REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěná chata na strmém svahu. Ypsilonka je ztracená v lese

Chata Ypsilonka, Y cabin, stojí na poměrně strmém úbočí, v jistém odstupu od norského městečka Ringerike. Vykukuje zpoza borovic, a za sebou nechává masiv pohoří Vikerfjell. Její exteriér harmonicky splývá s okolím. Je vestavěná s ohledem na životní prostředí i peněženku majitele.
Foto: Kyrre Sundal, Nadia Norskott

Chatička ztracená v lese, usazená vysoko v horách a po většinu roku zavátá návějí sněhu? Pro spoustu lidí je právě toho ta „správná“ útulna, v níž by se rádi upsali k dovolené. Příslib pohody kdesi ve vyšších nadmořských výškách, s výhledem na údolí a skaliska, má ovšem i své stinné stránky. Obecně k neduhům takových modelových chat patří stísněnost interiéru. A jsou také k uzoufání šeré, tmavé. Tyto nedostatky mají své logické opodstatnění, které prostě vychází z konkrétní lokality.

Otevřít se výhledům často znamená kompromitovat vytápění a tepelný komfort. Exponovat se výrazněji stavbou proti svahu znamená čelit například lavinám. A když vám promyšleně kompaktní prostor srubu přijde stísněný? Dá se to řešit přístavbou, která ovšem může přijít dost draze. Zkrátka a dobře, řešení „správné“ horské chaty vychází z kompromisů a reaguje na místní podmínky. Tuto zažitou pravdu ale staví autorský projekt od norských architektů ze studia Oslotre na hlavu.

Foto: Kyrre Sundal, Nadia Norskott

O dřevostavbách vědí vše

 „Silnou stránku“ těchto architektů tu zmínit hned ze startu musíme: na dřevostavby se profesně specializují. A to tak dalece, že se na jiných ne-dřevěných realizacích skoro nepodílejí. Ale díky této vyhraněnosti jsou navázáni na komplexní řetězec dodavatelů, inženýrů a techniků, kteří se v branži dřevostaveb po celé Skandinávii pohybují.

Takže u realizací od Oslotre nikdy není problémem řešení elektrických rozvodů, zateplení, odpadů, dodání konkrétních produktů, hodnocení bezpečnosti nebo protipožárních prvků. Kontakt s dalšími specialisty v oboru mají přímo z první ruky, takže tyto tradiční body „záseků“ je naprosto míjejí. K radosti klientů, pochopitelně.

Foto: Kyrre Sundal, Nadia Norskott

Jeden objekt, tři svazky

Objekt rekreační rodinné chaty jde tvrdě po výhodách místa, zužitkovává bezezbytku prostor stavební parcely, a umem návrhu lokální nevýhody přechází. Stavba, jež nese pojmenování Y cabin tedy řekněme Chata Ypsilonka, nabízí na 70 metrech čtverečních své užitné plochy maximum pohodlí a uživatelského komfortu, aniž by své obyvatele nějakým zásadním způsobem omezovala. Proto, že je stavebně rozdělena do tří větví, tří křídel. Jež se společně sbíhají v jednom středu.

Ano, svým profilem půdorysu připomíná písmeno Y, ale rozhodně se nedá říct, že na vrcholku stojí jako tvrdé y. Pozici svého umístění totiž objekt vznešeně vévodí. Členění stavby do tří svazků pak výtečně napomohlo vyrovnání stavitelských dilemat, při jejichž řešení by se to jindy bez kompromisů neobešlo. Takže? Jsou tu místnosti, které díky své pozici mohou mít přehršel přirozeného denního světla. Pokoje, které se mohou těšit velkolepým výhledům. Jádrový prostor, který odbourává stísněnost zdvojenou výškou stropů. Všechno hezky pod jednou střechou.

Foto: Kyrre Sundal, Nadia Norskott

Srdce domu vyrůstá ze středu

Jedna z „větví“ objektu, nesoucí v sobě ložnice, se nemusí tolik soustředit na výhledy a propaguje spíše útulnost. Stěny jsou tu obloženy valchromatem (jehož fyzikální a mechanické vlastnost u zateplovaných objektů by si pozornost jistě zasloužily). V pastelově okrových barvách mají tendenci ukolébávat ke spánku, což se kryje se záměrem. Dvě zbylé větve jsou pak souborem segmentů s jídelnou, navázanou na obývací pokoj a kuchyň. Prostor pro společenský/společný relax se štědře otevírá přírodním scenériím, kuchyně vychází z uspořádanosti a účelnosti.

Každý dům má mít své srdce, a tahle chata není výjimkou. Tam, kde se sbíhají tři větve objektu (a strop je mile vyzvednutý do výšky), totiž stojí krb. A to on je tím prohřátým, vřelým a hřejivým centrem, kde se všichni schází pohromadě. Nad hlavou tu máte šesticípou hvězdu sbíhajících se stropních desek. Je to i vizuální střed, protože odtud přehlédnete naznačený koridor chodby, od ložnic ke vstupu. Ten je pak sám o sobě zajímavě řešen, s ohledem na podmínky okolí. Je totiž krytý střechou, vmezeřený mezi profil obytných pokojů a ještě jednu odbočnou místnost.

Foto: Kyrre Sundal, Nadia Norskott

Ano, přemýšlelo se o tom, že by se tato jednotka mohla stát saunou. Ale to už by bylo „až zbytečně“ příliš. Funguje tedy jen jako technické zázemí, dřevník a sklad lyžařského vybavení. Do vlastního interiéru tedy nemusí obyvatelé zanášet vlhkost promočených lyžáků, protože je odloží (už pod střechou) do této odbočné části. Aby je přivítalo teplo horské chaty, nekompenzované sníženou světlostí stropů nebo menším příspěvkem přirozeného světla.

CLT je do hor ideální

Skrze okna v jádrové části, shlížející do údolí, ho totiž do interiéru proudí dostatek. Aby něco takového bylo možné, je výběh tohoto úseku domu vyvýšen nad terén (a hranu svahu), a ukotven na pilotech. Mírně vyzdvižena, se zemí nespojena pevnými základy, je ostatně celá stavba. Tedy, dřevostavba, doplněná o nosnou ocelovou rámovou konstrukci, která vytváří celkovou konturu objektu.

Šest různě nakloněných lamel z křížem lepeného dřeva utváří poměrně složitou geometrii střechy, která vytváří otevřený a flexibilní prostor. A současně eliminuje potřebu dodatečných nosníků a sloupů. Primární konstrukci z CLT pak doplňuje dřevovláknitá izolace.

Foto: Kyrre Sundal, Nadia Norskott

Interiéru dominují pohledové CLT desky, strojově opracované. Světle žlutý akcent barev potvrzuje vjem světla, a doplňují široké rámy oken. Budova se vyznačuje vysokou úrovní detailů a precizností provedení. Šikmo položená jasanová podlaha je namontována bez soklových lišt a provlečena pod stěnami z masivního dřeva. Použití masivního dřeva v celé budově vytváří dojem teplého a intimního vnitřního prostředí, zatímco fasáda a střešní krytina (obložená dřevem borovice lesní) začleňuje stavbu do okolní horské krajiny.

Kvality místa, zhodnocení té nejlepší strategie pro začlenění stavby do terénu, volba vhodného a cenově ne-nákladného materiálu, ambiciózní přístup ke konstrukci, šetrnost vůči okolnímu přírodnímu prostředí. A také přehlídka chytrých řešení pro interiér. Architekti z Oslotre nedali kompromisům šanci. K řešení projektu přistoupili bez kompromisů, které pocitově i fyzicky hodnotu horských chat snižují. A realizovali tu stavbu, která získává ze všeho maximum.

Foto: Kyrre Sundal, Nadia Norskott

Údaje o projektu

Název projektu: Y Cabin
Typ projektu: dřevostavba, horská chata
Architektonické studio: Oslotre
Lokalizace: Ringerike, Viken, Norsko
Koncept: Ny Struktur As & Oslotre As
Dodavatel materiálu: OsloPre AS
Dodavatel stavby: Byggmesteren Hønefoss As
Klient: soukromá osoba
Užitná plocha: 70 m2
Realizace, finalizace: 2022

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Bent René Synnevåg

Vila rostla pro současné potřeby, ale myslí i na budoucnost

Kanada i Norsko mají dost podobné klima, ale to je asi tak jediné, z čeho mohl Todd Saunders, šéfarchitekt ateliéru Saunders Architecture vycházet, když před lety rozjížděl svou vlastní praxi v Bergenu. Klima a adaptace na něj jsou totiž jen jedním – byť podstatným – dílkem úspěšnosti jeho práce. Jestli něco jeho…

Šikmá střecha soběstačné chaty slouží k sáňkování

Šikmá střecha soběstačné chaty slouží k sáňkování

V Norsku dobře vědí, jak vypadá pořádná zima, a umí si ji také patřičně vychutnat. Zvlášť, když k tomu mají dokonalé zázemí, jako Cabin Vindheim. Unikátní, soběstačné a přitom velmi nenápadné bydlení pro milovníky zimní přírody.

REKLAMA