REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak se správně starat o domovní fasádu?

Každý rok a jednou za 10 let – to jsou základní data pro majitele či správce domu, pokud chce dobře pečovat o obálku svého domu. Předpokládaná životnost moderní zateplené fasády je 25 let. Jenže málokde panují ideální podmínky a existuje hned několik faktorů, které její životnost mohou znatelně zkrátit. Proto je vhodné jednou za rok provést zevrubnou prohlídku.

„Odhalíte tak případná násilná porušení svrchní vrstvy, které může být způsobené lidmi, nebo například ptáky. Vždy je však potřeba jej co nejrychleji opravit. Jinak se porušení může šířit, navíc se tudy do fasády dostává voda. Ta při zimním zmrznutí může vytvářet další praskliny,“ vysvětluje Martin Čížek ze společnosti Fasádní servis.

Graffiti, jež se často objevují na stěnách domů, samo o sobě v krátkodobém výhledu příliš neškodí. Ale nakonec i ono škodí, protože jeho barvy reagují s materiálem fasády, což se v delším výhledu může projevit především sníženou odolností v místě nástřiku. Není tedy žádný důvod jeho odstranění odkládat. Navíc, čím dříve necháte čmáranice odstranit, tím větší je pravděpodobnost, že barvy neproniknou hluboko do materiálu domovní obálky a graffiti se tak povede odstranit zcela beze stopy.

Pokud se na domě objeví nevzhledné černé skvrny od plísní, nebo zelené od řas, je to opět důvod k povolání odborně způsobilé firmy, které neprodleně a šetrně dům umyje a následně ošetří proti plísním a řasám. Jinak se skvrny budou zvětšovat, dům bude stále ošklivější a alergici si budou oprávněně stěžovat. „Navíc bude průběžně docházet k rozrušování svrchní vrstvy fasády působením plísní či řas. Po jejich dlouhodobém působení ztratí tato vrstva prakticky jakoukoli odolnost,“ na základě dlouholetých zkušeností varuje Čížek.

Zpevňující impregnaci byste měli dopřát fasádě po 10 letech.

Postupné blednutí barev je přirozený jev, takže pokud neprobíhá nečekaně rychle, není potřeba se kvůli tomu zneklidňovat. Stejně tak přirozeně přestávají fungovat biocidní látky, které likvidují zárodky řas a plísní, které se jinak uchycují na nerovnostech fasádního povrchu. Ty běžné vydrží nejdéle tři roky, ty nejdražší ještě o dva roky déle. Pak je potřeba je nechat aplikovat znovu. Výjimkou je ošetření na bázi fotokatalýzy, které má garantovanou plnou účinnost po dobu 10 let.

„Deset let je také doba, po které byste určitě měli domu dopřát umytí a následnou impregnaci. Ta zlepší soudržnost fasády, zpevní ji a vytváří tak dobré podmínky pro to, aby sloužila po celou dobu předpokládané životnosti, nebo déle,“ uzavírá Martin Čížek z Fasádního servisu.

Ing. Jan Hrdlička - Fasádní servis

logo
Evropská 696/113
160 00 Praha 6 - Dejvice

telefon: +420 606 741 841, +420 603 580 927, +420 602 224 733
e-mail: info@fasadni-servis.cz

web: www.fasadni-servis.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Pixabay.com

V čem spočívá garance prováděcí firmy?

Kde jaká firma nabízí na svoji práci garance, nejlépe prodloužené. Není také výjimkou, že někdo nabízí prodlouženou záruku, nebo prostě záruku delší, než je zákonná lhůta. Jenže tahle tvrzení můžou být plná kliček.

Poznáte, kdy fasádě stačí renovace a kdy ji musíte udělat novou?

Poznáte, kdy fasádě stačí renovace a kdy ji musíte udělat novou?

Laik to poznat nemusí a zájemce o zakázku nemusí mluvit pravdu. Nabízíme vám několik základních orientačních bodů, podle kterých získáte přibližný přehled o tom, co vaše fasáda potřebuje. K úvahám o stavu fasády asi nejčastěji přivede majitele domu poznámka některého návštěvníka, v případě družstva nájemníků to pak…

Tornado likviduje graffiti i v zimě

Tornado likviduje graffiti i v zimě

Německý vakuový mikroabrazivní systém Tornado je kromě laseru jedinou technologií, která dokáže likvidovat nečistoty a graffiti bez ohledu na panující teploty. Všechny mokré způsoby likvidace graffiti, včetně páry, k tomu používají chemické přípravky. Jenomže ty ztrácejí s klesající venkovní teplotou účinnost.

Vakuový systém Tornado sbírá reference při čištění graffiti

Vakuový systém Tornado sbírá reference při čištění graffiti

Vandalové čmárající po fasádách si nevybírají. Klidně zaneřádí vysoce leštěný mramor, nebo leštěný travertin, tedy kameny, kterými jsou celkem často obloženy honosnější domy v centrech měst. I na těchto površích, citlivých na poškození, se při odstraňování graffiti výborně osvědčuje vakuový mikro abrazivní systém…

Nové služby pro odborné odstraňování graffiti

Nové služby pro odborné odstraňování graffiti

Společnost Fasádní servis spustila nové webové stránky zaměřené na její nabídku v oblasti odborného odstraňování graffiti. Ve své nabídce důsledně vychází z vlastností jednotlivých typů povrchů a vstupní analýzy jejich stavu. Podle toho pak volí technologii odstranění.

REKLAMA