REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

ROZHOVOR: Stavby z přírodních materiálů dřeva, slámy a hlíny

Jaká je motivace lidí postavit si dům ze slámy, dřeva, hlíny? Je to levnější? Je to rychlejší? Jsou takové domy energeticky úspornější? Nebo je to jen láska k přírodním materiálům? Architekt Jan Márton objasní hlavní úvahy stavebníků a přístup k projektování takového domu.

Pokud chceme dům s maximálním využitím z přírodních materiálů, budeme především využívat dřevo jako základní nosný prvek na sloupky, překlady, stropy a krovy. Následně tuto konstrukci budete vycpávat slaměnými balíky coby tepelnou izolací, kterou je možné omítat hliněnými – jílovými omítkami.

Nosné konstrukce lze stavět i z balíků samotných bez využití dřevěné konstrukce tedy využít tzv. samonosnou slámu, nicméně v tomto případě je nutné mít balíky o velké hustotě, vysoce stlačené.

S rozvojem zájmu o přírodní stavební materiály vznikají i výrobky na bázi slámy. Firma Eco Cocon vyrábí prefabrikované panely na míru každému domu. Tyto dřevěné rámy vyplněné slámou se pak převážejí na místo a montují podobně jako standardní dřevostavba. Dalším stavebním výrobkem pro stavebnictví na bázi slámy jsou například slámo-kartonové panely. Panely o šířce cca 5 cm jsou na povrchu z kartonu, uvnitř jsou vyplněny slámou a využívají a například jako opláštění konstrukce příček.

Mezi rizika stavby z přírodních materiálů se řadí především lidský faktor: nedokonalý projekt a neznalí pracovníci.

Obecně je ale u přírodních materiálů nutné respektovat jen to, co u konvenční stavby, tedy především důsledná ochrana proti vlhkosti jak ve fázi skladování materiálu, výstavby i ve stavbě dokončené. Další výhody, nevýhody a možnosti staveb z přírodních materiálů přibližuje Jan Márton ve videu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Domy ze slámy

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném, ...

Foto: Milan Hutera

Slaměný dům z prefabrikovaných panelů v prudkém svahu u Bratislavy

Polo-intenzivní zelená střecha rozprostírá svá křídla nad slaměným domem, který se vznáší nad propastí. Je to ultra-nízkoenergetický ekologický dům bez kompromisů na kvalitě. Jednou z nejekologičtějších tepelných izolací je sláma. Ovšem výstavba ze slaměných balíků je poměrně pracná, a proto vznikl systém ...

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora ...

Dům ze slámy. Kolik stojí?

Dům ze slámy. Kolik stojí?

„Postavím si rodinný dům ze slámy a ušetřím dost peněz,“ si myslí mnoho věci neznalých stavebníků. I alternativní stavební materiály stojí peníze. Kolik jste schopni ušetřit (nebo neušetřit) financí při stavbě rodinného domu s využitím slámy? Je to skutečně to nejlevnější řešení? Nutno podotknout, že lidí, kteří si ...

Slaměné domy: Shnije sláma po dešti a lze na slaměnou stěnu zavěsit kuchyň?

Slaměné domy: Shnije sláma po dešti a lze na slaměnou stěnu zavěsit kuchyň?

Slámu a jí podobné stavební materiály pro stavbu domů používali lidé od nepaměti, a i když se na ní v průběhu let skoro zapomnělo, sílí hnutí za její opětovné využití, a nejen mezi laickými nadšenci ale i mezi projektanty u nás i v zahraničí. Dnes si budeme s Danem Grmelou povídat o slámě a jejích vlastnostech.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA