2. 11. 2016
TZ Pražská organizace vozíčkářů, z. s.
Pražská organizace vozíčkářů, z. s., Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých, z. s. a Fakulta architektury ČVUT – Ústav nauky o budovách zvou zájemce 8. a 9. 11. do dvorany FA v Dejvicích na tradiční akci PŘEKONEJME BARIÉRY 2016.
Základní myšlenkou celého projektu je ukázat, že navrhování staveb a prostředí přirozeně vstřícných ke všem skupinám uživatelů má být v architektuře a designu samozřejmostí.
Projektant si především musí být vědom skutečnosti, že bezbariérově přístupná architektura vzniká pro potřeby velmi široké cílové skupiny, která zasahuje podstatnou část populace, a s tématem je tedy třeba pracovat už od prvotní myšlenky. Zcela chybnou koncepcí je implementování legislativních požadavků o technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb do již hotového projektu uvádí článek k projektu.
Pozvánka na PŘEKONEJME BARIÉRY 2016
Porozumět problematice, vyzkoušet na vlastní kůži prostory i detaily stavby a možnost diskutovat
Cílem akce je budoucím architektům, designérům a technikům ukázat specifika pohybu osob s nejrůznějšími typy pohybového nebo zrakového omezení a současně potřebám těchto lidí co nejlépe porozumět. Na akci Překonejme bariéry jsou zváni zejména studenti středních průmyslových škol stavebních (obor pozemní stavby, dopravní stavby), vyšších uměleckých škol, vysokých škol technických a uměleckoprůmyslových (obor architektura, interiérová tvorba, pozemní stavby, dopravní stavby). Studenti si na „překážkové dráze“ postavené z modelových místností (kabin WC, výtahů), chodeb a ramp budou moci vyzkoušet pohyb na různých typech ortopedických vozíků nebo se budou moci seznámit s problematikou zrakově postižených osob. Modelové prostředí akceptuje požadavky bezbariérové vyhlášky MMR č. 398/2009 Sb. Přímo na místě bude možnost diskutovat nejrůznější otázky jak s lidmi na vozíku a nevidomými, tak i s odborníky na různé aspekty tvorby bezbariérového prostředí.
Ve vědomostní soutěži týkající se znalostí bezbariérové vyhlášky a souvisejících poznatků mohou účastnící vyhrát drobné ceny.
Těšíme se na Vaši účast.
Sdílet / hodnotit tento článek
Přečtěte si více k tématu Handicap
18. 11. 2019
ESTAV doporučuje
Projekty, které mají přízvisko „bezbariérový“, bychom obvykle na venkově nehledali. Majitelka historického domu se ale nehodlala vzdát svého snu, navzdory úskalím osudu. Architekt se postaral o to, aby jí v novém bydlení, nic nechybělo.
2. 4. 2019
Organizace Život bez bariér, z. ú. se sídlem v Nové Pace zakoupila na splátky v roce 2006 od Královéhradeckého kraje opuštěný areál nemocnice, kde jednou z budov je bývalý klášter Paulánů. Od té doby se pokouší získat podporu a finanční prostředky pro realizaci ušlechtilé myšlenky: Vrátit zchátralému areálu život, ...
5. 5. 2018
Celkem 11 milionů korun letos investuje Brno do úprav komunikací na bezbariérové. Práce se budou týkat především přechodů a zastávek. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem je vytvářet ve městě prostředí, které umožní bezpečný a samostatný pohyb všem uživatelům bez ohledu na jejich ...
30. 11. 2017
Procházka po městě ať již jako místní nebo turista může být zajímavým zpestřením volného času, příležitostí k poznání reálií, načerpání informací a inspirace. Zdravý člověk si jednoho obrubníku nebo díry na cestě ani nevšimne a nepovažuje ji za velkou překážku. Pro handicapovaného nebo maminku s kočárkem již ale každá ...
8. 9. 2017
Handicapovaní lidé dokáží být plnohodnotnými členy společnosti, pokud jim k tomu vytvoříme vhodné podmínky. Ve městech a budovách na osoby s omezenou schopností pohybu a orientace pamatuje vyhláška č. 398/2009 Sb. kterou musí architekti a projektanti znát a respektovat. Často to vyžaduje hledání netradiční řešení a ...
Sdílet / hodnotit tento článek