REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Rekonstrukce panelového bytu více o tématu

Rekonstrukce panelového bytu – sádrokartony a instalace

Koupě vlastního bydlení je pro mladé lidi vždy velká investice a zásadní životní krok. Mladý pár vás seznámí s úvahami a úskalími, jakými si při realizaci vlastního bydlení prošel. Někdy je lepší pořídit si zdánlivě „nejošklivější“ byt před rekonstrukcí, než žít s kompromisy po částečných úpravách původních majitelů. Rekonstrukcí, kterou si řídíte sami, můžete získat i v paneláku bydlení dle svých představ.

Po první fázi naší rekonstrukce „bourání“ jsme se přehoupli do druhé, tedy „budování“. Při rozhodování zda zděné nebo sádrokartonové příčky, převážily výhody těch sádrokartonových. Rychlá montáž, suchý proces výstavby, snadná doprava a opracování materiálu, malá hmotnost, mnohostranné použití.

Vytyčení příček jsme provedli pomocí laseru. Tloušťku příček jsme zvolili 75 mm, pouze stěna mezi koupelnou a kuchyní a stěna vedoucí od jádra k pračce má tloušťku 100 mm. Nosná konstrukce příčky je vytvořena z pozinkovaných ocelových profilů R-CW a R-UW. Profily R-CW jsou ve stojině opatřeny H-prolisy, které jsou určeny pro protažení elektroinstalace nebo jiných instalačních vedení. Po zhotovení nosných rámů příček a jejich jednostranného zaklopení se natáhla elektroinstalace, voda a kanalizace. Následně byla vložena minerální izolace a došlo k zaklopení příčky i z druhé strany.

Sádrokarton jsme použili i na zakrytí ocelového rámu u rozšířeného otvoru v nosném železobetonovém panelu (o vybourání panelu v minulém dílu seriálu)

Podhledy pro instalace i odhlučnění

Světlá výška v místnostech bytu se pohybuje okolo 2550 mm, proto jsme hodně přemýšleli, zda a kde podhled použít. V chodbě to byla kvůli novým rozvodům elektroinstalace skoro nutnost. Nakonec jsme podhled zvolili i v obývacím pokoji, kde nám to nejen zjednodušilo nové rozmístění světel, ale také jsme tím zakryli podélnou prasklinu na stropě a odhlučnili místnost. Takže trojí výhra. Na druhou stranu jsme museli brát v potaz skutečnost, že nadpraží oken v místnosti je vcelku vysoko. Celková výška podhledu nemohla být tedy větší než 80 mm, abychom mohli otevřít okna.  V ostatních místnostech jsme upřednostnili více prostoru a SDK podhled neumístili.

Předělání všech instalací v bytě: Problémy se sousedy, nejen z důvodu hluku

Instalace vodovodního a kanalizačního potrubí proběhla standardně. Jediný problém nastal po osazení předstěnového systému Geberit Duofix speciál, určeného pro montáž suchým procesem do lehkých sádrokartonových příček. Abychom mohli na WC umístit i menší umyvadlo museli jsme Geberit co nejvíce „natlačit“ do šachty. Pro napojení na stoupačku jsme použili 90° připojovací koleno, což se postupem času ukázalo jako nešťastné řešení. Docházelo ke kalení vody v míse zatečením splašků z vyšších podlaží. Naštěstí jsme na to přišli ještě před obložením místnosti. K nápravě stačila výměna za 45° Geberit koleno. Teď vše funguje, tak jak má.

Elektroinstalace

Panelová zástavba vznikala v době, kdy na rozvody elektřiny byly jiné nároky i normy než dnes. Proto bylo zapotřebí rozvody elektřiny nechat kvalifikovaně a kompletně předělat, aby odpovídaly dnešním předpisům i našim potřebám. Celý byt byl napojen na jednofázový jistič. Jelikož jsme odpojili plyn a plánujeme mít v kuchyni indukční varnou desku, bylo zapotřebí zažádat u našeho poskytovatele elektřiny o výměnu za třífázový jistič. Tato procedura byla vcelku rychlá, zaplatili jsme poplatek a za čtrnáct dní jsme měli povolení na výměnu.

Při plánování rozmístění zásuvek a vypínačů jsme se snažili co nejvíce využít stávajících pozic, ale při konzultaci s elektrikářem, nám bylo řečeno, že se na to ohlížet nemáme. Stejně bude muset vytvořit nové drážky. Tak jsme předělali výkres elektroinstalace. Celá výměna elektroinstalace proběhla s ohledem na rozsah rychle, ale kvůli velkému množství řezání drážek pro nové rozvody na to sousedé reagovali možná trochu hůře než na předešlé řezání panelu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Rekonstrukce panelového bytu

  1. Rekonstrukce panelového bytu – koupě bytu a plánování úprav
  2. Rekonstrukce panelového bytu – bourací práce a řezání panelu
  3. Rekonstrukce panelového bytu – sádrokartony a instalace
  4. Rekonstrukce panelového bytu – koupelna, obkládání, štukování a pokládka podlahy
  5. Rekonstrukce panelového bytu – nábytek, dveře, svítidla a doplňky

Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce…

Rekonstrukci pražského bytu plánovali a realizovali společně s architekty

Rekonstrukci pražského bytu plánovali a realizovali společně s architekty

Když se mladí lidé v novozélandsko-kanadském páru rozhodli usídlit v Praze, pořídili si byt na Strossmayerově náměstí. Byt byl v původním stavu a noví majitelé věděli, že na tuto práci budou potřebovat architekty. Pro architektonický tým bylo umístění objektu a jeho architektonická hodnota, téměř staletá historie,…

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – první díl

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – první díl

Standa bydlí v panelákovém bytě pražského sídliště Stodůlky. Konkrétně tento dům byl dostavěn v roce 1990 a současný vlastník byt koupil před šestnácti lety. Pro své zájmy a priority nikdy neměl ani pomyšlení na to, že by se pustil do nějaké, byť třeba pouze částečné rekonstrukce. A to i přesto, že byt zůstal po…

REKLAMA