REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Bau Mnichov více o tématu

Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015

Podlahové krytiny stejně jako celé stavitelství prošly za poslední století velkým vývojem. U některých oblastí ale můžeme zaznamenat návrat s pokorou a uznáním ke klasickým materiálům a řemeslu. Příkladem může být trend ve využívání dřeva na podlahovou krytinu.

Veletrh BAU v Mnichově, který proběhl od 19. do 24. ledna 2015 je největší přehlídkou stavebních materiálů. Inspiraci jste na něm mohli načerpat jak pro hrubou stavbu tak pro dokončovací práce i interiérové vybavení. V dnešním fotočlánku se zaměříme podlahy s výjimkou dlažeb (keramiku představíme v samostatném článku). Obecně se dá říci, že oblíbené jsou stále vinylové podlahoviny, prezentované jako univerzálně použitelé do všech místností s velkou škálou dekorů. Plovoucí laminátové podlahy jsme na veletrhu našli, ale určitě nebyly tak dominantní. Svoje zástupce z řad přírodních krytin tu měl i korek nebo marmoleum.

Dřevěné podlahy dominovaly

Co nás na veletrhu BAU 2015 zaujalo bylo velké zastupoupení dřevěných masivních podlah. Dřevěné podlahy zde byly v několika druzích. Jedny o skladbě jaké můžeme vidět běžně i u nás: na dřevěném lepeném jádru je nalepena 3 - 4 mm silná vrstva pohledového dřeva. Důležité je, aby tato vrstva byla skutečně minimálně 3 mm, při slabší dýze je podlaha neopravitelná při poškrábání. Povrchová úprava je většinou olej nebo vosk, popřípadě lak.

Druhou a až překvapivě velikou skupinou podlahových krytin byly vlysové podlahy a parkety. K parketám nebo vlysům u nás stále panuje nezasloužený despekt způsobený zřejmě použitím v panelákových a družstevních bytech z druhé poloviny 20. století. Lepeny byly na asfaltové či térové lepidlo, lepilo se na nedokonalý a nevyrovnaný podklad, často neodborně svépomocí. Jejich stav dnes je v různých bytech hodně rozdílný. Přitom tuto podlahu nalezneme běžně v domech z první republiky. Samotné podlaze v kvalitním provedení lze vytknout máloco. Jsou vyráběné z tvrdého dřeva. Jsou několikrát opravitelné, můžete části nahradit či zcela demontovat a položit znovu. Jako přírodní materiál jsou příjemné na omak a nestudí.

Vlysy nebo parkety?

Vlysy nebo taky vlýsky jsou malá samostatná prkénka, skládaná následně do celé plochy, mohou se skládat do různých ornamentů nebo jen do řad. U nás nejznámější skládání je „do stromečku“. Oproti tomu parketa je většinou čtvercový kus již seskládaný z masivních kusů dřeva do určitého ornamentu. Oboje se lepí k podkladu, obojí druh - vlysy i parkety - se skládají systémem pero + dřážka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Bau Mnichov

  1. Barvy, materiály, tvary a vzory: Design na veletrhu BAU 2019
  2. BAU Mnichov: Jaké novinky do stavebnictví přinesly velké firmy
  3. To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy
  4. Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015
  5. Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015
  6. Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015
  7. Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Mohlo by vás zajímat

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění…

To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy

To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy

Prohlédněte si galerii závěrečné části našeho seriálu o tom, co bylo k vidění na Bau Mnichov 2015. Naleznete zde komentované snímky největších expozic veletrhu Bau Mnichov, mezi které patřily stánky firem Schüco a Hörmann. Na velkých a profesionálně pojatých stáncích předvedly to nejlepší ze segmentu trhu, který…

Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015

Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015

Expozice výrobců minerálních izolací se točily kolem materiálů skladby šikmých střech a zateplení stěn. Všichni výrobci však prezentovali již celá řešení, skladby navržené a odzkoušené na konkrétní konstrukční a okrajové podmínky.

Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Statika je samozřejmost, s námi řešíte i tepelnou izolaci. To byl hlavní vzkaz výrobců zdicích systémů návštěvníkům veletrhu Bau Mnichov 2015. Zdůraznění energetických úspor integrací tepelné izolace do zdiva bylo patrné jak u pálených cihel, tak u pórobetonových prvků.

Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015

Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015

Keramika a kámen patří k tradičním stavebním materiálům. Jejich vlastností je tvrdost, odolnost proti chemikáliím i vysokým teplotám. Jejich barevné a vzorové možnosti jsou nepřeberné. Technologie zpracování kamene a hlíny nám dnes dovoluje i zajímavé tvarování a nasvětlení.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA