REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chata pro horolezce odolává extrémním podmínkám

Ani extrémní vysokohorské podmínky Julských Alp nezastaví invenci architektů a projektantů. Důležité jsou kvalitní materiály a promyšlené konstrukční techniky. Představujeme ojedinělou stavbu navrženou proslulým slovinským architektonickým studiem OFIS Architects.

Slovinské architektonické studio se sídlem v Lublani je známé takřka po celém světě, mezinárodní tým pracuje v ateliérech v Lublani, Paříži, Londýně a Moskvě. Zakladateli jsou Rok Oman (1970) a Špela Videčnik (1971), kteří absolvovali fakulty architektury Lublaňské univerzity a prestižní Architectural Association School of Architecture v Londýně. Několikrát též navštívili Českou republiku, aby zde představili svá díla.

Kromě originálního bivaku pro horolezce je třeba zmínit také lublaňskou vilu Old Oaks se zasklenou střechou a otočnými žaluziemi, stavbu fotbalového stadionu v Mariboru, přestavbu části benátského průmyslového předměstí Marghera či výstavbu bytového komplexu v rakouském Grazu. Patří sem samozřejmě i horská střediska, jako je například Alpine Ski Apartment nacházející se stejně jako výše zmíněný bivak pro horolezce v Julských Alpách.  

Testování odolnosti na vrcholcích hor

Na otázku, proč zrovna horská střediska má Rok Oman vždy pohotovou odpověď. Sám kdysi aktivně skákal na lyžích, stejně jako jeho otec, a zúčastnil se dokonce dvou olympiád. Projekt moderního horského přístřešku měl podle jeho slov především zkoumat dopad extrémních povětrnostních podmínek na různé typy materiálů a konstrukčních technik. Návrh byl předložen na podzim roku 2015 ve studiu Habitation in Extreme Environments na vysoké škole Harvard Graduate School of Design a jako klíčový partner pro zasklení přístřešku byla vybrána společnost Guardian Glass. Odolnost v extrémních podmínkách měla být průběžně sledována.

Do bohatého portfolia architektonického ateliéru OFIS ARHITEKTI patří také horský bivak v Julských Alpách na hranici Slovinska a Itálie ve výšce 2 260 metrů nad mořem

„Horský bivak je po více než čtyřech letech stále v dobrém stavu. Sklo se dokonale vypořádalo se sněhovými vánicemi, vichřicemi i lavinami a nenese žádné známky výraznějšího opotřebení,“ uvedl Domen Komac ze společnosti Guardian Glass. Pochvalu si zaslouží i další materiály a konstrukční prvky včetně vzhledu. Stavba dokonale zapadá do okolí, jako by tam byla odjakživa. „Chtěli jsme, aby měl člověk pocit, že je přirozenou součástí horské přírody. Kombinace dřeva a skla tomu hodně napomáhá. Sklo odráží světlo zvnějšku pouze minimálně a jeho odrazivost je stejná i uvnitř, což umožňuje vidět, zda v místnostech momentálně někdo přebývá. Turisté uvnitř si pak mohou užívat okolní přírodu nepřetržitě ve dne i v noci,“ podotýká Erin Pellegrinová, studentka designu na Harvard University.

Dobrá tepelná izolace a kvalitní sklo

Nutno připomenout, že horský bivak se nachází ve výšce 2 260 metrů nad mořem (pro srovnání nejvyšší česká hora měří na svém nejvyšším bodu 1 603,296 metru nad mořem), je ukotven na skále pomocí kovových kloubů, plášť tvoří betonové panely a tvar budovy drží ocelová konstrukce a kvalitní sklo. Dřevěný interiér je rozdělen podle svého účelu do tří oddílů – najdeme tady prostor pro vaření, část slouží k odpočinku a spánku na dřevěných palandách, je zde i místo pro ukládání věcí.

Luxusní stavba s nádherným výhledem na výběžku hory Skuta by měla poskytovat bezpečné a pohodlné útočiště až pro osm osob. Trojitá skla a kvalitní zateplení musí zajistit dokonalý tepelný komfort, přestože venku je často třeskutý mráz.

Sklo odráží světlo zvnějšku pouze minimálně a jeho odrazivost je stejná i uvnitř, což umožňuje vidět, zda v bivaku momentálně někdo přebývá

„Mezi posuzovanými parametry byla schopnost tepelné izolace a kontrola prostupu slunečního záření. Zvolili jsme speciální izolační trojsklo s hodnotou U 0,5 W/m2K a solárním faktorem 33 %, čímž bylo dosaženo optimálního energetického vyvážení po celý rok. Jako základ je použito vnější sklo se spektrálně selektivním povlakem kombinované se sklem s nízkou emisivitou na vnitřní straně. Výsledkem je propustnost viditelného světla až 59 %, což je velmi vysoká hodnota u trojskla, jehož solární faktor je takto nízký. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce dále muselo být použité tvrzené bezpečnostní sklo schopné odolat návrhové hodnotě náporu větru 2,3 kN/m2, což je více než dvojnásobek oproti hodnotám, které jsou potřeba pro mrakodrapy ve velkoměstech,“ uvedl na závěr Domen Komac a doporučil vysokohorskou turistiku ve Slovinských Alpách. Klimatické podmínky v horách jsou podle jeho slov velkou výzvou pro architekty, konstruktéry a projektanty.   

S využitím fotografií a tiskové zprávy Guardian Glass.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

Solární skleník: inspirace pro vaši zahradu a možná i budoucnost světa

Solární skleník: inspirace pro vaši zahradu a možná i budoucnost světa

Šikovní architekti musí umět řešit otázky, které ne nutně souvisí jen se stavitelstvím. V tomto případě museli hloubat nad inženýrskými technologiemi a udržitelností zemědělské produkce, přičemž architektura zajišťovala funkční a zastřešující prvek.

REKLAMA