REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Novostavba domu ladí s historickým ostrovním městem. Interiéru vládne čistota stylu

Postavit dům ve svahu nad historickým městem v Chorvatsku byl pro architekty výzvou. Nechali se inspirovat nejen tvarem svahu, ale i místními materiály. Dům má výraznou kamennou fasádu, ze které vystupují balkonové desky z pohledového betonu. Z dálky tak nepůsobí nijak rušivě. A v interiéru si obyvatelé užívají moderní styl, světlé povrchy v kombinaci s masivním dřevem.
Foto: Bosnic+Dorotic

Specificky zvolená materialita domu v sobě uchovává odkaz místních stavebních tradic i přítomnosti. Dům Rogač v sobě spojuje archaický kámen u současný beton, a dává vyniknout jejich hrubozrnné textuře. Dům tak svou podobou ctí formální a konstrukční vztahy k historickému centru města.

Časy, kdy býval chorvatský Vis pro svou strategickou polohu nazýván poeticky Gibraltarem Adrie, jsou dnes už pryč. Ostrov s rozlohou souše 90 kilometrů čtverečních je nyní spíše strategickým aktivem cestovního ruchu, a v této oblasti má hodně co ze své historie i současnosti nabídnout. Projekt rodinného – rekreačního domu, Rogač House, z kvalit oblíbené dovolenkové destinace všestranně těží. Přitom si ale chrání své soukromí, a poukazuje na to, že i moderní stavba v turistickém epicentru nemusí pozbývat vkus a souvztažnost k minulosti.

Foto: Bosnic+Dorotic

Jde to udělat i dobře

Poptávka po projektech rodinného/rekreačního bydlení je evergreenem zakázek architektů z ostrova Vis. Profesionálové ze Studio Archaos (s kanceláří působící ve Splitu) přesto zvládli navrhnout stavbu, za kterou se na ostrově nebudou muset místní stydět ani za dlouhá desetiletí. Vícepodlažní objekt s celkovou výměrou užitné plochy 225 metrů čtverečních v sobě zdařile kombinuje atmosféru jeskynního úkrytu, vily a rozhledny pro panoramatické výhledy.

Podle architektů to nebylo nic těžkého: stačilo se jen přidržet autentického slohu a lokálních podmínek. Vybrané stavební materiály tak odráží charakteristiky místa. Nápadně diagonální střešní konstrukce souzní s poměrně dost strmým a svažitým pozemkem, na němž je dům vystavěn, zatímco jeho proporce a kamenné oplocení „ladí“ se siluetou nedaleké památkově chráněné věže Perasti.  Stavba se jeví být nebývale monolitická, ale zblízka se do ní prokreslují terasy, balkony a široká okna.

Foto: Bosnic+Dorotic

Uspořádání veškerých otvorů na fasádě je přitom výsledkem nenáhodného procesu, promyšlené postupné gradace různých výhledů a rozlišení stupňů soukromí. Hravé tvarování menších hlubokých okenních otvorů navozuje pocit jeskynního úkrytu, doupěte v kamenné věži, zatímco větší otvory navazující na terasy a balkony působí jako rámy pro vzdušně a velkolepě otevřené místnosti.

Ve stínu svahu a stromů

Jméno si přitom dům vypůjčil od rohovníků (chlebovníků, karobu), více než stoletých stromů, v jejich stínu nyní vyrostl - a rohovník se chorvatsky řekne rogač. Stromy, kterým nebyla v průběhu výstavby zkřivena ani větvička, nyní rámují a podkreslují scenérie výhledu na přístav v idylické zátoce, historické centrum města  okolité dalmatské ostrovy.

Foto: Bosnic+Dorotic

Architekti se nehodlali vydat cestou lákavě snadných řešení, a dobře promysleli realitu vnější fasády. Rozhodli se pro stavbu využít kámen z místních zdrojů, přímo ze zdejšího lomu. Nedá se tedy popřít, že by tato moderní stavba nebyla ze stejného tkaniva, jako zbytek města. Hrubě opracovaný kámen je pak doplněn kontrastně hladkými, broušenými betonovými bloky. Ty vesměs postihují formát konzolových teras, balkonů, lodžií, přístupových cest a střechy.

Betonové plochy jsou přitom koncipovány tak, aby vystupovaly z objemu kamenné struktury domu. Dům je tedy zajímavým příkladem symbiózy starého a archaického stavebního materiálu, kamene, s novým a vysoce funkčním betonem. Je to pojetí, které vizuálně neshazuje a neuráží to, čím je historická zástavba na ostrově Vis typická a ceněná.

Foto: Bosnic+Dorotic

Strategie postupného sestupu

Rogač House velmi sympaticky bojuje s protivami terénu, a uchovává si přitom „lidská“ měřítka. Na silnici při jižní straně se navazuje můstkem (naštěstí ne padacím).  Je to dobré řešení v situaci, kdy je třeba čelit strmému svahu a základy jsou až hluboce „pod“ úrovní terénu. Místní předpisy přitom vyžadovaly, aby byl dům v určité vzdálenosti od silnice, a tato litera byla zcela naplněna.

Střípek jižní fasády, k silnici/příjezdové komunikaci, vyhlíží slepě. Ve své struktuře je zredukován pouze na dva otvory - hlavní vstup do domu, zdůrazněný mostem -  a další, boční vstup, zdůrazněný dlouhým vnějším schodištěm vytesaným do strmého terénu. Vzhledem k tomu, že dispozice bylo řešit vertikálním členěním, má obydlí poněkud netradiční uspořádání.

Foto: Bosnic+Dorotic

Horní patro domu téměř celé zabírá hlavní ložnice s přilehlou koupelnou. Z ložnice se vychází na střešní terasu, která je ze všech stran chráněna vyvýšenými zdmi a nabízí jedinečný výhled na Vis. Konzolové schodiště pak vede dolů do dvou ložnic, z nichž každá má vlastní koupelnu a soukromý balkon a lodžii. Další nenápadné schodiště vede dále dolů do společenské místnosti. Klesáme k jádru.

Uzavřený prostor pod schodištěm skrývá vestavěnou koupelnu a úložné prostory, aby se tu šetřilo místem, zatímco z otevřené kuchyně, obývacího pokoje a jídelny je přístup na prostornou konzolovou terasu, která je ústředním bodem letních aktivit. Terasa, příjemně zastíněná rohovníky je zasazená do navazující „divoké“ vegetace.

Foto: Bosnic+Dorotic

Nejnižší patro domu zahrnuje sklad vína. Ne úplně vinný sklep, spíše sběratelskou baterii. Ta se pak otevírá do stinné letní kuchyně umístěné pod konzolou terasy v horním patře. Prostor se stává intimní zahradní terasou, k níž přiléhá monolitický betonový bazén, obklopený stromy, které zároveň slouží jako clona ukrývající terasu zvenčí.

Rogač tak společenské prostory klade k zemi, a ložnice sune do výšek. Soukromí vykupuje výhledy, společenskost pak stínem. Pro středomořské klima ostrova Vis je to perfektní kombinace. Jako nový dům pro staré město navíc citlivě postavený.

Foto: Bosnic+Dorotic

Údaje o projektu

Název projektu: Rogač
Typ projektu: rodinný - rekreační dům
Architektonické studio: Studio Archaos
Lokalizace: Vis, Vis, Chorvatsko
Vedoucí projektu: Srđan Ostojić
Spolupráce: Toni Kerum
Projektový tým: Krešimir Ćavar
Dodavatelé materiálu: ACB Iluminación, Adimax Astor, Bravarija Botica, Miocen
Rok dokončení (finalizace): 2021
Počet podlaží: 4
Užitná plocha: 225 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Philippe Ruault

Nepovedený hrad se dočkal povedené rekonstrukce. A vlastně to nikdy nebyl hrad

Kde končí Evropa? Francouzi o tom nepochybují, jasno mají už celá staletí. Jejich department Finistère se svým názvem také hrdě hlásí k tomu, že leží finis terrae, tedy „na konci země“. A právě tady, na jednom z nejzazších výběžků tohoto francouzského konce země, vznikl z kraje 20. století neobvyklý objekt. Luxusní…

foto: Alina Lefa, Alexandros Fotakis

Ubytování na ostrově, pokoj uprostřed zahrady. Dá vám ochutnat to pravé Řecko

Kea, nebo také Tzia - podle toho, jaké formě názvu dáte přednost - se v Egejském moři neztratí. S dvacetikilometrovou délkou a poloviční šířkou patří v Kykladském souostroví k těm větším kouskům souše. I když se zprvu nezdál mít výrazný turistický potenciál, dokázali si místní obyvatelé poradit.

Neviditelný dům na horském svahu

Neviditelný dům na horském svahu

Komfortní bydlení v drsném prostředí velehor nenabízí pouze srub nebo odolná horská chalupa. Příjemnou alternativou může být moderní design zaklesnutý do země. Příkladem je atypický dvoupodlažní domov s půlkruhovým štítem od Christiana Müllera a Bjarneho Mastenbroeka.

REKLAMA