Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Národní knihovna vyhlásila soutěž na dostavbu depozitáře za půl mld. Kč

Národní knihovna (NK) vyhlásila veřejnou soutěž na dostavbu depozitáře v Hostivaři. Měl by mít kapacitu přibližně tři miliony svazků, a měl by tak být zárukou pro uložení fondů do roku 2034. Maximální cena zakázky je 564 milionů korun bez DPH. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí knihovny Martina Košanová. Doba nutná na zhotovení stavby je dva roky.
Knihy, ilustrační obrázek, zdroj Adobe Stock, Dmitry
Knihy, ilustrační obrázek, zdroj Adobe Stock, Dmitry

Národní knihovna je za trvalé uchování bohemikálního knižního kulturního dědictví zodpovědná ze zákona. Roční přírůstek fondů se pohybuje okolo 100.000 svazků.

Depozitář, na jehož stavbu nyní vyhlašuje NK soutěž, má mít užitnou plochu 9685 metrů čtverečních. Kromě uložení knih vzniknou v budově kapacity nutné pro budování, zpracování, správu a ochranu knihovních fondů a také pro zajištění digitalizace a ukládání digitálního obsahu. Řada těchto činností vyžaduje denní kontakt s knihovním fondem.

Ředitel NK Tomáš Foltýn uvedl, že dostavba depozitáře má sloužit i k tomu, aby se knihy nemusely tolik jako dnes převážet. Dostavěný hostivařský depozitář má podle NK přispět i k rozvoji dalších důležitých činností knihovny, mezi něž patří výzkumné aktivity, její metodické působení či podpora knihoven a dalších kulturních institucí postižených například dopady živelných katastrof. Dovolí i dále diversifikovat uložení digitálních dat. NK ČR je tak schopna zajistit dlouhodobé využití tohoto areálu.

Dostavby depozitáře souvisí s dalšími akcemi Národní knihovny, k nímž patří především již léta trvající revitalizace Klementina. Další fáze revitalizace hlavního sídla knihovny v centru Prahy naváže na dokončení stavebních prací v Hostivaři.

Národní knihovna se snaží najít nejefektivnější cestu, jak předejít omezujícím dopadům rekonstrukce Klementina na své uživatele z řad široké veřejnosti i dalších paměťových a vzdělávacích institucí, uvedl Foltýn.

Nedostatečné kapacity v barokním areálu Klementina chtěla knihovna řešit novostavbou, vyhlásila proto mezinárodní architektonickou soutěž, v níž před 15 lety zvítězil návrh Jana Kaplického. Přes odpor politiků se stavbu nepodařilo prosadit a tehdejší vedení knihovny a ministerstva kultury se rozhodlo nedostatek místa řešit rekonstrukcí a dostavbou depozitářů v Hostivaři. Z něj dvakrát denně jezdí auta s knihami do Klementina, což je nákladné a pro knihy nešetrné. NK se proto již několik let střídavě více či méně znovu přiklání k novostavbě v centru.

Klementinum se opravuje už více než 12 let, peníze jdou z vládního Programu péče o národní kulturní poklad, z něhož se financují rekonstrukce a novostavby sídel veřejných kulturních institucí. Vláda ho schválila už v roce 2006 a několikrát prodloužila. Nyní ho chce prodloužit do roku 2026, zejména právě kvůli stále odkládanému termínu dokončení oprav Klementina.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průzkum: Inflace a ceny energií komplikují bydlení nadpoloviční většině lidí

Prudce rostoucí ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů. U lidí žijících v nájmu to jsou dokonce více než tři čtvrtiny, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Generali Investments. Nepříznivá ekonomická situace se podle něj promítá i do nadějí lidí…

Škola, ilustrační obrázek, fotolia

MŠMT chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent

Ministerstvo školství (MŠMT) chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent. S podporou z evropských dotací se nyní chystá vyměnit okna, zateplit půdy, vyměnit plynové kotle a světla. Úřad rovněž postupně snižuje teplotu na svých chodbách a v kancelářích a školí zaměstnance, jak mají s energiemi šetřit. Na…

Brno, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, aharond

V Brně se majitelé budov budou moci hlásit k městské solární elektrárně

Majitelé budov na území Brna se od ledna budou moci hlásit o připojení do vznikající městské solární elektrárny, kterou postupně buduje SAKO Brno Solar. Jde o dceřinou společnost městské odpadové firmy SAKO Brno. Novinářům to řekli náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a předseda představenstva SAKO Brno Filip…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Šumperská radnice zřídí novou pozici energetika, městu má pomoci uspořit peníze

Šumperská radnice se rozhodla zřídit novou pozici energetika, městu má pomoci navrhovat úsporná opatření a dohlížet na jejich dodržování. Nastoupit by měl již od října, potvrdil to starosta města Tomáš Spurný (Pro Šumperk). Důvodem vytvoření nové pracovní pozice jsou současné náklady města kvůli rapidnímu zvýšení cen…

Ilustrační obrázek - plyn, Zdroj: adobestock photocreo-bednarek

Maďarsko je proti zastropování cen ruského plynu, uvedl ministr zahraničí

Navrhovaný strop pro ceny ruského plynu je proti evropským a maďarským zájmům. Krátce před začátkem dnešní mimořádné schůzky unijních ministrů energetiky, to podle agentury Reuters řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Upozornil, že by Rusko kvůli cenovému limitu okamžitě zastavilo dodávky plynu do Evropy.

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

V Nizozemsku se otevře terminál na zkapalněný plyn, třetinu si pronajali Češi

V přístavu Eemshaven v Nizozemsku se dnes slavnostně otevře terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Třetinu jeho roční kapacity si prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pro své účely pronajala Česká republika. Státu pomůže pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu, a snížit tím závislost na této surovině z Ruska.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Reformu trhu s elektřinou připravuje Evropská komise, oznámila von der Leyenová

Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu. V projevu na konferenci Bledské strategické fórum to oznámila předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Později doplnila, že je potřeba oddělit cenu elektřiny od ceny plynu a že reforma trhu by mohla…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Česká komora architektů: Novela stavebního zákona je promarněnou příležitostí

Novela stavebního zákona spolu s návrhem zákona o jednotném environmentálním stanovisku podle České komory architektů (ČKA) v řadě případů nijak významně neurychlí ani nezjednoduší stavební řízení a je krokem zpět. ČKA v tiskové zprávě uvádí, že novela je velmi smutný výsledek mnohaleté práce a promarněná…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Vláda zváží zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Debatu o podpoře vyvolal předseda vlády…

Zdroj: Fotolia.com - nespix

V Lednici na Břeclavsku budou z lodních kontejnerů vznikat domy i kanceláře

Zvýšení výroby až o 250 procent umožní firmě RMR STAV KONT přestěhování do nového areálu v Lednici na Břeclavsku. Společnost bude v hale o rozloze 2000 čtverečních metrů měnit vysloužilé lodní kontejnery na domy, kanceláře případně další stavby. Zástupci firmy nové prostory představili novinářům.