REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Knihovna Jana Kaplického na Letné měla už 10 let stát. Vyvolala obdiv i vášnivé diskuse. Odpor politiků jí zlomil vaz

Vítězný návrh Jana Kaplického přezdívaný chobotnice nebo blob rozpoutal ve své době velké vášně a jeho výstavba ztroskotala kvůli odporu některých politiků. Soutěž posvěcená Mezinárodní architektonickou unií skončila u soudu kvůli tomu, že se v jejím průběhu měnila pravidla. Národní knihovna od stavby ustoupila, později se několikrát objevily pokusy projekt oživit. Podle původních plánů měla již 10 let stát na Letné, otevření bylo plánováno na rok 2012.
Eliška Kaplicky Fuchsová na výstavě JKOK 2016. Archivní záběr, redakce ESTAV.cz

Futuristický projekt vzbuzoval reakce nadšené i opačné, především ale ztratil politickou podporu poté, co se o něm s odporem vyjádřil tehdejší prezident Václav Klaus a záhy nato i tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS), který předtím návrh vyzdvihoval.

Plánovaná devítiposchoďová knihovna organických tvarů (lidově přejmenovaný na blob), vysoká 48 metrů a umístěná na Letné, měla pojmout na deset milionů svazků a počítalo se i s kavárnou, restaurací, studovnami či víceúčelovým sálem. Podle odborníků byla technologie knihovny v mnoha směrech průkopnická. Většina fondů měla být umístěna v podzemí budovy, což ale soutěž původně neumožňovala a kritici později tvrdili, že tím Kaplický i porota porušili její podmínky. Česká komora architektů (ČKA) požádala o prověření regulérnosti soutěže Mezinárodní unii architektů (UIA), ta však žádná pochybení nenašla.

Když politika porazila architekturu

Netradiční stavba takzvaného blobu vyvolala nadšení, ale i silnou kritiku. Diskuse o ní dostala posléze politický rozměr, když se proti ní vyslovil například tehdejší prezident Václav Klaus, k němuž se později přidal pražský primátor Pavel Bém (ODS). Spory kolem návrhu knihovny byly i příčinou odvolání tehdejšího ředitele NK Vlastimila Ježka.

Ambiciózní stavba měla i řadu zastánců, podle kterých by "pražský skanzen" oživila a také měla potenciál stát se turistickou atrakcí. Podle zastánců Praze chybí stavby moderní architektury, Kaplického blob mohl být jejich důstojným zástupcem.

Poté, co ze stavby sešlo, Národní knihovna místo novostavby opravila a dostavěla depozitáře v Hostivaři a knihy se denně vozí mezi Klementinem, nynějším sídlem knihovny v centru Prahy, a periferií města. Opravy se dočkal i barokní areál Klementina.

Snaha o obnovení projektu

Několikrát se objevily snahy o oživení projektu Kaplického knihovny, avšak neúspěšně. V roce 2000 řekl tehdejší ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), že vrátit se k plánu výstavby nové budovy Národní knihovny podle Kaplického návrhu už není možné. Také hlavní město podle ministra neuvažuje o tom, že by se knihovna stavěla na Letné, kde měla stát.

Jan Kaplický. Záběr z výstavy JKOK, archivní snímek redakce ESTAV.cz

Pro Kaplického srdeční záležitost

Pro architekta Kaplického, který se proslavil v Británii nepřehlédnutelnými i kontroverzními návrhy často inspirovanými hi-tech architekturou i nejrůznějšími tvary v přírodě, byla soutěž silnou motivací a výzvou. Přesto, že se v Česku již několika soutěží účastnil, dosud úspěšný nebyl a dával najevo, jak těžce to nese. Po odmítnutí návrhu knihovny některými politiky Kaplický za její stavbu bojoval, z dozvuků kauzy byl rozčarován. Zemřel ve věku 71 let 14. ledna 2009 v Praze.

Řekli o knihovně

Exprezident Václav Havel:

"Je to zvláštní a možná symptomatické, že česká veřejnost... mlčí k monumentům banality, jako je novostavba na Karlově náměstí nebo jako je dům na rohu Václavského náměstí a ulice 28. října naproti paláci Koruna... A když někdo jednou za deset let navrhne zajímavý, originální dům, tak je vzbouření na vsi." (ČTK, 15. května 2007)

Architektka Eva Jiřičná, předsedkyně poroty:

"Kde je psáno, že právě politici jsou rozhodčími při střetu estetických představ? ... Politici ať se zamýšlejí nad sebou a o knihovně ať nechají rozhodnout mladé lidi." (LN, 11. října 2007)

Eva Jiřičná. Výstava JKOK, archivní snímek redakce ESTAV.cz

Tehdejší prezident Václav Klaus:

"Artefakt pana Kaplického se mi zdá být nesmírně nepokorný, svévolný, až arogantní... Pro mne je stavba pana Kaplického ošklivá a nemyslím, že je to proto, že jde o nesecesní, nekubistickou, nefunkcionalistickou stavbu. Nelíbí se mi sama o sobě." (MfD, 9. května 2007)

Tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS):

"Kaplického návrh je odvážný, překvapivý, originální, energeticky úsporný a jistě i kontroverzní... Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze. Já jsem znám jako příznivec odvážných řešení." (ČTK, 2. března 2007)

"Jakožto primátor jsem byl členem mezinárodní poroty, ale umístění Kaplického blobu se mi od začátku nelíbilo a nikdy jsem pro ně nehlasoval. Kaplického návrh je v tak arogantní disharmonii s celým svým blízkým i vzdáleným okolím, že se v žádném případě nedá srovnat z hlediska zásahu do urbanismu města například s Tančícím domem." (MfD, 15. října 2007)

Eliška Kaplicky Fuchsová. Výstava JKOK, archivní snímek redakce ESTAV.cz

Vdova po Kaplickém Eliška Kaplicky Fuchsová:

"Myslím, že knihovna byla před 12 lety pro nás naprostým šokem, takový typ architektury u nás nebyl. Mnoho lidí bylo zděšeno a reagovali velmi emotivně. Naše nadace je stále ve spojení s architekty, kteří byli ve vítězném týmu a jsou ochotni okamžitě nastoupit a pracovat na tomto projektu." (ČTK, 25. června 2019).

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Knihy, ilustrační obrázek, zdroj Adobe Stock, Dmitry

Národní knihovna vyhlásila soutěž na dostavbu depozitáře za půl mld. Kč

Národní knihovna (NK) vyhlásila veřejnou soutěž na dostavbu depozitáře v Hostivaři. Měl by mít kapacitu přibližně tři miliony svazků, a měl by tak být zárukou pro uložení fondů do roku 2034. Maximální cena zakázky je 564 milionů korun bez DPH. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí knihovny Martina Košanová. Doba nutná na…

Eliška Kaplicky si prohlíží model návrhu knihovny, foto: redakce

Kaplického knihovna na Letné: Vrátit se k návrhu není možné, tvrdí Zaorálek

Vrátit se k plánu výstavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického už není možné, míní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministerstvo kultury připravilo pro vládu ke stavbě knihovny materiál, nyní vypořádá připomínky. Ministr také jedná s pražskými politiky o možném místě…

Zdroj: Fotolia.com

Kaplického blob pro Prahu vzbudil odpor i nadšení

Informujeme o návrhu budovy Národní knihovny pro Prahu architekta Jana Kaplického (Národní knihovna a ministerstvo kultury podepsaly s Eliškou Kaplicky Fuchsovou memorandum o nové budově knihovny, vdova po Kaplickém poskytne autorská práva).