Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rodinný dům na míru majitelům je jako oáza v malebné přírodě

Perfektní stavba, vytvořená klientovi přesně na míru, a na základě opravdového dialogu s ním. Hammerer totiž není „jen“ architekt, ale snaží se být i psychologem, který nahlíží do nitra. Na Merienbergu v Linci se mu podařilo odkrýt klientova přání naprosto dokonale a díky tomu mohla vzniknout unikátní oáza klidu pro jednu manželskou dvojici.

Kouzlo Vorarlberska

Vorarlber, kde se architekt narodil, je vyhlášený velmi svébytnou architekturou, která je vše, jen ne fádní a nudná. Snad je to dáno i tím, že tento nejzápadnější cíp země je pověstný svými řemesly, která zde mají dlouhou tradici. A svou roli tu nepochybně hraje i drobná hašteřivost s Vídní, vůči níž se Vorarlberčané často pokoušeli vymezit. „Řekl bych, že naše místní architektura se až tak dalece nezaobírá nějakou designovou vybroušeností, jako spíše praktičností, a snaží se hledat to, co je hodnotné a krásné. Výsledkem těchto tendencí je potom nezaměnitelný styl.“

Jako jeho vlastní

V Linci uprostřed malebné přírody nakonec Hammerer vytvořil pro partnerskou dvojici dokonalý domov, který je navíc i skutečnou oázou. Dům byl postaven v souladu s přírodou, kterou naprosto respektuje a dokonale do ní zapadá, jako by byl sám její součástí. O propojení domu s okolím se stará především otevřený prostor, jež dovoluje nerušený výhled na vzrostlé stromy a celkový dojem podtrhuje rovněž použití dřeva jako hlavního materiálu do interiéru.

rodinný dům, Linec

„Při každé realizaci samozřejmě vím, že ten dům není a nebude můj. Ale přistupuji k němu, jako kdyby měl být. Jako kdybych ho stavěl sám pro sebe. Snažím se být za všech okolností precizní a velmi dobře si vybírám stavebníky, s nimiž spolupracuji. Pro nás architekty to není jen o stavbě, ale také hodně o psychologii.“

Nezřídka se stane, že první jasnou představu o podobě nového projektu získá Reinhold hned, jakmile poprvé vkročí na staveniště. Nejinak tomu bylo i na pozemku budoucího domu v Linci. „Nápad se dostavil prakticky okamžitě, ale nejtěžší bylo, držet se ho striktně po celou dobu realizace. Stavět dům je totiž podobné, jako když píšete filmový scénář – musíte vyprávět nějaký příběh, mít úvod, zápletku i konečnou pointu. Dům ve vás také musí probudit emoce a zanechat dojem,“ popisuje architekt.

Čokoládová fasáda

Zatímco interiéru vévodí dřevo, exteriéru vládne hliníková fasáda, protože majitel si venkovní dřevěné obložení nepřál. „Jako ideální řešení se nám jevil pilový profil PREFA v barvě čokolády, která fantasticky ladí s okolím a skvěle vypadá i na samotné budově. Majitelé tomu bez nadsázky říkají čokoládová fasáda a velmi si ji zamilovali. Vždyť kdo by nemiloval dobrou čokoládu,“ vypráví s úsměvem. Materiál PREFA byl kromě fasády použit i na střešní konstrukci. Ta se pyšní hliníkovým plechem na střechu – systémem Prefalz antracitové barvy, a je v tradičním sedlovém stylu, který je v současnosti velmi moderní. „A nemám pochyb, že nejinak tomu bude i v budoucnu,“ uzavírá Reinhold Hammerer.

rodinný dům, Linec

Za všechno může Lego!

Zhruba tak by se dal charakterizovat začátek kariéry rodáka z Vorarlbergu, Reinholda Hammerera. Ten totiž každé Vánoce dostával od rodičů pod stromeček Lego, ze kterého si pak vydržel dlouhé a dlouhé hodiny stavět. „Stavění mě fascinovalo už od ranného dětství, takže jsem napřed šel na školu inženýrského stavitelství a po jejím absolvování jsem nastoupil na studia architektury v Innsbrucku. Kromě toho ale rád vzpomínám také na svá studia v Madridu, která pro mě byla velkou inspirací,“ popisuje start své architektonické dráhy Hammerer. Opravdovým milníkem v jeho životě byl nicméně rok 2015, kdy si ve švýcarském Aarau založil svoji vlastní architektonickou kancelář.

Ve své práci hodně využívá nejenom poznatky ze Španělska, ale často si vzpomene i na svého profesora, který vedl jeho diplomovou práci. „Stalo se mi, že mi byla část práce vrácena s poznámkou, ve které se mě profesor ptal, jestli vím, jak firma VW vyvíjí auta. Začal jsem si tedy o tom vyhledávat informace, zkoumat různé motivy a následně jsem je v diplomové práci využil. Od té doby se tohoto postupu držím. Nová budova zkrátka vznikne teprve tehdy, když mám pocit, že už mám k dispozici maximum potřebných informací,“ vzpomíná Hammerer.

Název projektu: Dům W.
Země: Rakousko
Objekt, místo: rodinný dům, Linec
Typ stavby: novostavba
Architekti: Hammerer ZT GmbH, arch. Reinhold Hammerer
Realizace: Adolf Hofer GmbH
Typ střechy: Prefalz
Barva střechy: P.10 antracitová
Typ fasády: pilový profil
Barva fasády: zvláštní barva na přání
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Unikátní komplex bytových domů vyrostl přímo z vody

Unikátní komplex bytových domů vyrostl přímo z vody

V Amsterdamu nedávno vyrostl unikátní komplex bytových domů. O koncept se zasloužila architektonická kancelář Attika Architekten v čele se Susanne Anibovou. Ta vytvořila unikátní a jedinečnou idylku na vodě také díky fasádě PREFALZ od společnosti PREFA Aluminiumprodukte.

Tipy pro výběr správné střešní krytiny pro vaši novou střechu

Tipy pro výběr správné střešní krytiny pro vaši novou střechu

Správná střecha pro váš rodinný dům? Veškeré informace o tvarech střech, střešní konstrukci, nákladech a realizaci. Zabýváte se právě plánováním moderního nebo tradičního domu? Máte přesnou představu, vysoké požadavky na kvalitu a nechcete dělat kompromisy, pokud jde o tvar, barvu a design? Skvělé! Pak tedy budeme…

Nová střecha pro vyhlášenou kavárnu Café Korb vypadá jako zlatá koruna

Nová střecha pro vyhlášenou kavárnu Café Korb vypadá jako zlatá koruna

Budova vyhlášené vídeňské kavárny Café Korb prošla nedávno kompletní rekonstrukcí. Historický objekt stojící na ulici Brandstätte, přímo v centru rakouské metropole, se chlubí nejenom novou fasádou, ale především novou falcovanou střešní krytinou PREFA ve zlaté barvě.

FOTOGRAFIE:	Croce & WIR

Hliníkové fasády mohou mít mnoho tváří

Pestrobarevná mozaika, která navíc v každé roční době a v závislosti na světelných podmínkách mění svoji podobu. S požadavkem investora na co nejmenší zastavěnou plochu, ale přitom s maximem bytů a parkovacích míst měl architekt Sevrin Gjerde nelehkou úlohu. Několikapodlažní stavba totiž v okolní krajině osobitých…

Novostavba rodinného domu v rakouském Dölsachu

Novostavba rodinného domu v rakouském Dölsachu

Východní Tyrolsko uchvátí každého milovníka přírody. Drsné vysokohorské prostředí, ohromující kulisy zasněžených dolomitských štítů, všudypřítomná čistota a přirozenost. Jasně definované hodnoty, které si podmanil německý architekt Jan Werner, a které s láskou promítá do svých neotřelých návrhů. Aktuálním příkladem…

Hranaté okapy jako designový doplněk moderních budov

Hranaté okapy jako designový doplněk moderních budov

Žlaby a svody mohou vypadat dobře a plnit přitom dokonale svou funkci i na moderních stavbách. Dokazují to speciální hranaté svody PREFA v kompletním hliníkovém systému. Díky stylovému a jednoduchému vzhledu jsou ideálním řešením pro odvodnění střech designových domů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA