REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Venkovní osvětlení rodinného domu usnadní cestu a zvýší bezpečnost

Na základě venkovního osvětlení domu si návštěva často vytváří první dojem z vašeho domova. Dekorativní funkce osvětlení odvíjející se od vašeho vkusu či architektonického záměru je proto zajisté důležitá, neměla by být ale jediným aspektem, kterým se budete při jeho výběru řídit.

Nad vstup a podél cesty

Abyste se za tmy mohli bezpečně pohybovat v okolí vašeho domu a garáže, je dobré zvolit správnou kombinaci venkovního osvětlení. Nad vchodovými dveřmi dobře poslouží venkovní stropní svítidla s čidlem. Díky nim nebudete muset hledat vypínač po tmě a snadno si rozsvítíte i s plnýma rukama. Měla by být dostatečně výkonná, abyste v tašce našli klíče a trefili se s nimi pohodlně do zámku. U schodiště je vhodné sáhnout po nástěnných svítidlech či vestavných světlech (takzvaných downlightech), která nenaruší vzhled prostor.

Osvětlení přístupové cesty nemusí být příliš intenzivní. Výborným řešením jsou venkovní sloupky, které vám nejen pomůžou s orientací, ale jsou i velmi elegantní. Před garáž doporučujeme pořídit pojezdová světla, jež jsou natolik odolná, že po nich můžete přejet autem. Pokud potřebujete, aby vaše osvětlení zářilo celou noc, myslete na to, aby bylo co nejúspornější. V opačném případě totiž můžete být při pohledu na vyúčtování elektřiny nepříjemně překvapeni.

Venkovní led sloupek Philips hue Lucca

Zastrašte zloděje

Především bezpečnostní funkci má umístění reflektoru s pohybovým čidlem na fasádu domu. Nečekané rozsvícení překvapí a případně i zastraší nevítané návštěvníky od zvířat, která vám mohou poničit záhon, až po zloděje. Dávejte ale pozor při zvolení správné intenzity a úhlu vyzařování reflektoru. Ten by neměl zbytečně ozařovat osoby ve vašem domě, ani sousedy nebo řidiče kolemjedoucích aut či bicyklů.

Na co dát pozor při výběru?

Svítidla, stejně jako další elektromateriál, který chcete umístit do exteriéru, musí mít dostatečný stupeň krytí. Ten by měl mít minimální ochranu IP 44 (= proti stříkající vodě). V některých případech potřebujete i IP x5 (= proti tryskající vodě), či IP x7 (= proti dočasnému ponoření). Světla by měla být vyrobena z kvalitního materiálu, jako je nerezová ocel, speciální tvrzené sklo či vysoce odolný plast.

Pojezdová světla

Dále se zaměřte na světelný tok měřený v lumenech (lm). Pro orientační světlo okolo domu stačí svítidla s cca 100 lm, světlo nad dveřmi by mělo mít 1000 – 1500 lm, a pokud si chcete pod světlem i číst, vybírejte ze svítidel 1500 lm a více. Pro venkovní LED osvětlení je ideální neutrální či studené bílé světlo s teplotou chromatičností 4000 K – 6000 K. Pokud chcete podtrhnout architektonické prvky, nebojte se sáhnout i po barevných svítidlech či LED páskách.

3 tipy na závěr:

  • Dříve, než s instalací venkovních svítidel začnete, si pečivě rozmyslete, k jakým účelům chcete zahradu či terasu používat. Plánujete pořádat večírky? Chcete na terase pracovat na notebooku nebo si po večerech číst? Kudy za tmy nejčastěji chodíte?
  • Elektroinstalaci vždy konzultujte s odborníkem, který by ji měl také realizovat. Využívejte pouze svítidla, která jsou certifikovaná k venkovnímu používání.
  • Kromě svítidel myslete při stavbě domu či zakládání zahrady také na venkovní zásuvky a vypínače. Mezi nejoblíbenější řady vhodné do exteriéru patří Legrand Plexo, ABB Praktik a designová Schneider Mureva Styl.

 

K & V ELEKTRO a.s.

logo
Strakonická 3155/1d
150 00 Praha 5 - Smíchov

telefon: +420 223 223 224
e-mail: info@kvelektro.cz

web: www.kvelektro.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: kvelektro.cz

Jak oživit interiér pomocí domovních přístrojů?

Jak okamžitě dodáte interiéru šmrnc? Pomocí stylových vypínačů a zásuvek! Vězte, že i takto malá změna způsobí velký rozdíl. Designové vypínače oceníte nejen při stavbě či rekonstrukci…

V létě je třeba myslet na správný zavlažovací systém

Zvolte správný zavlažovací systém

S oteplením se mnoho činností kolem domu přesouvá – jak jinak – do exteriéru. Léto je ideálním údobím pro práci na zahradě a patřičné zvelebování vaší zelené chlouby. K tomu ale potřebujete správné pomocníky.

Jaké elektrické vytápění zvolit pro domácnost?

Jaké elektrické vytápění zvolit pro domácnost?

V současné době se snaží každý ušetřit co nejvíce peněz na vytápění a energiích. Okolo elektrického vytápění panuje mnoho mýtů. Mnozí mají obavy, že je vyjde příliš draho. Naopak, pokud máte energeticky úsporný dům a pokud budete topit chytře, může elektrické topení ušetřit mnoho peněz.

Jaký vybrat ventilátor?

Jaký vybrat ventilátor?

Léto právě začalo, teploty atakují třicítky, a proto je nejvyšší čas pořídit přístroj pro zlepšení ovzduší, ať již mluvíme o vašem domově, provozu, či kanceláři.