Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přírodní tepelná izolace, kterou vypěstují ve skleníku

Tepelné izolace jsou nemalou součástí všech staveb. Pro životní prostředí ale představují velkou zátěž. Pomineme-li ovčí rouno neexistuje mnoho skutečně původních přírodních tepelných izolací. V Chile se teď snaží prosadit biologickou tepelnou izolací, kterou si sami pěstují.

Tepelná izolace budov představuje z pohledu ekologického stavitelství nemalou výzvu. Tu plně funkční totiž jen stěží můžeme považovat za udržitelnou, což se projevuje zejména na konci jejího životního cyklu. Obvykle představuje nestejnorodou směs umělých materiálů a vláken propojených adhezivy, které je prakticky nemožné solidně recyklovat. Proto nadšence přírodních staveb jistě potěší novinka chilské rodinné firmy Rootman, která přichází s originálním konceptem biologické tepelné izolace. Jimi nabízený produkt, Thermoroot, je vůči přírodě šetrný a plně rozložitelný.

Není to tak jednoduché

Nejprve ale špatné zprávy: výroba jedné takové chilské „termální matrace“ trvá 10-15 dní. Což by klidně mohlo aspirovat na rekord té nejpomalejší produkce. Tato nezvykle dlouhá doba je ale vysvětlena původem vstupní suroviny. Pěstují si ji totiž od semínka, a v pečlivě sledovaných hydroponických kádích se snaží maximálně podpořit růst kořenového vlášení. To pak slouží jako základ izolačního materiálu, obohaceného o další vlákna rostlin, který je lisován a vysušen do podoby výplňových desek. Ty jsou dále baleny do fólie a vsazeny do dřevěných rámů, pro snadnou manipulaci i plošnou aplikovatelnost na stavbách.

Kořenový bal jako tepelná izolace

Výrobci si pochvalují minimální ekologickou stopu celé produkce, a také fakt, že celý výrobní proces (včetně klíčení) může běžet v naprosto běžných klimatických podmínkách. Lisovaná kořenová hmota byla dříve široce využívána v zahradnictví, jako nasákavý substrát pro kořenové baly. Ale v průběhu času se ukázalo, že má i solidní izolační vlastnosti. A to jak z hlediska tepla, akustiky tak i odolnosti vůči plamenům.

Jejich patentovaný produkt prý může nahradit klasické izolační materiály, proti kterým může postavit nízkou cenou a fakt, že k jeho výrobě není zapotřebí pracovat s toxickými, zdraví nebo životnímu prostředí škodlivými látkami nebo deriváty ropy. „Je to stoprocentně organický materiál, který si může vypěstovat každý.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Tepelné izolace

Zdroj: fotolia, photo 5000

Spravujete bytový dům? Na konferenci Rekonstrukce a provoz bytových domů poradíme. Přijďte 1. listopadu 2023

Jste předseda společenství vlastníků jednotek, bytového družstva nebo správce či vlastník bytového domu? Na konferenci 1. listopadu 2023 v Praze poradíme jak rozúčtovat teplo a teplou vodu, jak zateplovat nebo zařídit fotovoltaiku na bytovém domě. A kdy vyměnit společné rozvody vody? Uvidíte příklady dobré praxe z…

REKLAMA