REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Hliníkové fasády mohou mít mnoho tváří

Pestrobarevná mozaika, která navíc v každé roční době a v závislosti na světelných podmínkách mění svoji podobu. S požadavkem investora na co nejmenší zastavěnou plochu, ale přitom s maximem bytů a parkovacích míst měl architekt Sevrin Gjerde nelehkou úlohu. Několikapodlažní stavba totiž v okolní krajině osobitých rodinných domků nepřicházela zcela vůbec v úvahu.

A tak s kolegou Daigou Ishii z architektonické kanceláře Agraff vymysleli koncept, který nemá obdoby. Na uměle vytvořený kopec rozeseli mozaiku pestrobarevných domků. „Naše Trondheimské domky díky netradičním avšak všudypřítomným barvám, jako je nebeská modrá nebo cihlově červená, dokonale harmonizují s okolím,“ upřesňuje Gjerde, který se za mlada chtěl stát pilotem letadel. Naštěstí ho náhoda, nebo spíš přátelství s bubeníkem jejich hudební kapely zaválo na školu architektury. Jedině tak totiž mohli společně tvořit a hrát i na fakultě. Kapela se jim sice již rozpadla, ale oba přátelé se úspěšně pohybují v oblasti architektury. Gjerde absolvoval nejprve univerzitu v Norsku, pak ve švédském Lundu, a nakonec v Madridu, odkud se definitivně vrátil zpět do Norska.

Hliník jako mozaika

Gjerde si potrpí na souhru jeho architektonických návrhů s okolní krajinou. Vizuální pojetí Trondheimského sídliště však dovedl k dokonalosti. Nové domy jsou tvarově i barevně k nerozeznání od těch v okolní původní zástavbě. Do místní architektury tak naprosto zapadají. Přesto jsou zcela odlišné. Na opláštění totiž nebylo použito dřevo, ale bezúdržbový hliník. A to jak na střechu, tak na fasádu. Falcovaná krytina Prefalz obstála v požadavcích důsledného architekta nejlépe. Elegance hladkého hliníkového plechu a možnost tónování do nepřeberného množství odstínů znamenali jasné vítězství. Fasády domků vytváří v každém ročním období a v závislosti na počasí neustále jiné odlesky. „Nekonečný kolotoč barev, jakoby se zrcadlících na fasádách rodinných domů, mě pokaždé uhrane. Nejvíc miluji jemně načervenalé světlo, které vzniká při západu slunce,“ uzavírá Gjerde.

FOTOGRAFIE: Croce & WIR

Lehká práce s lehkým materiálem

Nejenom Gjerdovi uhranuly hliníkové prvky PREFA. Rovněž Dag-Arne Gundersen, jednatel pokrývačské firmy, pro kterého to byla první zkušenost se svitkovým plechem Prefalz, si pochvaloval. „Pracovali jsme na tomto projektu celý rok s týmem patnácti lidí. Byla to sice obtížná práce, ale na tu jsme tady zvyklí. Mráz, sníh, krátký den, to je tu běžné. Ale materiál samotný nám práci jen ulehčoval. Je lehký a poddajný i v mrazivém počasí. S jinou krytinou bychom to za rok nedali,“ konstatuje Gundersen.

Název projektu: Bør Hill
Země: Norsko
Objekt, místo: sídliště Josefinesvingen, Trondheim
Typ stavby: novostavba
Architekti: Agraff Architektur, Arch. Sevrin Gjerde
Realizace: Meisterblikk AS
Typ střechy: Prefalz
Barva střechy: 5 zvláštních barev na přání
Typ fasády: Prefalz
Barva fasády: 5 zvláštních barev na přání

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

rodinný dům, Linec

Rodinný dům na míru majitelům je jako oáza v malebné přírodě

Perfektní stavba, vytvořená klientovi přesně na míru, a na základě opravdového dialogu s ním. Hammerer totiž není „jen“ architekt, ale snaží se být i psychologem, který nahlíží do nitra. Na Merienbergu v Linci se mu podařilo odkrýt klientova přání naprosto dokonale a díky tomu mohla vzniknout unikátní oáza klidu pro…

Nová střecha pro vyhlášenou kavárnu Café Korb vypadá jako zlatá koruna

Nová střecha pro vyhlášenou kavárnu Café Korb vypadá jako zlatá koruna

Budova vyhlášené vídeňské kavárny Café Korb prošla nedávno kompletní rekonstrukcí. Historický objekt stojící na ulici Brandstätte, přímo v centru rakouské metropole, se chlubí nejenom novou fasádou, ale především novou falcovanou střešní krytinou PREFA ve zlaté barvě.

Originál je správná volba: Therm-x2 ®  energeticky úsporná otopná tělesa

Originál je správná volba: Therm-x2® energeticky úsporná otopná tělesa

Do dnešní doby stále nedostižná technologie x2 značky Kermi udává již 16 let vysoké měřítko, co se týče energetické úspory a termicky tepelné pohody. Více než 20 miliónů instalovaných deskových otopných těles s technologií x2 potvrzují přidanou hodnotu skrze rozmanitost, kvalitu a design.

Novostavba rodinného domu v rakouském Dölsachu

Novostavba rodinného domu v rakouském Dölsachu

Východní Tyrolsko uchvátí každého milovníka přírody. Drsné vysokohorské prostředí, ohromující kulisy zasněžených dolomitských štítů, všudypřítomná čistota a přirozenost. Jasně definované hodnoty, které si podmanil německý architekt Jan Werner, a které s láskou promítá do svých neotřelých návrhů. Aktuálním příkladem…

Hranaté okapy jako designový doplněk moderních budov

Hranaté okapy jako designový doplněk moderních budov

Žlaby a svody mohou vypadat dobře a plnit přitom dokonale svou funkci i na moderních stavbách. Dokazují to speciální hranaté svody PREFA v kompletním hliníkovém systému. Díky stylovému a jednoduchému vzhledu jsou ideálním řešením pro odvodnění střech designových domů.

Nový „PREFA portál“ pro každého stavebníka

Nový „PREFA portál“ pro každého stavebníka

Stavebník si v několika málo krocích a z pohodlí domova skrze PREFA portál vyžádá nabídku od PREFA řemeslníků z blízkého okolí. Jednoduše vyplní dotazník – údaje o objektu a vybrané krytině.

Nová stanice lanové dráhy v krásné švýcarské krajině. Navštivte Rigi Scheidegg

Nová stanice lanové dráhy v krásné švýcarské krajině. Navštivte Rigi Scheidegg

Nová stanice lanové dráhy, která nahradila původní úzkorozchodnou železniční trať Rigi Scheidegg, je úžasným příkladem, jak může soudobá architektura zapadnout do krásné švýcarské krajiny. Hlavní budova je kombinací několika materiálů: dřeva, hliníku a betonu a působí jako diamant, precizně vsazený do malebné obce…

REKLAMA