REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chytrá vila s výhledem na Prahu je pohledem do budoucnosti. Vytápí podle aktuální ceny energií

Chytrý dům? Většinou si pod tím představíme stavbu, která rozumně šetří a zbytečně neplýtvá energiemi, případně umí kreativně pracovat s vlastním prostorem tak, aby vyhověla měnícím se nárokům obyvatel. Villa Sophia jde ale o pořádný kus dál, a sama o tom přemýšlí.

Moderní po stránce zpracování, začlenění funkčních materiálů a integrovaných technologií. Přitom velmi vzhledný, designově vkusně zpracovaný. Originální po všech stránkách, působivý ve formě svého vyhotovení. Realizovaný projekt Villa Sophia si nehraje na polovičatost, a velmi plnotučně předkládá svou výživnou vizi toho, jak budou vypadat domy v blízké budoucnosti. Podle všeho se máme věru nač těšit.

Různé požadavky, společný mozek

Architekti ze studia Coll Coll se u projektu pražské vilky, zasazené do trojského svahu, museli potrápit s řadou protichůdných požadavků klientů. Ti se navrátili do Čech z ciziny, aby tu znovu navázali na dočasně přetrženou nit společenského života a zaměstnání. Oba klienti, partneři, mají svébytné nároky na prostor a čas, na pracovní zázemí. Dům, který si nechali navrhnout, musel na tyto skutečnosti reagovat. Život se tu tedy nesmí zastavit, nechat vyrušit během jiných probíhajících dějů. Musí na ně reagovat plynule, fungovat v různých oddělených režimech separátně. Protože je současně zázemím pro život i pro tvůrčí činnost.

Zdroj: BoysPlayNice

Výsledkem je poněkud komplikované členění, které však nepopírá logiku užívání. To, co se na první pohled může dát převrstvené a zbytečně komplikované, dáví nakonec dobrý smysl. Od materiálů, užitých prvků až po jejich finální ztvárnění. A jako třešnička na dortu je tu informace o tom, že technologie jsou tu integrované a řízené systémem „umělé inteligence“. Jak dalece tahle sci-fi vize zachází? Řekněme, že se zapojením interakční platformy (konkrétně systému sysloop® a umělé inteligenci EMPYREUM Information Technologies) skutečně asi nejdál, kam je v Čechách možné.

Dům, který žije vlastním životem

Jak zmiňují autoři projektu o systému řízení a správy domu: „Systém umožňuje propojit světy tvrdých stavebních technologií, měkkých nestrukturovaných dat, i neustále se měnícího kontextu webu. Unikátní míra provázanosti hodnot a technologií otevírá nespočet možností. Všechny vrstvy domu jsou navrženy s důrazem na obecnost. Například všechna světla v domě jsou řiditelná v plném spektru (RGBW), aby večer dokázal dům pomalu odstranit modrou složku pro dobré spaní.

Zdroj: BoysPlayNice

Je toho pochopitelně mnohem víc: „Dveře se pohybují samy na lineárních magnetech, ale slouží také jako plnohodnotná součást přirozené vzduchotechniky. Na koncertním křídle dokáže dům doprovodit vlastní hru uživatele, samostatně přehrát jakoukoliv skladbu, ale také generovat melodie pomocí vlastní umělé inteligence. A kdyby byla opravdu zima, dokáže jako doplňkový zdroj tepla použít třeba troubu. Dům umožňuje, ale nenutí k aktivnímu ovládání. Učí se optimálně vyhovět často protichůdným okolnostem, zohledňuje externality, nepopírá technologický potenciál ani udržitelnost.“

Dům dokáže sám od sebe zvolit, jaký zdroj energie použít k vytápění, protože reaguje na proměnlivé ceny elektřiny. Dokáže vyhodnotit základní rizika, když podle pohybových čidel zaznamená pohyb nepovolané osoby. Pokud je to například dítě, které zabloudilo do technické místnosti, může přivolat pomoc. Když je to například zloděj, může ho zamknout v jedné místnosti a zavolat policii. Je to prostě ukázka samostatně se učící technologie, která je schopna reagovat na nejrůznější podněty. Je to obydlí, které je samo tak trochu partnerem a spolubydlícím.

