REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Základní princip návrhu pasivního domu je jednoduchý

To, co je potřebné, nutné i vhodné pro principy pasivního domu, jsou zároveň kritéria při postupu jeho navrhování. Tudíž celý základ je primárně odvozen od promyšleného návrhu. Pokud užijeme komponenty nejvyšší třídy a kvality pospolu, nemusíme mít zaručen náš požadovaný standard. Vše musí být sladěno a optimalizováno již ve fázi návrhu, jinak se připravujeme o peníze. Zcela zásadní je kompaktní tvar stavby a celková orientace.

S obojím souvisí způsob, kvalita, velikost a umístění prosklení, promyšlená dispozice, odladění technických detailů. V neposlední řadě je to způsob výměny vzduchu a vytápění. Kvalita realizace je přímo úměrná kvalitě řešení a návrhu. V této fázi je nezbytné využít služeb profesionálů a neexperimentovat. Principy pasivního domu jsou zdánlivě jednoduché, ale pro jejich návrh a realizaci je třeba zkušeností a spoustu znalostí.

Precizní návrh a zcela jasné a pragmatické podklady vám dávají skvělý předpoklad pro výslednou kvalitu a cenovou hladinu bez víceprací, vícenákladů a dalších překvapení, o která nikdo nestojí.

Není nutné se obávat složitosti principů pasivního domu. Jde o vyváženou tepelnou bilanci, kdy efektivně využíváme veškeré možné tepelné zisky. Takřka žádné teplo nepřichází vniveč, což má další spojitost s objemem technologií a závislosti na potřebě další energie. Základem celé koncepce je vzduchotěsnost celé stavby a rekuperace, která se stará o výměnu a kvalitu vzduchu uvnitř domu. Z odpadního vzduchu získané teplo je předáváno chladnému čerstvému vzduchu, který je znovu poslán do oběhu předehřátý na potřebnou teplotu.

Systém je tak složený z rekuperační jednotky a rozvodů. Toto je základ, na kterém pasivní dům funguje. Ovšem ten dům v modelové situaci projektu stojí na papíře. Ve skutečnosti je však třeba ho zasadit do reálného prostředí. Ne jakkoliv, ale podle určitých daností a tedy smysluplně. 

Orientace domu a s ním místností vůči světovým stranám je naprostý základ

Optimální řešení bydlení z pohledu světelné, zároveň i tepelné pohody:

  • souvislý, minimálně členitý tvar stavby
  • největší plochy oken na jih, případně na jihovýchod nebo jihozápad, nejmenší na severní straně
  • solární zisky nesnižované zastíněním okolní zástavbou, terénem či nevhodně umístěnou pergolou
  • vhodné letní stínění proti přehřívání interiéru umístěné s ohledem na světové strany.

Zde se nám jasně profilují možnosti dalšího řešení. V části jihozápadní až severozápadní, stejně jako v části jihovýchodní až severovýchodní, je vhodné pracovat se vzrostlou a střední zelení pro přirozené zastínění proti nízkému slunci. Jižní fasáda by měla být bez přistínění. Jasná orientace ke světovým stranám koriguje míru a kvalitu denního osvětlení a tepelné zisky. Zároveň určuje uspořádání jednotlivých místností. 

Co lze očekávat od jednotlivých světových stran

  • Severní strana je studená, bez dlouhodobého slunečního světla, poskytuje však výhodné rovnoměrné osvětlení bez oslnění. Na tuto stranu je vhodné umístění vstupních prostor, chodeb, schodišť, garáže, koupelny, WC, ale i kuchyně, pracovny, dílen a ateliérů.
  • Jižní strana je nejcennější ze světových stran. V zimě je slunce nízké a poskytuje hluboké proslunění místnosti. V létě je slunce vysoko, místnosti jsou prosvětlené méně. Tato strana je vhodná pro situování obývacího pokoje, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.
  • Východní strana je v létě příjemná svými teplotami i ranním prosluněním, v zimě je strana chladná. Vhodná je pro umístění ložnice, kuchyně, jídelny, pracovny apod.
  • Západní strana je v létě odpoledním sluncem značně ohřívána, je třeba clonit jak před teplem, tak i nerovnoměrným prosvětlením. V zimních měsících je vystavena hlubokému proslunění. Je vhodná pro umístění obývacího pokoje, obytné haly, obytné kuchyně, jídelny, herny dětí, terasy apod.

Pokud použijeme nejcennější stranu jižní, přimícháme k ní nejbližší světové strany, dostaneme další adepty pro možné prosklení a prosvětlení. Jsou to plochy jihovýchodní a jihozápadní. Takto vypadá ideální situace. Ne vždy dosáhneme z nejrůznějších důvodů na všechna tato kritéria. Vše, co se ocitá mimo tyto mantinely, je třeba „ošetřit“ za pomoci dalších technických prostředků.

V dalších dílech se podíváme na jednotlivé konstrukční části pasivního domu.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA