Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Bau Mnichov více o tématu

Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015

Keramika a kámen patří k tradičním stavebním materiálům. Jejich vlastností je tvrdost, odolnost proti chemikáliím i vysokým teplotám. Jejich barevné a vzorové možnosti jsou nepřeberné. Technologie zpracování kamene a hlíny nám dnes dovoluje i zajímavé tvarování a nasvětlení.

Veletrh BAU v Mnichově, který proběhl od 19. do 24. ledna 2015 je největší přehlídkou stavebních materiálů. Inspiraci jste na něm mohli načerpat jak pro hrubou stavbu tak pro dokončovací práce i interiérové vybavení. V dnešním článku se zaměříme na keramické obklady a přírodní kámen.

Kámen jako neopakovatelný materiál

Obecně se dá říci, že zpracovatelé kamene se snaží nacházet a vyzdvihovat přírodní neopakovatelnost tohoto materiálu. Pomocí impregnací potom dohání jednu z mála nevýhod kamene - jeho přirozenou nasákavost a náchylnost ke skvrnám. Samozřejmě záleží na druhu kamene, ale pokud chceme zachovat stálý vzhled třeba pracovní desky, bude třeba kámen impregnovat. Pak ale můžeme mít kamenná umyvadla doplněná světelnými efekty. Mnohé z nerostů a hornin totiž jsou průsvitné a nasvícením se zvýrazní jejich vnitřní struktura. Z umyvadla se tak rázem stává neopakovatelné umělecké dílo. Samostatnou kapitolou je použití kamene a keramiky v exteriéru, kde se výborně doplňuje se zelení.

Keramika jde několika směry

Výrobci keramických materiálů a dlažeb jdou v designu několika směry. Jednak se snaží co nejvěrněji napodobit přírodní materiály, nejčastěji kámen. Druhý směr je klasický italský design - vzory a luxusní metalické povrchové úpravy. Třetím trendem v oblasti glazované keramiky je návrat k jednoduchým barevným plochám, různě kombinovaných s bílou, popřípadě šedou barvou. Inspiraci pro tento proud hledejme v období funkcionalismu.

Zajímavostí na veletrhu byla keramika tvarovaná, různě profilovaná. Taková sice nebude mít zcela praktické využití v koupelně, nicméně jako dekorační prvek doplněný podsvícením si své místo najde třeba v obývacím pokoji či v hale.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Bau Mnichov

  1. Barvy, materiály, tvary a vzory: Design na veletrhu BAU 2019
  2. BAU Mnichov: Jaké novinky do stavebnictví přinesly velké firmy
  3. To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy
  4. Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015
  5. Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015
  6. Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015
  7. Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Související témata

Mohlo by vás zajímat

FOTOGALERIE: Koupelny na veletrhu ISH 2017 ve Frankfurtu

FOTOGALERIE: Koupelny na veletrhu ISH 2017 ve Frankfurtu

Jestliže na ISH 2017 byly stánky v oboru vytápění a větrání především futuristické, cílem stánků se sanitou bylo „být co nejkrásnější“. A opravdu se bylo na co dívat. Sanita, to bylo několik hal plných baterií, umyvadel, záchodů, van a všeho představitelného i nepředstavitelného koupelnového vybavení.

Veletrh ISH Frankfurt: prestižní přehlídka koupelen, vytápění a instalací

Veletrh ISH Frankfurt: prestižní přehlídka koupelen, vytápění a instalací

Veletrh ISH ve Frankfurtu nad Mohanem je bezesporu největší celosvětovou akcí zaměřenou na oblast TZB a podle dat pořadatele – společnosti Messe Frankfurt – si své vedoucí postavení stále upevňuje. Letos se od 10. do 14. března ve Frankfurtu představilo rekordních 2465 vystavovatelů, což představuje nárůst o 2%…

To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy

To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy

Prohlédněte si galerii závěrečné části našeho seriálu o tom, co bylo k vidění na Bau Mnichov 2015. Naleznete zde komentované snímky největších expozic veletrhu Bau Mnichov, mezi které patřily stánky firem Schüco a Hörmann. Na velkých a profesionálně pojatých stáncích předvedly to nejlepší ze segmentu trhu, který…

Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015

Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015

Expozice výrobců minerálních izolací se točily kolem materiálů skladby šikmých střech a zateplení stěn. Všichni výrobci však prezentovali již celá řešení, skladby navržené a odzkoušené na konkrétní konstrukční a okrajové podmínky.

Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015

Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015

Podlahové krytiny stejně jako celé stavitelství prošly za poslední století velkým vývojem. U některých oblastí ale můžeme zaznamenat návrat s pokorou a uznáním ke klasickým materiálům a řemeslu. Příkladem může být trend ve využívání dřeva na podlahovou krytinu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA