REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

3 situace, kdy se může nebankovní půjčka vyplatit

Obecně platí, že bankovní úvěry nabízí nižší úrokové míry. Lze tedy říci, že v porovnání s nabídkou nebankovních domů vychází bankovní úvěr levněji. Přesto jsou výjimky, které potvrzují pravidlo.
3 situace, kdy se může nebankovní půjčka vyplatit

Pokud potřebujete peníze opravdu rychle

Pokud se ocitnete v situaci, že půjčku potřebujete opravdu rychle, pravděpodobně vám nebude vyhovovat zdlouhavý schvalovací proces tradičních bank. Jednou z nepopiratelných výhod nebankovních úvěrů je, že schvalovací proces je opravdu rychlý. Celou žádost o úvěr lze podat online, takže si ušetříte návštěvy pobočky.  Navíc se mezi nebankovními institucemi nachází i ty instituce, která vám peníze půjčí i v hotovosti. Odpadá tak starost, kde sehnat peníze o víkendu, kdy banky neprovádí transfery mezi účty. Nebankovní účty také často disponují několika účty v různých bankách, takže pokud máte alespoň trochu štěstí, budou vám peníze zasílány v rámci jedné banky. Takový peněžní transfer se počítá na minuty. 

Pokud si kladete otázku, proč je schvalovací proces v běžné bance zdlouhavý, pak vám na tuto nezodpovězenou otázku rád zodpovím. Kvůli velikosti bank je schvalovací proces vícekolový. Než žádost probublá až k hlavnímu schvalovateli, nějakou dobu to trvá. Schvalovací proces také zpomaluje skóring klientů.  Skóringový model slouží k ohodnocení kreditního rizika bankovní instituce při žádosti klienta o úvěr. Každému žadateli o úvěr je na základě tohoto modelu přiděleno skóre. Skóre je bodové ohodnocení klienta, kde lepším klientům přísluší vyšší hodnoty. Někdy bývá skóre reprezentováno odhadem pravděpodobnosti, že daný klient úvěr splatí. Podle skóre se potom instituce rozhoduje, za jakých podmínek a zda-li vůbec úvěr poskytne. Součástí skóringu je i prověřování registrů dlužníků. Jelikož nejsou nebankovní instituce svázany tak pěvně regulemi České národní banky, neověřují všechny dostupné registry a proto vám jsou schopni úvěr schválit rychleji.

Mezi bankovní půjčkou a vámi stojí finanční vroubek

Navažme na předcházející odstavec, který popsal skóringový model. Nepříznivý výsledek scóringu může vést k zamítnutí úvěru. Nejčastějšími důvody pro odmítnutí bankovní půjčky jsou vysoká zadluženost a prohřešky při splácení předchozích úvěrů.

Pokud je vaše zadluženost vysoká a další půjčkou byste se pravděpodobně propadli do dluhové pasti, pak nejspíš nepochodíte ani u nebankovních institucí, které dodržují zodpovědný přístup k úvěrování.

Pokud byl váš úvěr zamítnut bankou, kvůli záznamu v registru dlužníků, pak máte u nebankovní instituce daleko vyšší šanci na schválení. Nebankovní instituce totiž automaticky neodmítají žadatele se záznamem v registru, ale prověřují situaci a pokud je riziko pro obě strany přijatelné, úvěr schválí.

Potřebujete méně peněz na kratší dobu

Poslední situace, kdy nebankovní úvěr může být řešením spíše než půjčka od banky je případ, kdy potřebujete drobnější půjčku a jste schopni ji splatit v poměrně krátkém období. Tento typ krátkodobých úvěrů většinou klasické banky nenabízejí. Alespoň ne ve formě úvěru, ale například ve formě kontokorentu.

Pokud však máte krátkodobý výpadek hotovosti, který potřebujete rychle řešit a nemůžete využít například zmiňovaný kontokorent, pak nebankovní půjčka může být vhodné řešení. Nejen že vám půjčí tak, jak potřebujete, ale jako jejich klient máte šanci, že vás tato půjčka vyjde dokonce levněji než v bance. Některé nefinanční instituce totiž nabízí první půjčku zdarma.

Pokud máte na výběr, srovnejte si všechny varianty a vyberte to nejvhodnější. Častěji bude nejspíš vycházet půjčka u bankovní instituce. Jsou však situace, kdy nebankovní úvěr bude lépe vyhovovat vašim aktuálním potřebám.

Více o nebankovních půjčkách se dozvíte na webu FINANCER CZ.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Bytový dům, novostavba

Počet zahájených staveb bytů v ČR do června vzrostl o tři pětiny

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce května stavbu 5467 bytů v bytových domech, meziročně o 60 procent více. Tempo růstu proti konci dubna přesto kleslo zhruba na polovinu. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl asi o dvě třetiny. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku ...

Zdroj: Fotolia.com - karin---uwe-annas

Jak financovat bydlení v roce 2019

V dnešní době ekonomického růstu, kdy je míra nezaměstnanosti na svém historickém minimu (za poslední rok se pohybuje kolem 3 %) uvažuje stále více lidí o vlastním bydlení. Ať už se jedná o byt či rodinný dům, koupi, rekonstrukci nebo výstavbu, mohli jsme si v průběhu posledních let všimnout neodmyslitelných změn, ...

Zdroj: Fotolia.com - kamila

Jak hlídat hospodaření družstva. Zjistěte si, kam jdou vaše peníze

Družstevní bydlení už dávno není jen přežitkem z dob komunismu. Ba naopak, kvůli nedostupnému bydlení se tento typ vlastnictví stává znovu velice populárním. I družstva mají ale pochopitelně svá úskalí a jedním z nich může být právě jeho hospodaření. Co tedy dělat, pokud máte podezření na špatné hospodaření se ...

Zdroj: Fotolia.com

ROZHOVOR: Nájem a nájemní smlouva podrobně s odborníkem

Nájemní bydlení je v době drahých bytů a těžko dostupných hypoték jednou z možností jak bydlet. Nájem domu či bytu má i své výhody - těmi jsou především možnost se libovolně stěhovat, popřípadě i to, že servis a opravy bytu či domu má na starosti majitel. Aby bylo mezi vámi a majitelem jasno, je potřeba mít sepsanou ...

REKLAMA