REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

V čem spočívá garance prováděcí firmy?

Kde jaká firma nabízí na svoji práci garance, nejlépe prodloužené. Není také výjimkou, že někdo nabízí prodlouženou záruku, nebo prostě záruku delší, než je zákonná lhůta. Jenže tahle tvrzení můžou být plná kliček.
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Než při výběru firmy vezmete v úvahu její nabídku delší záruky či víceletou garanci, seznamte se pořádně s tím, jaký je skutečný rozsah této nabídky. „Zákonná odpovědnost za vady je obecně 24 měsíců od předání díla, v případě stavby do pěti let od jejího převzetí. Záruka za jakost je pak dobrovolným prohlášením prodávajícího či zhotovitele ohledně jakosti jím prodávaného zboží. V něm se zavazuje, že věc bude po určitou dobu způsobilá k použití pro obvyklý účel nebo že si zachová obvyklé vlastnosti.

Tato záruka je tedy nad rámec zákonné odpovědnosti za vady a může být libovolně dlouhá, například desetiletá,“ vysvětluje advokát Petr Novotný, který se stavební problematice věnuje dlouhodobě. „Jestli vám firma poskytuje záruku delší, ujistěte se proto, na co všechno se delší záruka vztahuje. Po uplynutí lhůty pro zákonnou odpovědnost za vady už taková dobrovolná záruka nemusí vždy pokrývat všechny možné závady,“ doplňuje.

Z jeho slov je zřejmé, že ve hře jsou různé pojmy, které neznamenají totéž. Zatímco záruka za vady vyplývá ze zákona, záruku za jakost či její garanci je potřeba co nejpřesněji specifikovat ve smlouvě. 

„Jestli se závada objevila až po skončení záruční doby, musíte si její odstranění zajistit a uhradit sami. Ovšem v případě, že můžete prokázat, že jde o vadu, jež vznikla již v průběhu záruční doby, ale nebylo možné ji odhalit, můžete závadu stále uplatnit,“ připomíná také advokát, který připravuje kvalitní smlouvy například pro společnost Fasádní servis. Podle jeho slov je v případě sporů o oprávněnost uplatněných závad často významným momentem posudek soudního znalce.

Ing. Jan Hrdlička - Fasádní servis

logo
Evropská 696/113
160 00 Praha 6 - Dejvice

telefon: +420 606 741 841, +420 603 580 927, +420 602 224 733
e-mail: info@fasadni-servis.cz

web: www.fasadni-servis.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zateplená fasáda je po dvaceti letech plesnivá a odlupuje se. Jak jí opravit?

Zateplená fasáda je po dvaceti letech plesnivá a odlupuje se. Jak jí opravit?

Fasáda domu na pražských Petřinách měla snad všechny problémy, jaké si u kontaktního zateplovacího systému můžeme představit. Nejzávažnější byla nesoudržnost fasádní omítky, která byla popraskaná, místy se i odlupovala. Jaké další chyby se na fasádě domu projevily? A jak se takové chyby řeší? Je nutné fasádu zcela…

Poznáte, kdy fasádě stačí renovace a kdy ji musíte udělat novou?

Poznáte, kdy fasádě stačí renovace a kdy ji musíte udělat novou?

Laik to poznat nemusí a zájemce o zakázku nemusí mluvit pravdu. Nabízíme vám několik základních orientačních bodů, podle kterých získáte přibližný přehled o tom, co vaše fasáda potřebuje. K úvahám o stavu fasády asi nejčastěji přivede majitele domu poznámka některého návštěvníka, v případě družstva nájemníků to pak…

Jak se správně starat o domovní fasádu?

Jak se správně starat o domovní fasádu?

Každý rok a jednou za 10 let – to jsou základní data pro majitele či správce domu, pokud chce dobře pečovat o obálku svého domu. Předpokládaná životnost moderní zateplené fasády je 25 let. Jenže málokde panují ideální podmínky a existuje hned několik faktorů, které její životnost mohou znatelně zkrátit. Proto je…

Tornado likviduje graffiti i v zimě

Tornado likviduje graffiti i v zimě

Německý vakuový mikroabrazivní systém Tornado je kromě laseru jedinou technologií, která dokáže likvidovat nečistoty a graffiti bez ohledu na panující teploty. Všechny mokré způsoby likvidace graffiti, včetně páry, k tomu používají chemické přípravky. Jenomže ty ztrácejí s klesající venkovní teplotou účinnost.

REKLAMA