REKLAMA
Téma: BAU Mnichov

Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015

Podlahové krytiny stejně jako celé stavitelství prošly za poslední století velkým vývojem. U některých oblastí ale můžeme zaznamenat návrat s pokorou a uznáním ke klasickým materiálům a řemeslu. Příkladem může být trend ve využívání dřeva na podlahovou krytinu.
Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015

Veletrh BAU v Mnichově, který proběhl od 19. do 24. ledna 2015 je největší přehlídkou stavebních materiálů. Inspiraci jste na něm mohli načerpat jak pro hrubou stavbu tak pro dokončovací práce i interiérové vybavení. V dnešním fotočlánku se zaměříme podlahy s výjimkou dlažeb (keramiku představíme v samostatném článku). Obecně se dá říci, že oblíbené jsou stále vinylové podlahoviny, prezentované jako univerzálně použitelé do všech místností s velkou škálou dekorů. Plovoucí laminátové podlahy jsme na veletrhu našli, ale určitě nebyly tak dominantní. Svoje zástupce z řad přírodních krytin tu měl i korek nebo marmoleum.

Dřevěné podlahy dominovaly

Co nás na veletrhu BAU 2015 zaujalo bylo velké zastupoupení dřevěných masivních podlah. Dřevěné podlahy zde byly v několika druzích. Jedny o skladbě jaké můžeme vidět běžně i u nás: na dřevěném lepeném jádru je nalepena 3 - 4 mm silná vrstva pohledového dřeva. Důležité je, aby tato vrstva byla skutečně minimálně 3 mm, při slabší dýze je podlaha neopravitelná při poškrábání. Povrchová úprava je většinou olej nebo vosk, popřípadě lak.

Druhou a až překvapivě velikou skupinou podlahových krytin byly vlysové podlahy a parkety. K parketám nebo vlysům u nás stále panuje nezasloužený despekt způsobený zřejmě použitím v panelákových a družstevních bytech z druhé poloviny 20. století. Lepeny byly na asfaltové či térové lepidlo, lepilo se na nedokonalý a nevyrovnaný podklad, často neodborně svépomocí. Jejich stav dnes je v různých bytech hodně rozdílný. Přitom tuto podlahu nalezneme běžně v domech z první republiky. Samotné podlaze v kvalitním provedení lze vytknout máloco. Jsou vyráběné z tvrdého dřeva. Jsou několikrát opravitelné, můžete části nahradit či zcela demontovat a položit znovu. Jako přírodní materiál jsou příjemné na omak a nestudí.

Vlysy nebo parkety?

Vlysy nebo taky vlýsky jsou malá samostatná prkénka, skládaná následně do celé plochy, mohou se skládat do různých ornamentů nebo jen do řad. U nás nejznámější skládání je „do stromečku“. Oproti tomu parketa je většinou čtvercový kus již seskládaný z masivních kusů dřeva do určitého ornamentu. Oboje se lepí k podkladu, obojí druh - vlysy i parkety - se skládají systémem pero + dřážka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „BAU Mnichov

  1. To nejlepší z Bau Mnichov 2015 - lehké fasády, střešní okna a vratové systémy
  2. Parkety zažívají renesanci - dřevěné podlahy na BAU 2015
  3. Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015
  4. Přírodní materiály i barevné vzory - kámen a keramika na BAU 2015
  5. Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Mohlo by vás zajímat

Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015

Střechy a izolace na Bau Mnichov 2015

Expozice výrobců minerálních izolací se točily kolem materiálů skladby šikmých střech a zateplení stěn. Všichni výrobci však prezentovali již celá řešení, skladby navržené a odzkoušené na konkrétní ...

Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Zateplování zdivem na Bau Mnichov 2015

Statika je samozřejmost, s námi řešíte i tepelnou izolaci. To byl hlavní vzkaz výrobců zdicích systémů návštěvníkům veletrhu Bau Mnichov 2015. Zdůraznění energetických úspor integrací tepelné izolace ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist