Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Rodinný dům z rajčat a mořských řas: Experiment pro budoucnost?

Extrém, nebo skutečně průchozí cesta pro budoucnost. Biologický dům. Tedy stavba, která je kompletně „bio“? Teoretický koncept, který se až donedávna nikdo nepokusil realizovat, se přeci jen nakonec ostré zkoušky dočkal. K vidění a veřejnosti přístupný je v dánském Middelfartu.

Dřevozpracující a stavební materiály vyrábějící společnost Kebony z Dánska se rozhodla osvěžit snivou teorii praxí. Ve spolupráci s více než čtyřiceti různými partnery, například kodaňskými designéry Een TIl Een, ekoporadenskou firmou GXN, Novofibre, Horn Group, Thermocell, Derbigumk, Rheinzink, Technologickým institutem a s podporou dánského Ministerstva pro životní prostředí, vytvořila nevšední dílo. Dům, který je vyroben ze zbytků zemědělských rostlin. „Je to příklad nového myšlení na poli recyklace a up-cyklace, je to ukázka dostupných technik. Zatím je to spíše konceptuální dílko, ale může být inspirací pro budoucnost,“ tvrdí jeho tvůrci.

Čím tedy Biological House je? Po všech stránkách (rodinným) domem moderním a udržitelným. Jeho základem je modulární povaha všech stavebních součástí, které dohromady provazuje specifické pojetí architektury a designu. V čem je ale opravdu unikátní? Jeho konstrukce je kompletně vytvořena z „odpadků“ zemědělství a dřevozpracujícího průmyslu. Kebony dodala dřevní pryskyřice, které slouží jako tužící prvek, ale stavební materiál má ještě neobvyklejší původ. Stěny, podlahy i nábytek pochází ze slámy, mořských řas a rajčat. To vše, slisované a povrchově upravené, zakonzervované s pomocí zmíněných pryskyřic.

Zdroj: GXN

Na první pohled vypadá Biological House jako „obyčejná“ dřevostavba, ale na jeho konstrukci nepadl jediný strom. Celý je vytvořen z nezužitkovaných odpadů, které produkuje v zemědělství pěstovaná biomasa využívaná ve spalovnách a elektrárnách. „Zní to jako fikce, ale skutečně si můžete dům vybudovat i z rajčatových úponků nebo mořských řas,“ říká dánská ministryně životního prostředí Kirsten Brosbøl. „A přitom bude vše stejně odolné, funkční a zdravé, jako v normálním domě.“ Biological House se nyní stal první konstrukcí v rámci výstavy pod širým nebem, BIOTOPE. Ta postupně propojí několik alternativních objektů do ucelené kompozice dánského moderního stavitelství a moderní architektury.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Domy ze slámy

VIDEO: Low-cost slaměný dům v Brlohu svépomocí

VIDEO: Low-cost slaměný dům v Brlohu svépomocí

Cesta za vlastním bydlením v domě s velikou zahradou nás zavedla do jihočeské vesničky Brloh. Již dlouhodobě se zabýváme pojetím ekologie a obecně „úspornou“ filosofií. Stavba domu z přírodních ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška