
"Ekonomika výroby z uhelných elektráren se postupně zhoršuje. Pokles provozního zisku je u nich patrný už i v mezikvartálním srovnání," řekl Novák.
Podle současných analýz by se výroba z uhlí měla podle Nováka stát definitivně nevýhodnou zhruba na přelomu let 2027 a 2028. V té době by emisní povolenka měla vyjít zhruba na 83 eur za tunu oxidu uhličitého, zatímco výnosy z takto vyrobené elektřiny by měly být přibližně o deset eur nižší.
Vláda Petra Fialy (ODS) v minulosti avizovala, že uhelná energetika v Česku skončí nejdříve v roce 2033. Tuzemské energetické společnosti ovšem připustily, že odklon od uhlí bude vzhledem k rostoucím nákladům nutný mnohem dříve. ČEZ dlouhodobě prezentoval ukončení výroby z uhlí do roku 2030, další výrobci ohlásili možné uzavírání uhelných bloků už v následujících letech.
Stát do budoucna počítá, že tuzemský energetický mix postaví na jaderných a obnovitelných zdrojích. Ty však bude nutné nejprve vybudovat. Do té doby by přechodným hlavním palivem měl být plyn. Právě na plyn chce většinu svých uhelných elektráren přebudovat také ČEZ.
ČEZ postupně připravuje utlumování těžby uhlí. Z nedávného jednání zástupců polostátní firmy a ministerstva životního prostředí vyplynulo, že těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
Sdílet / hodnotit tento článek