Zdroj: BoysPlayNice

Když je z architektury věda

Po stavební stránce přitom působí dojmem čistého futurismu. Mnoho konstrukčních a materiálových rozhodnutí bylo motivováno důrazem na udržitelnost, trvalost a haptickou pevnost domu. Ostatně, do přípravy i procesu stavby byli trvale zapojeni odborníci z ČVUT. „Vzorky materiálů byly testovány na pevnost, pružnost a chemickou stálost,“ popisují architekti. „Monolit domu byl odlit přesně tak, aby okna seděla do artikulované fasády, která obtáčí dům a geometricky propojuje jeho nejnižší a nejvyšší body.

Formujícím prvkem tu byla veličina klesajícího terénu, která umožnila rozvržení domu do tří dimenzí, řekněme základních komponovaných pohledů. Pokud se nacházíte v obytné části, otevírá se vám výhled do široké zahrady. Z ložnice pro změnu shlížíte na koruny stromů, pohledu z pracovny odpovídá silueta okolní městské zástavby. Dělený vstupní profil se postará o to, abyste zamířili buď do obytné, anebo do pracovní části domu. Garáž je přitom svébytnou místností, místem, kde vaše cesta domem začíná. Dům se spirálovitě sune do svahu, členěný do devíti úseků, s pracovnou nahoře.

Zdroj: BoysPlayNice

Do hlavního obytného prostoru se vchází na úrovni zahrady a centrální schodišťovou halou se po stoupajícím svahu plynule vstupuje do vyšších částí domu. Přístup pro obyvatele a hosta je antagonický. Umožňuje odlišnou zkušenost z vnímání prostoru či užívání schodištního svahu sestupem či naopak vzestupem, podle protilehlých konců spirály. Ke schodišti přináleží i bezbariérová rampa, která zatím ještě nemá plné využití. Ale kdo ví, pro stáří je to jistota.

I z toho mimochodem vychází logika domu: stavět tak dobře a plnohodnotně, aby se k němu nemuselo přidávat dodatečně a později. Udržitelnost materiálová, energetická, maximální funkčnost, důraz na úsporný provoz a efektivitu. Villa Sophia je zatím ve své kategorii naprostým unikátem.

Zdroj: BoysPlayNice

Údaje o projektu

Název projektu: Villa Sophia
Typ projektu: Rodinný dům s UI
Architektonické studio: COLL COLL
Lokalizace: Praha, Česká republika
Projektový tým: Daria Chertkova, Jana Zatlukajová, Krištof Hanzlík, Libor Mládek, Lucie Roubalová, Ĺudmila Koskan, Marie Davidová, Michaela Dlouhá, Martin Gaberle, Michal Krejčík, Markéta Součková, Ondřej Punda, Šimon Kos, Veronika Brůhová, Vojtěch Slabý
Statika: ASP Praha
Návrh interiéru: In Styl Hořovice
Fasáda: Clearmont
Dodavatel stavby: Stings 96
Dodavatelé materiálu: YS Studio, Experis DSKM
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2018
Zastavěná plocha: 307 m2
Hrubá podlahová plocha: 480 m2
Užitná plocha: 390 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: BoysPlayNice

Podolskou vilu postavili do svahu, aby majitelům dopřáli zahradu

Umění hledat kompromisy ale současně vůle přidržet se jasného cíle charakterizuje realizaci v Podolí, za níž stojí tým architektů z Atelier 6. Důkladné rozpracování detailů, sesazených do jednoho povedeného celku, pak vytváří rámec obrazu Vily H. Stavby, která komplikované topografií stavební parcely neztrácí, ale…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl

K cihlám HELUZ dvojité plus: až 121 000 Kč na okna + omítka za korunu

K cihlám HELUZ dvojité plus: až 121 000 Kč na okna + omítka za korunu

REKLAMA
REKLAMA