REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

Kde hledat nejzajímavější architektonický počin na poli rezidenční zástavby v celém Německu? Podle posledních zpráv by vám na mapě mělo automaticky naskočit Severo-rýnské Vestfálsko. To je podle německých měřítek venkovem, a centrální šedesátitisícový Medebach prý jen trochu větší vesnicí. Alespoň místní jej chápou jako místo, kde je k přírodě o něco blíž. Možná právě proto si jej za své vyvolil stávající spokojený klient studia Christoph Hesse Architects. Podnikatel, dobrodruh a nově i farmář. Měl totiž jedno přání: alternativní rodinný dům z netradičních materiálů, poháněný na okolí nezávislým zdrojem energie.

Vzpomínka na staré dobré časy

A k tomu ještě jednu drobnost. Součástí jeho vize totiž byla i konkrétní představa o tvaru stavení. Mělo být kruhové. Podobně jako jsou nádrže bioplynových stanic. Že to zní zvláštně? To rozhodně, ale v tomhle konkrétním případě je smysl požadavku a důvod, proč se klient s nezvyklým tvarem natolik identifikoval, velmi prostý. Zmíněný majitel totiž patří mezi průkopníky bioplynových stanic v celém Německu, a tak měl i jeho dům na toto poselství o obnovitelném a snadno dostupném zdroji energie odkazovat. A to nejen svým vzhledem. Nedílnou součástí celého objektu se stala zakázková bioplynová stanice, které filtruje a zužitkovává organicky znečištěnou vodu, a přetváří ji na teplo a elektřinu. Odpadní voda přitom pochází jak od lidských obyvatel, tak i ze zdejší malé stáje, ve které majitel pro radost chová pár koní.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku Christoph Hesse Architects, Deimel + Wittmar

Ekologicky a levně? Jde to.

Villa F je prostě dům, který má zřetelně poukázat na to, že stavba nemusí představovat ekologickou zátěž a existovat na úkor okolního životního prostředí. Je to sídlo, které jde ostatním dobrým příkladem. „Z hlediska uspořádání jde přístupu majitele těžko co vytknout,“ komentuje prvotní dojem z kruhové stavby architekt Christopher Hesse. „A z hlediska energetické efektivity provozu je poměr objemu k povrchu u kruhu nejlepší.“ Přímo v kouli by se ale žilo trochu nepohodlně, a tak je cylindrický válec dostačujícím kompromisem. Jedním z mála, které klient připustil. Dokládá to i výběr stavebního materiálu, který musel projít náročnou selekcí. Upřednostněny byly stavebniny lokální, zvláště pak dřevo na vnitřní trámoví z nedalekého lesa.

I když konkrétní cena v projektové dokumentaci nezaznívá, Hesse opakovaně zmiňuje, že stavba v zásadě vyšla levněji než klasická novostavba rodinného domu. A je tak ideálních řešením pro ekonomickou střední třídu. Z pevného profilu stavby se do okolí otevírají průhledy malých oken i vcelku prostorný balkón, ze kterého mohou obyvatelé přehlédnout okolní zahradu a výběhy pro koně. „Je to jenom o tom, kolik radosti do svého života pustíte,“ říká majitel. Své zájmy a záliby i blízké rodinné členy má hezky pohromadě.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku Christoph Hesse Architects, Deimel + Wittmar

Zasloužené ovace

Na úrovni prvního patra se nachází ložnice, ve vyvýšené „loftové“ sekci patra druhého je obývací pokoj, ložnice, odpočinková místnost, koupelna, oddělená sauna a vířivka s venkovním výhledem. V částečně zanořeném přízemí najdeme pracovnu a technické zázemí, dílnu a místnost s bojlerem. K životu tu tedy nic nechybí, a ostatní se postará zahrada farmy. Kruhový objekt zasazený do německé vesnice působí sice odlišným, ale rozhodně ne rušivým dojmem. Trochu tomu přispívá o obklad fasády kamenem, která dodává stavení civilnější charakter. Majitel tohle alternativní obydlí chápe především jako cestu, jak existovat s přírodou a brát si z ní co nejmíň. Což je přístup, který je teď v Německu velmi populární.

Dokládá to i počet nominací: Villa F se objevila ve čtyřicítce nejzajímavějších staveb Evropy v žebříčku The Chicago Athenaeum, architekt si vysloužil nominaci do EUROPE 40 UNDER 40® Award, cenu A+ Award udělil projektu i ARCHITIZER a věnována mu byla i dočasná expozice v berlínské galerii architektury. Je to chytrý nápad, který z malé vesnice míří do velkého světa.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Odeznívající (byť stále přítomná a hrozbu představující) pandemie podobu již existujících realizací příliš neovlivní. Ale o to výrazněji se promítne do projektů připravovaných, které už vezmou „rizika pandemií budoucích“ v potaz. Protože s nějakým tím omezením volného pohybu osob a karanténami se podle všeho ...

Jak se staví historická památka. Obnova vyhořelého Libušína v Beskydech

Jak se staví historická památka. Obnova vyhořelého Libušína v Beskydech

Jak skloubit moderní požadavky na dřevěné konstrukce s historickou roubenou stavbou? A lze aplikovat současné systémy požární bezpečnosti v replice historické konstrukce? O tom, jak se nahlíželo na obnovu zničené památky a jak se nový Libušín projektoval, přednášel architekt Jakub Masák na konferenci Požární ...

Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

V česku vyroste první dům postavený pomocí 3D tisku. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák. Co všechno 3D tisk umí? Jak je využitelný pro současné stavebnictví a jaké jsou jeho možnosti v budoucnosti? Je 3D tisk domů vize pro ...

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům pro Markétku. Tradiční forma ukrývá moderní interiér s výhledem do kraje

Při pohledu na tuto stavbu se skoro chce zanotovat: „Stál na stráni dům…“. Stejně jako zlidověla melodie písně, působí i tento objekt příjemně důvěrným dojmem. Sedlová střecha, dřevěný obklad, tvary a proporce, vše na svém místě. Pro interiér této moderně provedené stavby to ale neplatí. A chyba to určitě není.

Foto: Adolf Bereuter

Dům kombinuje dřevo a beton. Do kraje se rozhlíží kulatými okny

I když se jmenuje Letní dům, jeho majitel s ním počítá jako s celoročně obyvatelným stavením pro celou čtyřčlennou rodinu. Dopředu rozvážil, že ne vždy bude uvnitř plno, ale dům musí mít zázemí pro všechny své obyvatele. Vybral si pro něj místo na okraji lesa, na menším rovinatém plácku, ze kterého lze bez obtíží ...

REKLAMA