REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zakroucený most boří normy, funkce a formy

Norsko je zemí, které svojí vizuální zajímavost čerpá z přírodních scenérií, z hlediska architektury je spíše skromné a pokorné, což koloritu země jen svědčí. Na mapu světových mimořádností se teď ale dostalo díky realizovanému projektu od dánských architektů. Jimi navržený most nad řekou Randselva se skutečně vyplatí vidět.

A zajímavosti tu můžeme objevovat i zevnitř. Je totiž současně exponátem i uměleckou galerií. Most, nazvaný příhodně The Twist je prostě unikát. Jeho stvoření má na svědomí tým z ateliéru Bjark Ingels Group (BIG).

Většinou se pohybujeme v jasně daných škatulích: máme umělecký artefakt, ten vystavíme v galerii, do které se zajdeme podívat a cestou třeba překonáme řeku po mostě. Něco je práce pro umělce, něco pro architekta a něco zase pro stavitele. Jenže u norského Jevenkaru, zhruba 80 kilometrů severně od Osla, tohle všechno zvládneme najednou.

A přidáme k tomu vlastně ještě jeden splněný bod: most, propojující park na dvou březích, je nejen technickou stavbou a galerií plnou exponátů, ale sám je uměleckým dílem, skulpturou. Tuhle netradiční zakázku museli dánští architekti a stavitelé ze studia BIG dlouho promýšlet, aby ji dokázali vhodně zasadit do Kistefosu. Tedy údajně největší evropské expozice „soch a uměleckých exponátů“ pod širým nebem.

Foto: Zakroucený most boří normy i formy

Stavba mostu tu byla plánována už dlouho, protože se venkovní galerie postupně rozrostla na oba břehy řeky, které dělila nejen voda, ale i rozdílná výška břehů. Most, nazvaný The Twist, srovnává výškový rozdíl, a nabízí přitom strhující podívanou. Je dvouúrovňový, devět metrů vysoký a hlavně, je překroucený a zatočený.

Vrut přitom prochází i středem tělesa, a rozděluje tak galerii na vnitřní „tmavý“ prostor a místo „prozářené“ denním sluncem. Architekti to popisují tak, že člověk-divák se tu pohybuje skrz komoru fotoaparátu. Celá budova (most chcete-li) je tak současně i velmi expresivní, organická socha, složená z opakujících se racionálních prvků.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Víceúrovňový most spojuje lidi i parky

Víceúrovňový most spojuje lidi i parky

Rozvoj architektury v blízkovýchodních zemích povšechně stojí stranou zájmu světových médií. Přesto práce zdejších profesionálů umí překvapit, a nemusí se přitom jednat jen o zásadní (až megalomanské) projekty, podobné těm z Dubaje nebo Saudské Arábie.

Most, který se stěhoval z Vltavy na Lužnici

Most, který se stěhoval z Vltavy na Lužnici

Most dvou řek a poslední dochovaný empírový řetězový most v ČR. To je Stádlecký most, který se klenul 112 let nad Vltavou u Podolska a nyní již 40 let spojuje břehy Lužnice ve Stádlci na Táborsku. Obě místa jsou přitom vzdálena pouhých 18 kilometrů vzdušnou čarou. Most musel opustit nejdelší řeku v ČR kvůli stavbě…