REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Vytápění dřevem: Jak uskladnit dřevo? Který druh dřeva je vhodný pro vytápění?

Zima se neúprosně blíží a s ní i starosti o domácí pohodu u krbu či kamen. Dřevo se jeví jako úsporný, ekologický, a přitom výkonný způsob vytápění. Jak zpracovat a uskladnit palivové dříví? Které druhy dřeva jsou nejvhodnější pro vytápění?

Myslet na topení už na jaře 

Myslet na zásobu dřeva se vyplatí už na jaře, ideálně ale rok dopředu. Dřevo si můžete koupit už naštípané a prosušené, připravené na spálení. Nabídka je široká, vybírat lze od paletového prodeje až po balíčky na jedno či více použití. Na topení se nejvíce hodí tvrdé dřevo. Měkké příliš rychle hoří a nevydá mnoho tepla. Dřevo musí být řádně vyschlé, mokré dřevo jak známo špatně hoří a kouří. Možná překvapí, že kvalitní měkké dřevo schne přibližně jeden rok, tvrdé druhy i dva až tři roky. Zbytkovou vlhkost lze měřit vlhkoměrem – hroty přístroje se zapíchnou do dřeva a displej ukáže hodnotu vlhkosti materiálu (měla by klesnout pod 20 %).

Dřevo včas zpracujte

Jako palivové dřevo se většinou uplatní kusy kmenů z polomů a průřezů. Čerstvé dřevo je potřeba co nejrychleji zpracovat, naštípané se lépe ukládá, rychleji a lépe pak schne. Velké kusy kmenů se řežou na menší, aby se vešly do krbů nebo kamen. Dřevo můžete koupit již takto připravené, nebo si jej můžete nařezat či naštípat sami. V nabídkách specializovaných prodejen najdete vše, od nejrůznějších druhů pil, seker až po štípače různých velikostí s různým štípacím tlakem.

AKU řetězová pila zdroj: Hornbach

Palivové dřevo dobře uskladněte

Naštípané dřevo uložte pod přístřešek, nebo do kuželových hromad pod nepromokavou plachtu. Dřevo se také ukládá pod přesah střechy okolo domu. Jednak je po ruce na topení, neprší na něj a vrstva dřeva u domu nahrazuje tepelnou izolaci. A navíc – hezky to vypadá.  

Které druhy dřeva jsou nejvhodnější na topení

Za klasické krbové dřevo se považuje bukové dřevo. Hoří příjemným plamenem a téměř nejiskří. Kromě toho má mimořádně vysokou výhřevnou hodnotu. Jako krbové dřevo je cenné i dřevo z břízy. Při hoření příjemně voní, málo jiskří a díky obsaženým éterickým olejům se třpytí modrou barvou. Smrkové dřevo velmi lehce vzplane, ale také rychle shoří. Jeho výhřevná hodnota je vysoká, délka hoření ovšem malá. Uzavřené smolné bubliny mají za následek jiskření, proto není vhodné pro otevřené krby. Na vytápění lze použít i topol a vrbu. Tyto rychle rostoucí stromy však mají nízkou výhřevnou hodnotu a krátkou dobu hoření. Jako palivové dřevo se proto příliš nedoporučují, ale spálit se určitě dají. Dřevo olše je výborné na podpal, dobře chytá a lehce se rozhoří. Je vhodné také v kombinaci s dalšími druhy krbových dřev.

Hydraulický štípač Scheppach zdroj: Hornbach

Dřevo hřeje dvakrát

Marcela Bínová, specialistka z oddělení kamna a topení v Hornbachu, ke svým předešlým radám dodává, že stále více zákazníků vyhledává topení dřevem a ekologicky čisté získávání energie z obnovitelných zdrojů: „Plameny v krbu dokážou vykouzlit romantickou atmosféru a stále více lidí proto přistupuje na tento způsob topení. Ne nadarmo se říká, že palivové dřevo zahřeje dvakrát.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Zdroj: AdobeStock-AlekseySergeychik

Čím vytápět rodinný dům. Podle čeho vybrat zdroj tepla pro vytápění

Čím vytápět dům? Co je nejvýhodnější? Je lepší topit elektřinou nebo plynem? Jaký tepelný zdroj zvolit při rekonstrukci a zateplení rodinného domu? Bylo by vhodné vyměnit zdroj tepla? Podle čeho se rozhodovat? Podíváme se na kritéria, která dále kromě ekonomického a ekologického hlediska mohou při výběru druhu ...

Infotherma - výstava soutěžních exponátů soutěže TZB-info

V Ostravě začala Infotherma, výstava věnovaná vytápění a úsporám

Na ostravském Výstavišti Černá louka dnes v 9:00 začala čtyřdenní výstava Infotherma. Zaměřuje se na vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů. Jde o největší takovouto specializovanou akci v Česku. Redakci ESTAV.cz a TZB-info na výstavě nemůžete minout.

Solární elektrárna, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Do čisté energie investovali loni v USA rekordních 55,5 mld. USD

Investice do obnovitelné energie dosáhly minulý rok ve Spojených státech rekordních 55,5 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč), a to navzdory snaze vlády podporu obnovitelných zdrojů omezit. Investice do větrných elektráren na pevnině a do slunečních elektráren se meziročně zvýšily o 28 procent.

Zdroj: AdobeStock- Alexander Raths

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl IV.

Snížit energetickou náročnost domu pomůže především zateplení. Abychom však skutečně ušetřili za energie, jsou potřeba i následné kroky, které má připravit projektant – energetický specialista. Jedná se především o úpravu vytápění a ohřevu teplé vody, chlazení, ale i dalších systému TZB. Původní objekt měl totiž ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA