné umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. V horských oblastech se pak podle stavebních norem musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě například tyčového zátarasu proti sesuvu sněhu. Používají se tři trubky nad sebou, které jsou zárukou dostatečné opory pro sjíždějící sníh. Díky svým uceleným systémům Lindab Protect a Lindab Safety vyřeší Lindab bezpečnost na střechách a jejich ochranu proti sněhu zcela komplexně – a to pro všechny střechy v jakémkoli klimatickém prostředí.“

Nezapomeňte na okapy

Velmi důležitou součástí střechy jsou také okapy. Ty bývají sněhem a ledem postiženy velmi často. Již při jejich montáži je třeba dbát na to, aby přední hrana podokapního žlabu byla o něco níže než zadní hrana. Pokud voda v okapu zamrzne, při tání pak poteče směrem od fasády a zabráníte tak škodám, k nimž by došlo promáčením stěn.

Před sesuvem sněhu samozřejmě žlaby i svody ochráníte, pokud je umístíte hluboko pod hranu střechy – tam zůstanou před sněhem chráněny. Tuto technologii montáže však nelze aplikovat u všech domů. Jednou z možností je i demontáž okapů na zimu; pokud se rozhodnete pro tuto cestu, dobře to jde s okapovým systémem Lindab Rainline. Ten totiž lze díky stavebnicové technologii snadno a opakovaně odstranit a znovu namontovat.

Ucelené systémy bezpečnostních prvků střech od Lindabu: sněhu se bát nemusíte

Výrobkové řady Lindab SafetyLindab Protect přistupují k bezpečnosti na střechách zcela komplexně. To znamená, že kromě ochrany před sněhem zahrnují i řešení a výrobky z pozinkované či lakované oceli pro bezpečný pohyb osob na střechách. V nabídce naleznete vedle sněhových zachytávačů a rozrážečů i střešní lávky, žebříky, ochranné koše či kotevní oka. Ačkoli jsou oba systémy určeny především pro střešní krytiny Lindab, v omezenější nabídce je možné je osadit i na jiné krytiny. Sněhové zábrany se instalují v jedné nebo více řadách za sebou podle sněhového zatížení a délky střechy.

V potaz je třeba brát také to, zda má střecha více úrovní (přístavby, vikýře apod.) Vše dodá Lindab v barvě, která je v souladu s celkovým vzhledem domu. Štěpán Lášek doporučuje: „Výběr vhodného systému by měl vycházet ze specifik dané budovy a především klimatického pásma. Pro horské oblasti jsou vhodnější bezpečnostní prvky střech ze systému Protect. Naopak v nížinách a běžné zástavbě je užitečné využít ekonomicky výhodnější systém Safety, který je jednodušší a montážně méně náročný.“ Výběr a použití střešních sněhových zábran je vždy dobré zkonzultovat s odborníkem. „V technickém oddělení Lindabu poskytujeme nejen bezplatné konzultace, ale také cenové kalkulace na záměry tohoto typu,“ dodává Štěpán Lášek. Zájemci mohou pro bezplatné poradenství využít také portálu Lindabu stresniasistent.cz.

Lindab Safety: pro mimohorské oblasti

Tento odlehčený systém lze použít pro všechny běžné typy střech z různých materiálů. Používá jednodušší systém ukotvení a obsahuje menší počet prvků. Ty splňují požadavky evropských bezpečnostních norem. Sněhové zábrany Lindab Safety jsou tvořeny dvojící trubek o průměru 32 mm. Jejich délka je 3 m a konce jsou uzpůsobeny pro vzájemné napojení zasunutím. Trubky se osazují do konzol, lišících se podle druhu krytiny. V nabídce Lindabu je také zjednodušená jednotrubková zábrana určená pro klasické taškové krytiny, střechy s malým sklonem a mírným sněhovým zatížením.

Lindab Protect: střechy na horách si zaslouží tu nejvyšší ochranu

Zatímco kubík čerstvého sněhu váží asi 100 kg, starý mokrý sníh je až třikrát těžší. A střechy na horách se při běžné zimě s tímto problémem musejí potýkat několik měsíců v roce. Řešením je Lindab Protect: komplexní variabilní a masivní systém, který současné požadavky na zabezpečení střech v mnoha ohledech překračuje. Byl vyvinut a certifikován podle velmi přísných předpisů ve Skandinávii. Zahrnuje řadu prvků včetně kotvící techniky pro všechny typy střešních krytin. V rámci systému nabízí Lindab dvě alternativy: zábrany trubkové (3 ks trubek o průměru 27 mm) a zábrany deskové typu SNÖ.

Lindab střešní krytiny

logo
Lindab Sales CZ s.r.o.
Logistická 102
27351 Pavlov

telefon: 724 089 836
e-mail: info@lindab.cz

web: www.lindab.cz, www.lindabstavby.cz, www.lindabstrechy.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Příprava staveb na zimu

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA