REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Nová střecha pro vyhlášenou kavárnu Café Korb vypadá jako zlatá koruna

Budova vyhlášené vídeňské kavárny Café Korb prošla nedávno kompletní rekonstrukcí. Historický objekt stojící na ulici Brandstätte, přímo v centru rakouské metropole, se chlubí nejenom novou fasádou, ale především novou falcovanou střešní krytinou PREFA ve zlaté barvě.

Vzhledem k tomu, že se jedná o památkově chráněný objekt, postavený na přelomu 19. a 20. století, bylo výchozím úkolem celého projektu zachovat původní charakter budovy. Přesto jedním z dalších požadavků bylo tzv. Trojdům symbolicky oprostit od minulé a přiblížit do současné architektury. V polovině minulého století zde totiž proběhla ne zcela šťastná rekonstrukce, kdy se fasáda domu skládala z nepřeberného množství mozaikových kamínků. Aktuální rekonstrukce měla tedy za úkol navrátit domu, ležícího v těsném sousedství slavné Svatoštěpánské katedrály, svoji důstojnost a hodnotu v kontextu okolní zástavby. Na architekta Stephana Ferenczyho proto čekala vskutku vysoká meta.

Stephan Ferenczy má architekturu a design doslova v krvi. Jeho pradědeček byl známým a uznávaným architektem. A přesto, že Ferenczy chtěl být původně designérem, stejně nakonec skončil na škole architektury. Již během studií chtěl zakotvit ve Stuttgartu, ale jediná návštěva Vídně toto rozhodnutí změnila. Deset let po nastěhování se do Vídně založil se svými partnery architektonickou kancelář BEHF. Ta už přes dvacet let patří k předním rakouským kancelářím a v současnosti zaměstnává více než 150 zaměstnanců.

Nová střecha pro Café Korb

Lovec pokladů

Stephan musel u domu na Brandstätte komplet změnit jeho strukturu. „Musím se přiznat, že jsem se jednou cítil jako lovec a jednou jako zloděj. Měnit něco, co má nepopiratelnou historickou hodnotu, vyžaduje vždy kousek odvahy a pokory. K přestavbě jsem přistupoval tak, jako kdyby na ní stál celý svět. Musel jsem se maximálně soustředit a zohledňovat všechny vstupní proměnné. Harmonie s okolní architekturou ale byla nakonec ta nejdůležitější,“ přibližuje Ferenczy. Budova je totiž situována přímo proti Zacherlovu domu s nepřehlédnutelnou měděnou střechou. Tu si Ferenczy vzal jako vzor. Jeho střecha musela být minimálně stejně vizuálně přitažlivá. Dřevo vyloučil ihned na začátku, s mědí by kopíroval okolní vídeňské střechy, a proto jako nejelegantnější řešení zvolil střechu hliníkovou s čistými a elegantními liniemi. Střechu, která minimálně půlstoletí bude vypadat stále jako nová.

Nelehký výběr

Původní Trojdům s několika úrovněmi střechy, řadou zlomů a přirozenou nepravidelností nebylo vůbec lehké opláštit. Toho si Ferenczy byl vědom od samého počátku plánování. Trval si však na svém. Střecha musela být z jednoho materiálu, v jednom odstínu a ve stejné kvalitě. Tím se výběr vhodné střešní krytiny zúžil na PREFA falcované šablony. Na přání architekta je PREFA Aluminiumprodukte vyrobila v zářivě zlaté barvě – přesně takové, jakou Ferenczy pro svůj architektonický záměr potřeboval.

O projektu:

Název projektu: Korb Etagen
Země: Rakousko
Objekt, místo: výstavba podkroví, Vídeň
Typ stavby: novostavba
Architekti: BEHF Architects, Arch. DI Stephan Ferenczy
Realizace: Drascher & Partner
Typ střechy: PREFA falcovaná střešní šablona 29 × 29
Barva střechy: zvláštní barva na přání, perleťově zlatá
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Tipy pro výběr správné střešní krytiny pro vaši novou střechu

Tipy pro výběr správné střešní krytiny pro vaši novou střechu

Správná střecha pro váš rodinný dům? Veškeré informace o tvarech střech, střešní konstrukci, nákladech a realizaci. Zabýváte se právě plánováním moderního nebo tradičního domu? Máte přesnou představu, vysoké požadavky na kvalitu a nechcete dělat kompromisy, pokud jde o tvar, barvu a design? Skvělé! Pak tedy budeme…

rodinný dům, Linec

Rodinný dům na míru majitelům je jako oáza v malebné přírodě

Perfektní stavba, vytvořená klientovi přesně na míru, a na základě opravdového dialogu s ním. Hammerer totiž není „jen“ architekt, ale snaží se být i psychologem, který nahlíží do nitra. Na Merienbergu v Linci se mu podařilo odkrýt klientova přání naprosto dokonale a díky tomu mohla vzniknout unikátní oáza klidu pro…

FOTOGRAFIE:	Croce & WIR

Hliníkové fasády mohou mít mnoho tváří

Pestrobarevná mozaika, která navíc v každé roční době a v závislosti na světelných podmínkách mění svoji podobu. S požadavkem investora na co nejmenší zastavěnou plochu, ale přitom s maximem bytů a parkovacích míst měl architekt Sevrin Gjerde nelehkou úlohu. Několikapodlažní stavba totiž v okolní krajině osobitých…

Novostavba rodinného domu v rakouském Dölsachu

Novostavba rodinného domu v rakouském Dölsachu

Východní Tyrolsko uchvátí každého milovníka přírody. Drsné vysokohorské prostředí, ohromující kulisy zasněžených dolomitských štítů, všudypřítomná čistota a přirozenost. Jasně definované hodnoty, které si podmanil německý architekt Jan Werner, a které s láskou promítá do svých neotřelých návrhů. Aktuálním příkladem…

Hranaté okapy jako designový doplněk moderních budov

Hranaté okapy jako designový doplněk moderních budov

Žlaby a svody mohou vypadat dobře a plnit přitom dokonale svou funkci i na moderních stavbách. Dokazují to speciální hranaté svody PREFA v kompletním hliníkovém systému. Díky stylovému a jednoduchému vzhledu jsou ideálním řešením pro odvodnění střech designových domů.

Nový „PREFA portál“ pro každého stavebníka

Nový „PREFA portál“ pro každého stavebníka

Stavebník si v několika málo krocích a z pohodlí domova skrze PREFA portál vyžádá nabídku od PREFA řemeslníků z blízkého okolí. Jednoduše vyplní dotazník – údaje o objektu a vybrané krytině.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Hansgrohe

Soutěžte o atraktivní výhry od hansgrohe!

Atraktivní výhry od hansgrohe!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA