REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Daň z nemovitosti pomocí koeficientu na maximum zvedly dvě obce

Jednou z obcí, která nově zavedla maximální koeficient jsou Ledvice na Teplicku. Ty maximálně využily možnosti zvýšit daň z nemovitostí. Vedení města stanovilo nejvyšší koeficient pět, čímž zvýší příjmy z daně ze 700.000 zhruba na tři miliony korun. Peníze chce město investovat do zlepšení života svých 550 obyvatel. Lidé musejí snášet negativa nedaleké elektrárny a úpravny uhlí, řekl to ledvický starosta Zdeněk Javůrek (Sdružení nezávislých kandidátů - Ledvičáci).
Peníze, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Starosta uvedl, že peníze vybrané na daních z nemovitostí, které patří lidem bez trvalého bydliště v Ledvicích, věnuje město formou daru svým občanům. "Ti, co tady nemají trvalý pobyt a mají tady nějakou nemovitost, může to být louka, stavba nebo cokoli, tak také zaplatí zvýšený koeficient a my to z těchto prostředků budeme kompenzovat lidem, kteří tady trvalé bydliště mají," řekl Javůrek. Daň ale budou platit všichni bez výjimky, dodal.

Ledvice patří ke dvěma obcím, které letos zvýšily místní koeficient u daně z nemovitostí na maximum. Tuto možnost využila také Dolní Morava na Orlickoústecku. Nejvyšší koeficient pět tak má v Česku 19 měst a obcí.

Starosta poukázal například na tepelnou elektrárnu, která spaluje hnědé uhlí. Míní, že do oblastí, kde průmyslová výroba poškozuje zdraví i majetek lidí, vláda posílá málo peněz. "Tento systém je špatně nastaven," řekl starosta.

V minulosti vedení obce koeficient nikdy nezvedalo, platil ten nejnižší. "Příjmy byly cca 700 000 korun, teď počítáme tak se třemi miliony," řekl Javůrek. Město příjmy použije na svůj rozvoj a podporu občanů, kteří podle starosty dlouhodobě pociťují negativa uhelné elektrárny.

Místní koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009 v hodnotě dva, tři, čtyři nebo pět. Lze tak zvýšit sazbu daně u všech nemovitostí s výjimkou orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a trvalých travních porostů. Daň z nemovitých věcí je stoprocentním příjmem obcí, které tímto způsobem mohou zvýšit své příjmy.

Elektrárna Ledvice byla postavena mezi Teplicemi a Bílinou na konci 60. let minulého století. Původně měla pět bloků, z toho čtyři o výkonu 110 megawattů a jeden o výkonu 200 megawattů. Vedle nového zdroje teď už bude fungovat jen jeden, který byl v roce 2007 opraven. Celkový výkon elektrárny bude 770 megawattů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Daň z nemovitých věcí v kostce: Daň ze staveb, daňové přiznání

Daň z nemovitých věcí v kostce: Daň ze staveb, daňové přiznání

Daň z nemovitých věcí je majetkovou daní a sestává ze dvou částí, a to z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek. V minisérii, kterou dnes pokračujeme druhým dílem, se pod drobnohledem podíváme na daň ze staveb a jednotek. Víte například, co je místní koeficient daně z nemovitosti a kdy má tato daň splatnost?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA