Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Daň z nemovitosti pomocí koeficientu na maximum zvedly dvě obce

Jednou z obcí, která nově zavedla maximální koeficient jsou Ledvice na Teplicku. Ty maximálně využily možnosti zvýšit daň z nemovitostí. Vedení města stanovilo nejvyšší koeficient pět, čímž zvýší příjmy z daně ze 700.000 zhruba na tři miliony korun. Peníze chce město investovat do zlepšení života svých 550 obyvatel. Lidé musejí snášet negativa nedaleké elektrárny a úpravny uhlí, řekl to ledvický starosta Zdeněk Javůrek (Sdružení nezávislých kandidátů - Ledvičáci).
Peníze, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Starosta uvedl, že peníze vybrané na daních z nemovitostí, které patří lidem bez trvalého bydliště v Ledvicích, věnuje město formou daru svým občanům. "Ti, co tady nemají trvalý pobyt a mají tady nějakou nemovitost, může to být louka, stavba nebo cokoli, tak také zaplatí zvýšený koeficient a my to z těchto prostředků budeme kompenzovat lidem, kteří tady trvalé bydliště mají," řekl Javůrek. Daň ale budou platit všichni bez výjimky, dodal.

Ledvice patří ke dvěma obcím, které letos zvýšily místní koeficient u daně z nemovitostí na maximum. Tuto možnost využila také Dolní Morava na Orlickoústecku. Nejvyšší koeficient pět tak má v Česku 19 měst a obcí.

Starosta poukázal například na tepelnou elektrárnu, která spaluje hnědé uhlí. Míní, že do oblastí, kde průmyslová výroba poškozuje zdraví i majetek lidí, vláda posílá málo peněz. "Tento systém je špatně nastaven," řekl starosta.

V minulosti vedení obce koeficient nikdy nezvedalo, platil ten nejnižší. "Příjmy byly cca 700 000 korun, teď počítáme tak se třemi miliony," řekl Javůrek. Město příjmy použije na svůj rozvoj a podporu občanů, kteří podle starosty dlouhodobě pociťují negativa uhelné elektrárny.

Místní koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009 v hodnotě dva, tři, čtyři nebo pět. Lze tak zvýšit sazbu daně u všech nemovitostí s výjimkou orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a trvalých travních porostů. Daň z nemovitých věcí je stoprocentním příjmem obcí, které tímto způsobem mohou zvýšit své příjmy.

Elektrárna Ledvice byla postavena mezi Teplicemi a Bílinou na konci 60. let minulého století. Původně měla pět bloků, z toho čtyři o výkonu 110 megawattů a jeden o výkonu 200 megawattů. Vedle nového zdroje teď už bude fungovat jen jeden, který byl v roce 2007 opraven. Celkový výkon elektrárny bude 770 megawattů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Daň z nemovitých věcí v kostce: Daň ze staveb, daňové přiznání

Daň z nemovitých věcí v kostce: Daň ze staveb, daňové přiznání

Daň z nemovitých věcí je majetkovou daní a sestává ze dvou částí, a to z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek. V minisérii, kterou dnes pokračujeme druhým dílem, se pod drobnohledem podíváme na daň ze staveb a jednotek. Víte například, co je místní koeficient daně z nemovitosti a kdy má tato daň splatnost?