REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak omezit šíření bakterií ve veřejných prostorách?

Nemocnice a školy, ale i kanceláře, bytové domy, hotely či třeba restaurace představují rizikový prostor z pohledu přenosu virových a bakteriálních infekcí. Ambicí architekta i stavitele tak musí být hledání řešení, která pomohou snížit riziko přenosu virů a bakterií a zlepší tak mikrobiální klima veřejných prostor.

Konstrukcí či stavebními prvky jistě nevyřešíme chřipkové epidemie, ale například správným řešením cirkulace vzduchu, kvalitní klimatizací a následným monitoringem kvality vnitřního vzduchu úroveň budovy z pohledu zdravotní hygieny výrazně zvýšíme. Je to ale vše, co z pozice stavitele nebo architekta můžeme udělat?

Antibakteriální kliky COBRA

Opomíjené dveřní kování

Jedním z málo řešených rizikových prvků přenosu bakterií v budovách jsou dveřní kování. Dotýkají se jich tisíce lidí, ulpívají na nich nejen nečistoty a prach, ale ve významném množství i bakterie,“ uvádí Jan Nečas, specialista společnosti Cobra, největšího českého dodavatele dveřních kování.

Mimochodem – podle statistiky (Unilever, WC Glorix Research) si po použití WC umyje ruce jen 40 % lidí, není už to dostatečný důvod věnovat více pozornosti kvalitě dveřních kování ve veřejných prostorách? Představa, že například hodinový čisticí režim na dveřích toalet benzínových pump nebo restaurací řeší problém s přenosem bakterií a virů, je zcela iluzorní,“ dodává Jan Nečas.

Antibakteriální kliky COBRA

Většinou není možné nebo efektivní použít posuvné bezdotykové dveře. Optimálním řešením je použití dveřního kování vyrobeného z antibakteriálních materiálů.

Antibakteriální kliky z CU+

Antibakteriální dveřní kování vyrobené z CU+ (antimikrobiální měď) představuje nejdostupnější a nejefektivnější způsob hubení bakterií přímo na samotné klice. Použitý materiál prokazatelně hubí 99,9 % bakterií a zabraňuje tak jejich dalšímu šíření.

Naše antibakteriální kování CONVEX není dražší než běžně používaná kování u kvalitních staveb veřejného sektoru. Výhodou je rovněž, že stejný materiál lze použít i na okenní kování nebo třeba madla,“ říká Petr Ondráček, obchodní ředitel Cobra.

Antibakteriální kliky COBRA

Jaké jsou hlavní výhody kování CONVEX?

  • Je vědecky prokázaná účinnost CU+. Použitý materiál je dokonce výrazně účinnější, než stříbro.
  • Účinek je nepřetržitý, nezávislý na vnějším prostředí (vlhkost, světlo, atd.)
  • Klika zůstává účinná i po opakovaném mokrém a suchém oděru a opakované kontaminaci.
  • Přirozená oxidace kliky nesnižuje antibakteriální účinnost.
  • CU+ je plně recyklovatelný.
  • Jediný pevný kovový povrch schválený Americkou agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA).

Proč nejsou více používané?

Většímu rozšíření antibakteriálních klik brání zejména větší informovanost odborné veřejnosti – architektů, stavitelů a investorů.

Pochopitelný zájem je viditelný zejména ze strany zdravotnického sektoru, překvapivě málo dodáváme kliky CONVEX do restaurací, hotelů a škol, kde je nebezpečí šíření bakterií enormní,“ říká Petr Ondráček. „Antibakteriální kliky ve veřejných prostorách jednoznačně zvýší úroveň hygieny, bez výrazných vstupních nákladů, a hlavně natrvalo po celou dobu živostnosti dveřního kování, důležité ale je, aby sami architekti nebo investoři měli zájem dotáhnout své stavby do nadstandardní kvality.

Antibakteriální kliky COBRA

Jsou antibakteriální kliky vhodné i do domácností?

Kliky CONVEX jsou primárně doporučované do veřejných prostor s vyšším provozem. Designové i užitné vlastnosti je ale předurčují k širokému využití i v soukromém sektoru – v domácnostech nebo menších kancelářích.

Podle specialisty Jana Nečase antibakteriální vlastnosti CONVEX přivítají i rodiče často nemocných dětí, které jsou náchylné k dalším onemocněním. Kliky samozřejmě nepomohou proti alergiím, ale antibakteriální účinek CU+ při použití u domácích koupelen, toalet nebo třeba dětských pokojů představuje jasnou přidanou hodnotu.

Kolekce antibakteriálního dveřního kování CONVEX ve svých barevných a designových variantách nabízí skvělou kombinaci moderních designových prvků a zcela unikátních užitných vlastností. Kliky jsou tak vizuálně vhodné do interiérů veřejných staveb i moderních domácností a svými užitnými vlastnostmi vysoce předstihnou běžnou nabídku na českém trhu.

Více o nabídce antibakteriálních klik a nabídky dveřního kování společnosti COBRA.

Informace o materiálu CU+ a prokázaných antibakteriálních účincích jsou k dispozici na webu aliance Intenational Copper Association.

COBRA spol. s r.o.

logoJeremiášova 2633
15500 Praha 13

telefon: +420 235 003 107
e-mail: info@cobra-cz.cz

web: www.matekliku.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška