REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Domov snů: Velkorysost versus útulnost

Představte si, že byste si mohli postavit dům snů bez starostí o finance. Zvolili byste velkorysou variantu s hernou a vlastním wellness nebo byste dali přednost menšímu, zato ale útulnému domu, ve kterém byste se nemuseli se svými blízkými hledat pomocí GPS?
Domov snů: Velkorysost versus útulnost

V první moment finanční bezstarostnosti by si spousta lidí toužila postavit “palác”, ve kterém by nechybělo absolutně nic, o čem kdy snili. Prostorné ložnice pro všechny členy rodiny, ohromný obývací pokoj, vlastní koupelna pro každý pokoj, terasa, dílna, herna pro děti i pro dospělé s kulečníkem a stolním fotbálkem a samozřejmě domácí wellness se saunou, vířivkou a bazénem.

Dům snů nemusí nutně představovat luxusní haciendu

Druhý pohled na stavbu domu snů bývá mnohem střízlivější. Jak se říká, chcete-li něco přestat používat, pořiďte si to domů. To je typický příklad domácího wellness. Dokud jej nemáte, užíváte si každou návštěvu plnými doušky. Jakmile si ale saunu pořídíte domu, přestane to být tím správným požitkem.

Je přirozené, že většina lidí chce žít v příjemném komfortu. Proč byste si nemohli pořídit saunu, když si ji můžete dovolit? Kromě toho, že ji nebudete využívat tak často, jak se nyní myslíte, je s ní mnohem více práce a starostí, než si představujete. To platí i pro vířivku a bazén. Počítejte s tím, že je nutné neustále kontrolovat kvalitu vody, měřit pH, chlór a tyto hodnoty upravovat. Kde je ono slibované pohodlí?

Člověk míní, život mění

Při plánování domu snů si proto sepište vše, co od něj očekáváte. Dejte tomu pár dní a nad seznamem si znovu sedněte. Nakonec zjistíte, že váš reálný dům snů vypadá úplně jinak. Ke štěstí totiž nepotřebujete dům se složitým půdorysem, efektně vyhlížejícím obkladem z cihliček, suterénem plným technických, relaxačních a jiných “potřebných" místností, kuchyní s jídelnou a obývacím pokojem, v němž budou děti jezdit na kole jako po Václaváku.

Zejména mladí lidé mívají velkolepé představy o své budoucnosti. Plánují velkou rodinu s kopou dětí a touží jim poskytnout nejlepší domov na světě. Po pár letech zjistí, že většina z toho nebyla vůbec nutná. Velký dům zůstane velký, chybí mu útulnost a intimita a spousta vysněných věcí zůstává nevyužitá. Důležitější než metry čtverečné je dobré dispoziční uspořádání domu.

Pár užitečných tipů před stavbou domu

Prvním krokem k vlastnímu domu je výběr lokality. Plánujete-li se odstěhovat mimo město, důkladně si promyslete místo. Máte-li rádi návštěvy, stěhujte se pouze tak daleko, aby za vámi mohli pohodlně jezdit. Nevyhýbejte se ale ani místními obyvatelům vesnice, najdete mezi nimi spoustu nových přátel. Vztahy na vesnici bývají přátelské, lidé se zde dobře znají a ochotně si pomáhají.

Další rada se týká velikosti pozemku. Ten, kdo nikdy nepracoval na zahradě, si neumí představit, co to obnáší. A proto, pořiďte si pouze tak velkou zahradu, o kterou budete pečovat s chutí a láskou. Při stavbě nového domu rovněž lidé řeší náklady na provoz a údržbu. Poraďte se s odborníky a nechte si poradit s výběrem vhodného řešení pro váš dům.

Při plánování interiéru domu se zamyslete nad tím, co skutečně potřebujete ke šťastnému životu. Pro společenské soužití postačí kuchyň propojená s obývacím pokoje a vstupem na zahradu s letním posezením. Lepší než na údržbu náročné wellness je praktická tělocvična. Samozřejmě plavete-li denně, je bazén doma fajn. Každý člověk potřebuje své místo, kde se “zašije”. Pro někoho je to pracovna s výhledem na zahradu, pro jiného malá dílnička.

Domov snů lze vybudovat i s omezenými financemi. Pečlivě propočítejte své možnosti a na pomoc si vezměte půjčku. Na stavbu je ideální hypotéky, kterou nabízí Úspory.cz, na drobnější úpravy postačí výhodný půjčka, kterou najdete na Půjčky.cz. Tak ať se vám dobře bydlí!

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com

Jak ušetřit peníze při stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu?

Musíte znát celý proces. Kde se ho naučit? Klíčovým bodem, který umožňuje vznik kvalitního projektu i realizace rodinného domu, je znalost celého procesu, který vás čeká od výběru pozemku, přes návrh domu a projektovou dokumentaci, vyřízení povolení na úřadech až po realizaci ať už na klíč, nebo svépomocí.

Zapuštěný nebo nadzemní bazén. Který z nich je lepší?

Zapuštěný nebo nadzemní bazén. Který z nich je lepší?

Kdo by nesnil o tom mít svůj vlastní bazén? Když však přijde na řadu rozlousknutí otázky, zdali dát přednost nadzemnímu či raději zapuštěnému bazénu, spousta lidí si mnohdy neví rady. Abychom vám rozhodování co nejvíce usnadnili, přinášíme vám velké srovnání všech výhod i nevýhod nadzemních a zapuštěných bazénů.

REKLAMA