REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Záběry po tornádu. Porovnejte, kolik práce již bylo uděláno. Architekti i ministerstvo nabízí pomoc

Spoušť, jakou Česko nepamatuje, ale také obrovská vlna solidarity a odvedené práce při odstraňování následků ničivého tornáda, které se jihem Moravy prohnalo na konci června. Obojí ilustrují letecké snímky, jež si nechalo pořídit vedení kraje. Ty nabízejí nejen aktuální pohled na zasažená místa na konci července, ale také těsně po tornádu a před ním.
Zdroj foto: TopGis.cz

Snímky území zasaženého ničivým tornádem pořídila pro jihomoravský krajský úřad brněnská společnost TopGis, která se na letecké snímkování Česka specializuje. „První kolo snímkování šestadvacet kilometrů dlouhého a až sedm set metrů širokého pásu v oblasti mezi Břeclaví a Hodonínem se uskutečnilo 29. června necelý týden po tornádu. Podruhé jsme oblast mapovali 24. července,“ uvedla Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti.

Snímky jsou velmi detailní, je z nich jasně patrné, jak přírodní živel poničil vedle samotné zástavby i lesy, sady a vinice. „Při srovnání obou časových řad je zároveň vidět také obrovské množství práce, kterou obyvatelé zasažených míst, dobrovolníci a složky integrovaného záchranného systému či armáda za ten měsíc odvedli,“ dodává Drahomíra Zedníčková.

TopGis zmíněnou oblast snímkoval z letadla naposledy v roce 2018 při pravidelném focení celé České republiky.

Tornádo si vyžádalo oběti na životech, mnoho zraněných a tisíce poničených domů. Necelých dvě stě z nich muselo být na základě nařízení stavebních úřadů strženo.

Architekti nabídli projekt zdarma

Architektonické ateliéry edit architects, desk architekti, Marco Maio Architects a YUAR Architects na situaci zareagovaly založením iniciativy Obnova21 a postiženým tornádem poskytují projekt rodinného domu pro bono. Cílem iniciativy je přinášet architekturu tam, kde je to zrovna potřeba. Projekt Dům pro Slovácko vzniká pod záštitou České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Dům pro Slovácko je koncept rodinného domu, který je navržený do uličních proluk vzniklých po stržených stavbách. Návrh čerpá inspiraci v původních slováckých staveních, a to jak dispozičně, tak vzhledově. „V dřívějších dobách měla zpravidla každá obec svého stavitele nebo zednického mistra a ten měl svůj rukopis, vzor, který je při troše pozornosti viditelný až dodnes. Stojí za úvahu s tímto odkazem při obnově pracovat. Velkou výhodou byla podobnost dispozice, stavebních řešení a mnohých detailů. Navíc byl tento vzor flexibilní. A na tuto flexibilitu navazuje i naše myšlenka konceptu Domu pro Slovácko,“ říká architekt Lukáš Janáč z ateliéru YUAR, iniciátor akce.

„Naším cílem je vytvořit projektovou dokumentaci rodinného domu se soudobou dispozicí, materiály a technologiemi a tento projekt nabídnout stavebníkům formou pro bono, tedy zdarma k dispozici pro jejich finální úpravy. Nejen že se tím může významně ušetřit čas a náklady, ale zároveň se pomůže zachovat historický odkaz,“ dodává Janáč. Projekt rodinného domu si půjde jednoduše vyžádat prostřednictvím webu www.obnova21.cz.

Dotace na obnovu postižených oblastí

V programu Živel lidé z tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podali 761 žádostí na obnovu bydlení. Vyplaceno dosud bylo 57 záloh na demolice a projektovou dokumentaci za 28,5 milionu korun. Pracovníci Státního fondu podpory investic (SFPI), který má administraci programu na starosti, s obyvateli postižených lokalit uzavřeli začátkem srpna uzavřel již 16 smluv na dotace v objemu zhruba 24 milionů korun.

Příjem žádostí do programu Živel začal 2. července. Lidé ze zasažených oblastí jeho prostřednictvím mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA