Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Bau Mnichov více o tématu

Barvy, materiály, tvary a vzory: Design na veletrhu BAU 2019

Druhý den návštěvy ESTAV.cz na veletrhu BAU Mnichov jsme vyhledávali vizuálně poutavé výrobky, materiály či povrchové úpravy. A že bylo opět na co koukat. Mimo tradičně špičkového italského designu obkladů, dlažeb nebo využití kamene či betonu byly k vidění více či méně přírodní úpravy dřeva nebo využití hlíny. Samostatnou kapitolou tvoří pak sklo a jeho aplikace.

Barev a vzorů zde bylo, že oči přecházely. Podívejme se, co zaujalo nás skrze fotoaparát. Všeobecně lze říci, že zůstává trend zaměření na přírodní materiály, ale pryč je doba kdy všechno v interiéru bylo bílé nebo hnědé. Firmy se zaměřují na stále rozmanitější požadavky designérů.

Dřevo

Tento archetypální materiál nepřestává udivovat jak svými konstrukčními schopnostmi, tak možnostmi proměny designu. Vhodným kombinováním dřevin či jejich povrchovou úpravou lze tvořit nespočet designů. Některé z nich zachovávají dřevo v jeho přírodní podobě, jiné jej využívají jako základ pro další tvorbu.

Beton a teraco

Beton a teraco jsou materiály, které by se daly propojit názvem umělý kámen. Pryč jsou doby, kdy beton musel být jenom šedivý. I on může hrát všemi barvami. A pak záleží jen na designérovi, co z něho vytvoří. O konstrukčních možnostech betonu asi nikdo nepochybuje, ale co je teraco? Teraco je již tradiční materiál, speciální broušený a leštěný beton (směs cementu a ušlechtilého kameniva), který vytváří zajímavé vzory. Hodí se do zvláště zatěžovaných prostorů, chodeb veřejných budov na schodiště a podobně.

Kámen

Od kamene umělého, se přesuneme ke kameni přírodnímu. Tradiční materiál, který člověk využívá podobně dlouho jako dřevo, a tak jeho zpracování, naše znalosti o něm a možnosti využití jsou na velmi vysoké úrovni. Kámen mění svoji tvář povrchovým opracováním. Jeden druh horniny se může tvářit zcela jinak v lámaném, řezaném nebo leštěném stavu. Na veletrhu BAU bylo k vidění mnoho aplikací, nás zaujaly vany z jednoho kusu kamene nebo vany lepené z více částí kamene, popřípadě kamenná kuchyňská linka. Jen ta dvířka potřebují poněkud silnější kování.

Nepálená hlína

Další přírodní materiál, ke kterému máme blízko je hlína. I její využití jsme na veletrhu v Mnichově zaznamenali. A světe div se, i ona dokáže mít jinou barvu, než na jakou jsme zvyklí. Přírodně barvené jílové omítky již dávno nemusí být jen okrové, žluté a hnědé. A že lze i nepálenou hlínu využít jako konstrukční materiál věděli moc dobře i naši předci, jen my jsme na to zapomněli. Takže jsme viděli i tuto stovky let starou novinku – nepálené hliněné cihly, doplněné o moderní způsob využití: hliněné desky. Vlastnosti, výhody a nevýhody nepálené hlíny nemusíme pravidelným čtenářům ESTAV.cz nijak dlouze představovat.

Keramika

Poněkud známější využití je hlína pálená – tedy keramika. Mistři v jejím využití jsou tradičně Italové, přinášející jedinečný design keramických obkladů a dlažeb. V minulém článku z veletrhu BAU jsme si ukazovali také fasádní keramické systémy firmy Wienerberger, dnes v tomto odstavci si můžete prohlédnout i další způsoby řešení fasády z keramických tvarovek netradičních tvarů a barev.

Sklo

Málokterý materiál je tak hojně oblíbený u architektů a designérů jako je právě sklo. Jeho možnosti se dnes zdají být prakticky nekonečné a s technologickým pokrokem se objevuje stále nové a nové aplikace. Asi nejnovější je řešení firmy AGC, která kombinuje sklo a led technologie. Celé skleněné plochy tak dokáží měnit barvy a vytvářet vzory zcela dle přání. K vidění byla i originální kombinace dvojskla s vloženými materiály (tahokov či dřevěné rošty) do meziskelní mezery. Možná aplikace? Všude kde je požadavek na originálně vyhlížející a snadno udržovatelnou akustickou příčku s prostupem světla při zachování určité intimity oddělených prostorů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Bau Mnichov

  1. Barvy, materiály, tvary a vzory: Design na veletrhu BAU 2019
  2. BAU Mnichov: Jaké novinky do stavebnictví přinesly velké firmy
  3. To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy
  4. Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015
  5. Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015
  6. Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015
  7. Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Přečtěte si více k tématu Bau Mnichov

BAU Mnichov: Jaké novinky do stavebnictví přinesly velké firmy

BAU Mnichov: Jaké novinky do stavebnictví přinesly velké firmy

Veletrh BAU je lídrem mezi stavebními veletrhy, kde se prezentují nejnovější stavební materiály a systémy. Veletrhu se účastní přes 2 200 vystavovatelů ze 45 zemí, obsazeno je všech 19 pavilonů mnichovského výstaviště, 200 000 m 2 výstavní plochy. Veletrh navštěvuje 250 000 odborníků ze 150 zemí! A mezi nimi se…

Nenechte si ujít užitečné informace ze světa stavebnictví

Nenechte si ujít užitečné informace ze světa stavebnictví

Stavíte rodinný dům? Rekonstruujete byt? Řešíte majetkové problémy se sousedem? Hledáte informace o dotacích na stavbu? Potřebujete inspiraci pro váš interiér? Na ESTAV.cz radí odborníci z praxe. Nenechte si utéct jejich články.

Prázdninová FOTOSOUTĚŽ: Design v interiéru

Prázdninová FOTOSOUTĚŽ: Design v interiéru

Na začátku prázdnin spustíme na Facebooku ESTAV.cz a TZB-info.cz pravidla fotosoutěže. Již teď vám můžeme prozradit, že cenou v soutěži budou mimo jiné vstupenky na Designblok 2015.

Letošní BAU Mnichov byl rekordní, v roce 2017 nás čeká další

Letošní BAU Mnichov byl rekordní, v roce 2017 nás čeká další

Veletrh BAU Mnichov, svátek architektury, materiálů a systémů, poprvé ve své historii překročil hranici 250.000 návštěvníků. Za 6 dní přišlo na veletrh 251.200 návštěvníků, což je více o 16.000 více než v roce 2013. K velkému podílu německých návštěvníků přibyl výrazný nárůst zahraničních hostů.

REKLAMA