REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Bohatý program pro odborníky i širokou veřejnost slibuje 5. ročník festivalu Open House Praha 2019. Zahájen bude o víkendu 18. a 19. května a zájemci mohou navštívit celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Tím ale program zdaleka nekončí. Organizátoři připravili celou řadu tematických akcí a debat, které se věnují nejenom památkám, ale také moderním budovám na území deseti městských částí.
Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Festival patří mezi největší architektonické události na světě a za dobu svého trvání si také v České republice získal patřičné renomé. Zapojení do mezinárodní sítě Open House Worldwide nabízí zprostředkování setkání se světovými i domácími architekty, projektanty a realizátory. Organizátoři festivalu zpřístupnili v uplynulých čtyřech letech celkem 192 budov s návštěvností přes 185 000 zájemců. Festival láká každým rokem desítky tisíc návštěvníků nejenom z řad obyvatel hlavního města, ale také lidí z celé České republiky a zahraničí. Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace.

Toulky architektonickou Prahou

Zájemci mají k dispozici festivalové infocentrum, kde si mohou naplánovat svoji trasu a setkání se zajímavými lidmi. Nachází se v jedné z festivalových budov, v prostorách bývalých radničních domů na Malém náměstí 7 v Praze 1. Zde je také připravena celá řada novinek a překvapení pro letošní ročník Open House Praha.

„Oslavit páté výročí festivalu jsme se rozhodli tím, že jsme již v týdnu před festivalem připravili bohatý program pro širokou veřejnost,“ podotýká na tiskové konferenci v areálu Velkého strahovského stadionu ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. „Praha není pouze historické centrum s památkami, ale v posledních letech zde vyrostla celá řada architektonicky hodnotných objektů i v jejích okrajových částech. Chtěla bych proto návštěvníky vyzvat, aby se nebáli objevovat i tyto vzdálenější oblasti jako Suchdol, Strašnice a Staré Ďáblice, nebo vyrazili za poznáváním budov přímo v městských částech, kde bydlí. Možná budou překvapeni, jaké poklady ukrývají,“ doplňuje Andrea Šenkyříková.,

Z programu je patrné, že pražská čtvrť Ďáblice se může pyšnit vysokou koncentrací moderních staveb či přestaveb, které vznikly v posledních letech – například obecní dům, komunitní centrum nebo základní škola. V Suchdole pak vyrostlo nové Mezifakultní centrum environmentálních věd II a ve Strašnicích se kromě funerálních staveb krematoria a hřbitovních kaplí mohou návštěvníci podívat i do některých rezidenčních objektů. Poprvé se do akce zapojila i nová budova ČVUT, Fakulta architektury v Dejvicích. Za zmínku jistě stojí i moderní budova Business Link Visionary, která na začátku dubna získala jako první budova v ČR certifikaci WELL GOLD zohledňující zdravé pracovní prostředí, a především naprostý světový unikát Velký strahovský stadion, který svým příběhem připomíná české turbulentní události 20. století a zároveň vzbuzuje otázky nad budoucím rozvojem celé oblasti Strahova.

Program pro celou rodinu

Festival Open House Praha je kromě jiného koncipován i jako akce pro celou rodinu. V programu najdeme celou řadu interaktivních her a prohlídek, kde mohou společně objevovat město. Novinkou letošního ročníku je zážitková hra ArchitektuHra, díky níž mohou děti s rodiči nahlédnout do vybraných otevřených festivalových budov, a přitom vyluštit nejrůznější hádanky. Rodiče s dětmi mohou přijít také do CAMPu, kde bude po celý festivalový víkend připravena otevřená Lego dílna a výstava obřích architektonických modelů z kostek lega. V šesti vybraných budovách proběhnou speciální komentované prohlídky pro děti s listy pro malé architekty, kde se zábavnou formou dozvědí zajímavé informace o konkrétní stavbě a její architektuře.

„V letošním roce jsou v budovách k dispozici i česko-anglické dobrovolnické průvodcovské týmy a také tým studentů z Filozofické fakulty UK Praha, kteří tlumočí vybrané prohlídky do českého znakového jazyka. Novinkou je simultánní přepis komentovaných prohlídek pro neslyšící na vybraných festivalových budovách. Kromě toho organizátoři nezapomínají ani na návštěvníky s fyzickým hendikepem či na rodiny s kočárky, pro které poskytují informace o bezbariérovém přístupu u všech budov,“ doplňuje informace k programu Andrea Šenkyříková a zve všechny k návštěvě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Open House Praha

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Přijměte naše pozvání na redakční návštěvu funkcionalistického domu Radost, bývalého Domu odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla. Projděte se s námi po této historické budově a poznejte její krásu.

Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše

Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše

Trend zdravého pracovního prostředí v kancelářských budovách se netýká jenom vybavení konkrétních kanceláří, ale začíná především u správného návrhu celé budovy z hlediska osvětlení, větrání, vegetace. Investice do příjemného pracovního prostředí se firmám vrací v podobě vyšší výkonnosti a spokojenosti zaměstnanců. ...

Foto: Tomáš Kovařík

Chátrající i chráněné obchodní domy z éry socialismu, část první: Lesk a sláva

Chátrající i chráněné. Tak by se dal velice široce shrnout porevoluční osud několika desítek obchodních domů, kdysi staveb plných nejmodernějšího technického zařízení, které v bývalém Československu vyrostly v 60., 70. a 80. letech minulého století. Všímavější návštěvníci mohli navíc zpoza regálů odhalit i mnohdy ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA