REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak omezit šíření bakterií ve veřejných prostorách?

Nemocnice a školy, ale i kanceláře, bytové domy, hotely či třeba restaurace představují rizikový prostor z pohledu přenosu virových a bakteriálních infekcí. Ambicí architekta i stavitele tak musí být hledání řešení, která pomohou snížit riziko přenosu virů a bakterií a zlepší tak mikrobiální klima veřejných prostor.

Konstrukcí či stavebními prvky jistě nevyřešíme chřipkové epidemie, ale například správným řešením cirkulace vzduchu, kvalitní klimatizací a následným monitoringem kvality vnitřního vzduchu úroveň budovy z pohledu zdravotní hygieny výrazně zvýšíme. Je to ale vše, co z pozice stavitele nebo architekta můžeme udělat?

Antibakteriální kliky COBRA

Opomíjené dveřní kování

Jedním z málo řešených rizikových prvků přenosu bakterií v budovách jsou dveřní kování. Dotýkají se jich tisíce lidí, ulpívají na nich nejen nečistoty a prach, ale ve významném množství i bakterie,“ uvádí Jan Nečas, specialista společnosti Cobra, největšího českého dodavatele dveřních kování.

Mimochodem – podle statistiky (Unilever, WC Glorix Research) si po použití WC umyje ruce jen 40 % lidí, není už to dostatečný důvod věnovat více pozornosti kvalitě dveřních kování ve veřejných prostorách? Představa, že například hodinový čisticí režim na dveřích toalet benzínových pump nebo restaurací řeší problém s přenosem bakterií a virů, je zcela iluzorní,“ dodává Jan Nečas.

Antibakteriální kliky COBRA

Většinou není možné nebo efektivní použít posuvné bezdotykové dveře. Optimálním řešením je použití dveřního kování vyrobeného z antibakteriálních materiálů.

Antibakteriální kliky z CU+

Antibakteriální dveřní kování vyrobené z CU+ (antimikrobiální měď) představuje nejdostupnější a nejefektivnější způsob hubení bakterií přímo na samotné klice. Použitý materiál prokazatelně hubí 99,9 % bakterií a zabraňuje tak jejich dalšímu šíření.

Naše antibakteriální kování CONVEX není dražší než běžně používaná kování u kvalitních staveb veřejného sektoru. Výhodou je rovněž, že stejný materiál lze použít i na okenní kování nebo třeba madla,“ říká Petr Ondráček, obchodní ředitel Cobra.

Antibakteriální kliky COBRA

Jaké jsou hlavní výhody kování CONVEX?

  • Je vědecky prokázaná účinnost CU+. Použitý materiál je dokonce výrazně účinnější, než stříbro.
  • Účinek je nepřetržitý, nezávislý na vnějším prostředí (vlhkost, světlo, atd.)
  • Klika zůstává účinná i po opakovaném mokrém a suchém oděru a opakované kontaminaci.
  • Přirozená oxidace kliky nesnižuje antibakteriální účinnost.
  • CU+ je plně recyklovatelný.
  • Jediný pevný kovový povrch schválený Americkou agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA).

Proč nejsou více používané?

Většímu rozšíření antibakteriálních klik brání zejména větší informovanost odborné veřejnosti – architektů, stavitelů a investorů.

Pochopitelný zájem je viditelný zejména ze strany zdravotnického sektoru, překvapivě málo dodáváme kliky CONVEX do restaurací, hotelů a škol, kde je nebezpečí šíření bakterií enormní,“ říká Petr Ondráček. „Antibakteriální kliky ve veřejných prostorách jednoznačně zvýší úroveň hygieny, bez výrazných vstupních nákladů, a hlavně natrvalo po celou dobu živostnosti dveřního kování, důležité ale je, aby sami architekti nebo investoři měli zájem dotáhnout své stavby do nadstandardní kvality.

Antibakteriální kliky COBRA

Jsou antibakteriální kliky vhodné i do domácností?

Kliky CONVEX jsou primárně doporučované do veřejných prostor s vyšším provozem. Designové i užitné vlastnosti je ale předurčují k širokému využití i v soukromém sektoru – v domácnostech nebo menších kancelářích.

Podle specialisty Jana Nečase antibakteriální vlastnosti CONVEX přivítají i rodiče často nemocných dětí, které jsou náchylné k dalším onemocněním. Kliky samozřejmě nepomohou proti alergiím, ale antibakteriální účinek CU+ při použití u domácích koupelen, toalet nebo třeba dětských pokojů představuje jasnou přidanou hodnotu.

Kolekce antibakteriálního dveřního kování CONVEX ve svých barevných a designových variantách nabízí skvělou kombinaci moderních designových prvků a zcela unikátních užitných vlastností. Kliky jsou tak vizuálně vhodné do interiérů veřejných staveb i moderních domácností a svými užitnými vlastnostmi vysoce předstihnou běžnou nabídku na českém trhu.

Více o nabídce antibakteriálních klik a nabídky dveřního kování společnosti COBRA.

Informace o materiálu CU+ a prokázaných antibakteriálních účincích jsou k dispozici na webu aliance Intenational Copper Association.

COBRA spol. s r.o.

logo
Jeremiášova 2633
15500 Praha 13

telefon: +420 235 003 107
e-mail: info@cobra-cz.cz

web: www.matekliku.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Ložisková objektová kování COBRA – řešení pro veřejné prostory

Ložisková objektová kování COBRA – řešení pro veřejné prostory

Kanceláře, toalety v restauracích, školní třídy – tušíte, kolikrát denně se otevřou dveře do takových prostor? Nároky, které klademe na otevírání dveří ve veřejných prostorách jsou úplně jiné, než v privátních domech nebo bytech. Počítáte s tím ve vašich projektech?

RED DOT AWARD 2019 získaly kliky COBRA. A hned třikrát!

RED DOT AWARD 2019 získaly kliky COBRA. A hned třikrát!

Prestižní ocenění Red Dot design award 2019 získala hned trojice modelů dveřního kování Cobra Q – Ultima, Spectra a Infinity. Dvouletá spolupráce největšího českého dodavatele dveřního kování Cobra a renomovaného designéra Petra Novague se tak završila neuvěřitelným úspěchem.

Nová kolekce dveřního kování COBRA Q sbírá prestižní ocenění

Nová kolekce dveřního kování COBRA Q sbírá prestižní ocenění

Největší český dodavatel dveřního kování COBRA připravil pro letošek skutečnou lahůdku – kolekci prémiového dveřního kování COBRA Q – ta skrývá hned trojici designových klik SPECTRA, INFINITY a ULTIMA, které svou kvalitou a designem překonávají standardy obvyklé na našem trhu.

Nejnovější trend designu dveřního kování? Oblé tvary a černá barva

Nejnovější trend designu dveřního kování? Oblé tvary a černá barva

Trendy zařizování interiérů se mění stejně jako design módy nebo automobilů. Hnacím motorem vývoje v interiéru jsou jednoznačně inovace v materiálech, designu a barvách. Ruku v ruce s tím se mění nároky zákazníků na zařízení nových či rekonstruovaných interiérů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA