REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Rekonstrukce panelového bytu více o tématu

Rekonstrukce panelového bytu – koupelna, obkládání, štukování a pokládka podlahy

Mladý pár pokračuje v rekonstrukci svého bytu v panelovém domě. Potom co si pečlivě vybrali svůj byt, zdárně jej zakoupili a promysleli, zvládli i bourací práce a osazení sádrokartonů a instalací. Nyní pokročili a začíná se rodit finální podoba jejich bytu. Vybudování nové koupelny, položení vinylové podlahy, nalepení obkladů, úprava vnitřních povrchů.

V minulých dílech seriálu jsme se podívali, jak si mladý pár vybíral byt ke koupi, jak probíhaly bourací práce včetně řezání do nosného panelu, instalace příček a sádrokartonů. Dneska se podíváme na finální úpravy povrchů a co jim předcházelo.

Plánujte a nakupujte dopředu: Kdo je připraven, není překvapen

Rekonstrukce koupelny je kapitola sama o sobě. Základem úspěchu je sehnat kvalitního řemeslníka. V dnešní době je většinou potřeba hledat s dostatečným předstihem. Nám se poštěstilo sehnat velice šikovného místního mistra svého řemesla, u něhož jsme měli možnost vidět jeho předchozí realizace. Ověřili jsme si tak, že dokáže vytvořit tzv. kamenický roh, kdy jsou obkladům zbroušeny hrany na 45° a jsou k sobě sesazeny bez jakékoli rohové lišty.

Obdobně je potřeba s předstihem navštívit koupelnové studio nebo architekta. Předejte nepříjemné situaci, kdy řemeslník bude mít čas, ale vy nebudete mít materiál. I v dnešní době není vše ihned k dispozici a není výjimkou ani čtyřtýdenní čekací doba.

Pokud máte špatnou představivost, vyplatí se využít služby zhotovení vizualizace koupelny.  Jelikož jsme oba architekti, tak jsme si koupelnu s přítelem navrhli sami. Koupelnové studio nám posloužilo pouze pro zkonzultování kvality a kompatibility vybraných zařizovacích předmětů a k jejich objednání.

Ing. arch. Vojtěch Peterka

Šetřit se při rekonstrukci musí na správných místech

Peníze ubývaly a my přemýšleli, kde při výběru zařizovacích předmětů a obkladů ušetřit. Je dobré si uvědomit, co bude napevno spojené se stavbou a co ne. Nešetřili jsme na pevně zabudované vaničce z litého mramoru s velkým snadno čistitelným sifonem a na podomítkových bateriích. Naopak běžné vyměnitelné baterie, umyvadla a klozet jsme vybrali spíše levnější.

Vestavěné zařizovací předměty bylo nutné mít fyzicky na stavbě ještě před rozměřováním nových příček. Konkrétně vana a sprchová vanička určily přesné rozměry nové koupelny. Další koupelnové elementy jako sifony, click-clack výpustě, umyvadla a umyvadlové skříňky bylo vhodné mít na stavbě dříve, než nastoupili instalatéři na zhotovení rozvodů – chtěla jsem například, aby sifon od umyvadla byl umístěn co možná nejvýše nad podlahou, aby se pod něj vešel koš na prádlo.

Ing. arch. Vojtěch Peterka

Obklady, spárořezy, detaily – pro dokonalost výsledku to nejdůležitější

To vše je již za námi a vrátíme se k mistru obkladači, kterému stačilo předat vytištěné spárořezy a ústně zdůraznit pro nás důležité návaznosti. Klíčové bylo rozvržení vodorovných spár. Rozhodli jsme se použít obklady 60/30 netradičně na výšku. Proto nám stačily 4 řady (4x60 = 240 cm). Na tuto výšku jsme nechali zhotovit sádrokartonový podhled. Zároveň s první spárou (60 cm nad podlahou) byla osazena vana.

Vanu i vaničku jsme osadili tzv. „po vodě“ neboli pevně zabudovali pod obklad, přestože výrobci van a sprchových vaniček, kvůli případným reklamacím, toto řešení nepovolují. V případě poškození vany nebo vaničky by nás tak čekalo vybourání několika obkladaček. Budeme doufat, že k tomu dojde až po morálním dožití celé koupelny. V podezdívce pod vanou byla osazena dvířka přesně na míru celé obkladačky, takže nejsou vůbec vidět a komfortně se dostaneme k vyčištění sifonu. Pod sprchovou vaničkou byla jedna obkladačka osazena pouze na silikon pro případnou opravu sifonu v budoucnu.

Obkladač v průběhu realizace spolupracoval s instalatérem, který napojil odpady k vaně a vaničce. Obkládání šlo hladce, až na několik drobností. Ukázalo se, že náš návrh dvou řad z mozaiky o celkové výšce 60 cm nebude snadné srovnat perfektně do roviny – máme tak mírně plastickou, po nasvícení až dramatickou, mozaiku. Tento vodorovný pruh mozaiky měl přesně navázat na niku pro šampony. Zjistili jsme však, že nika v sádrokartonové příčce nevychází cca o 1cm. Po krátké rozvaze obkladač demontoval překážející sádrokartonovou desku. Odhalený kovový profil opatřil adhezním můstkem a obklad nalepil přímo na něj. Spárořez tak dopadl přesně podle plánu.

Ing. arch. Vojtěch Peterka

Na poslední nešvar jsme přišli až při objednávání sprchové zástěny. Zapomněli jsme obkladači zdůraznit, že v místě budoucí sprchové zástěny potřebujeme vyrovnat obklady do absolutní svislosti pro budoucí montáž bezrámové sprchové zástěny. Odchylka od svislice byla větší, než bylo v toleranci výrobce. Museli jsme tedy vybrat zástěnu s rektifikační lištou, kde šlo odchylku snadno vyrovnat.

Jednotná podlaha do koupelny i obýváku? Vinyl v celém bytě

Na obklady stěn navázala podlaha. Ta však poněkud netradičně není zhotovena z dlažby, ale z vinylu. Chtěli jsme, aby vinylové dílce podlahy prostupovaly plynule celým bytem. To se, navzdory pochybnostem, podařilo a jsme s tímto řešením spokojeni. Prostor se opticky zvětšil, podlaha je teplejší než dlažba a případnou nacákanou vodu stačí včas setřít. V případě většího vytopení koupelny by možná došlo ke zvlnění a odlepení vinylových dílců tudíž nutnou výměnu. Doufáme, že k tomu nikdy nedojde, přesto máme pár dílců navíc schovaných, aby i v případě havárie byl výsledek stále dokonalý.

Před samotnou pokládkou vinylových dílců bylo potřeba provést dva mokré procesy. Vyrovnat podlahu a nově oštukovat původní stěny a stropy. Zedníci napenetrovali podklad a za dva dny měli hotovo. Podlaháři zbrousili největší boule a následně aplikovali samonivelační stěrku. V koupelně museli trefit výšku tak, aby pod obklady zůstal prostor pro vsunutí vinylových dílců i pro následné zasilikonování spáry mezi vinylem a keramickým obkladem.

Konstrukce domu se promítla do designu interiéru

Protože se nacházíme v panelovém domě, rozhodli jsme se promítnout jeho podstatu i do interiéru. Na chodbě jsme nechali přiznaný betonový průvlak a část stěny, na které budeme věšet bundy. V obývacím pokoji malíř zhotovil na železobetonových stěnách pohledovou cementovou stěrku, kterou následně ošetřil voskem.

Dotažení detailů stavební části rekonstrukce bytu

Posledním úkolem této fáze bylo ukrytí společných kabelových rozvodů. Tenký kabel k domovnímu telefonu se nám podařilo skrýt do drážky v omítce a původní, téměř 50 let starý telefon jsme vyměnili za nový od stejného výrobce. Větší starost nám dělaly přiznané rozvody televizních kabelů v obývacím pokoji. Ke kabelům musí být zachován přístup pro jejich případnou výměnu. Udělali jsme z nouze ctnost. Kabely jsme rozpletli a rozprostřeli do co největší plochy a překryli je podsvíceným plechem z kartáčované nerezové oceli.

Bylo nesmírně osvobozující konečně vidět čistý byt bez prachu. Teď už nás čeká čistá truhlářská práce.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Rekonstrukce panelového bytu

  1. Rekonstrukce panelového bytu – koupě bytu a plánování úprav
  2. Rekonstrukce panelového bytu – bourací práce a řezání panelu
  3. Rekonstrukce panelového bytu – sádrokartony a instalace
  4. Rekonstrukce panelového bytu – koupelna, obkládání, štukování a pokládka podlahy
  5. Rekonstrukce panelového bytu – nábytek, dveře, svítidla a doplňky

Přečtěte si více k tématu Rekonstrukce panelového bytu

Foto: Imagen Subliminal

Malý byt je plný světla a prostoru. Řešením byla krabice

Nedělat věci jako ostatní, objevovat nové cesty k řešení. I to je úkolem moderní architektury. Jak se tedy vypořádat s bytem, který má 60 metrů čtverečních, ale jeho dva obyvatelé touží po neomezeném prostoru? Projektanti navrhli řešení: krabici.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Posouzení stavu potrubí a instalací

Rekonstrukce bytu z první republiky: Posouzení stavu potrubí a instalací

Při rekonstrukci a přestavbě starého rodinného domu nebo bytu narazíte dříve nebo později na problém ukrytý za zdí – potrubí pro vodovod, kanalizace, plyn nebo kabely elektroinstalace, jejichž stav bude slušně řečeno neutěšený. Rekonstrukce bytu z první republiky, kterou sledujeme se tomu také nevyhnula. Na jaká ...

Zdroj: AdobeStock-lightcaptured

Rekonstrukce bytu z první republiky skrývá velký potenciál

Staré „činžovní“ cihelné domy mají mnoho výhod. Tou první je poloha ve městě, většinou v centrech nebo v širším centru s dobře dostupnými službami. Často velkorysé prostory s vysokými stropy umí architekti výhodně využít a není třeba se jich bát. Reprezentativnost prostoru, původní cihelné zdivo či masivní dřevěné ...

Seminář TZB-info: Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi

Seminář TZB-info: Správa a provoz nemovitostí, facility management v praxi

Neváhejte s přihlášením - na březnový termín zbývá už jen 5 volných míst - začínáme v pondělí 23. března. Intenzivní pětidenní vzdělávací seminář je zaměřen na technické, ekonomické a energetické aspekty správy nemovitostí. Účastníci obdrží Certifikát managera správy a provozu nemovitostí, který vydává TZB-info.

Zdroj: Adobe Stock - jackf

SVJ nesežene předsedu ze svých řad? Může využít externí správu bytového domu

Správa domu obnáší čím dál více povinností a odpovědnosti, klesá tak zájem lidí o samosprávu svých bytových domů a účast na členských schůzích. Společenství vlastníků jednotek (SVJ) stále častěji využívají práce specializovaných firem, mnohdy i pro roli takzvaného externího předsedy. Ten vykonává roli statutárního ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA