REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Bau Mnichov více o tématu

Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015

Podlahové krytiny stejně jako celé stavitelství prošly za poslední století velkým vývojem. U některých oblastí ale můžeme zaznamenat návrat s pokorou a uznáním ke klasickým materiálům a řemeslu. Příkladem může být trend ve využívání dřeva na podlahovou krytinu.

Veletrh BAU v Mnichově, který proběhl od 19. do 24. ledna 2015 je největší přehlídkou stavebních materiálů. Inspiraci jste na něm mohli načerpat jak pro hrubou stavbu tak pro dokončovací práce i interiérové vybavení. V dnešním fotočlánku se zaměříme podlahy s výjimkou dlažeb (keramiku představíme v samostatném článku). Obecně se dá říci, že oblíbené jsou stále vinylové podlahoviny, prezentované jako univerzálně použitelé do všech místností s velkou škálou dekorů. Plovoucí laminátové podlahy jsme na veletrhu našli, ale určitě nebyly tak dominantní. Svoje zástupce z řad přírodních krytin tu měl i korek nebo marmoleum.

Dřevěné podlahy dominovaly

Co nás na veletrhu BAU 2015 zaujalo bylo velké zastupoupení dřevěných masivních podlah. Dřevěné podlahy zde byly v několika druzích. Jedny o skladbě jaké můžeme vidět běžně i u nás: na dřevěném lepeném jádru je nalepena 3 - 4 mm silná vrstva pohledového dřeva. Důležité je, aby tato vrstva byla skutečně minimálně 3 mm, při slabší dýze je podlaha neopravitelná při poškrábání. Povrchová úprava je většinou olej nebo vosk, popřípadě lak.

Druhou a až překvapivě velikou skupinou podlahových krytin byly vlysové podlahy a parkety. K parketám nebo vlysům u nás stále panuje nezasloužený despekt způsobený zřejmě použitím v panelákových a družstevních bytech z druhé poloviny 20. století. Lepeny byly na asfaltové či térové lepidlo, lepilo se na nedokonalý a nevyrovnaný podklad, často neodborně svépomocí. Jejich stav dnes je v různých bytech hodně rozdílný. Přitom tuto podlahu nalezneme běžně v domech z první republiky. Samotné podlaze v kvalitním provedení lze vytknout máloco. Jsou vyráběné z tvrdého dřeva. Jsou několikrát opravitelné, můžete části nahradit či zcela demontovat a položit znovu. Jako přírodní materiál jsou příjemné na omak a nestudí.

Vlysy nebo parkety?

Vlysy nebo taky vlýsky jsou malá samostatná prkénka, skládaná následně do celé plochy, mohou se skládat do různých ornamentů nebo jen do řad. U nás nejznámější skládání je „do stromečku“. Oproti tomu parketa je většinou čtvercový kus již seskládaný z masivních kusů dřeva do určitého ornamentu. Oboje se lepí k podkladu, obojí druh - vlysy i parkety - se skládají systémem pero + dřážka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Bau Mnichov

  1. Barvy, materiály, tvary a vzory: Design na veletrhu BAU 2019
  2. BAU Mnichov: Jaké novinky do stavebnictví přinesly velké firmy
  3. To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy
  4. Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015
  5. Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015
  6. Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015
  7. Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Mohlo by vás zajímat

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění…

To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy

To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy

Prohlédněte si galerii závěrečné části našeho seriálu o tom, co bylo k vidění na Bau Mnichov 2015. Naleznete zde komentované snímky největších expozic veletrhu Bau Mnichov, mezi které patřily stánky firem Schüco a Hörmann. Na velkých a profesionálně pojatých stáncích předvedly to nejlepší ze segmentu trhu, který…

Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015

Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015

Expozice výrobců minerálních izolací se točily kolem materiálů skladby šikmých střech a zateplení stěn. Všichni výrobci však prezentovali již celá řešení, skladby navržené a odzkoušené na konkrétní konstrukční a okrajové podmínky.

Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Statika je samozřejmost, s námi řešíte i tepelnou izolaci. To byl hlavní vzkaz výrobců zdicích systémů návštěvníkům veletrhu Bau Mnichov 2015. Zdůraznění energetických úspor integrací tepelné izolace do zdiva bylo patrné jak u pálených cihel, tak u pórobetonových prvků.

Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015

Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015

Keramika a kámen patří k tradičním stavebním materiálům. Jejich vlastností je tvrdost, odolnost proti chemikáliím i vysokým teplotám. Jejich barevné a vzorové možnosti jsou nepřeberné. Technologie zpracování kamene a hlíny nám dnes dovoluje i zajímavé tvarování a nasvětlení.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA